Retinoidy są składnikiem wielu kosmetyków, w tym kremów do twarzy, olejków, czy kremów pod oczy. To uznana substancja pomagającą łagodzić efekty starzenia się skóry. Poznaj wszystkie właściwości retinoidów.
Retinoidy to grupa aktywnych biologicznie związków, do których należy retinol, retinal i kwas retinowy oraz ich metabolity i izomery. Termin retinoidy obejmuje zarówno naturalne, jak i syntetyczne pochodne retinolu, które charakteryzują się aktywnością witaminy A. Retinol jest najsilniejszą pochodną tej witaminy.
Witamina A i retinoidy są składnikami wielu preparatów dermatologicznych, a także są powszechnie stosowane w kosmetykach. Przemysł kosmetyczny już dawno odkrył dla siebie prozdrowotne właściwości witaminy A i obecnie jest ona składnikiem wielu preparatów stosowanych na skórę – kremów do twarzy, pod oczy, czy olejków.
Kosmetyki z retinolem – jakie mają właściwości?
Przeprowadzone badania wskazują, że retinol i retinoidy, dzięki działaniu antyoksydacyjnemu i fotoprotekcyjnemu, są jednymi z najbardziej efektywnych substancji opóźniających procesy starzenia się skóry. W wyniku ich stosowania dochodzi do spłycenia bruzd i zmarszczek oraz rozjaśnienia plam soczewicowatych (plam starczych).
Inne właściwości retinoidów to:
- Wpływają one na równomierne rozłożenie melaniny w naskórku, stymulują fibroblasty, dzięki czemu zwiększa się elastyczność skóry.
- Wygładza skórę, zmniejszają przebarwienia skóry oraz zwiększają produkcję włókien kolagenowych.
- Wnikają w warstwę rogową naskórka, w niewielkim zaś stopniu do skóry właściwej i tkanki podskórnej.
- Regulują pracę gruczołów łojowych, przyspieszają gojenie się uszkodzeń naskórka oraz są stosowane w problemach skórnych związanych z atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy czy trądzika. Ten ostatni dotyka 80-85 proc. nastolatków, z których nawet do 30 proc. wymaga leczenia farmakologicznego.
- Retinoidy są także polecane przy problemach związanych z nadmiernym łuszczeniem i rogowaceniem się skóry (łuszczyca, rybia łuska czy rogowacenie mieszkowe).
Warto wiedzieć, że retinoidy wpływają także na wzrost kości, paznokci i włosów.
Retinoidy w kosmetykach – jak stosować?
Najczęściej stosowanym retinoidem w kosmetykach jest retinol. Na rynku jest wiele kosmetyków z tą substancją i dostępne są preparaty z jej różnym natężeniem. W opinii Komitetu Naukowego UE ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) stosowanie retinolu w kremach do twarzy czy do rąk w stężeniu 0,3 proc. jest uważane za bezpieczne.
Kremy ze stężeniem retinolu już na poziomie 0,1 proc. redukują zmarszczki oraz zmiany pigmentacyjne. Terapia taka powinna trwać około roku.
Według ekspertów pożądane jest połączenie kremów z retinolem z różnymi dodatkami. Dobre efekty daje szczególnie połączenie go z witaminą C, kwasem ferulowym oraz z niacynamidem, czyli witaminą B3.
Trzeba pamiętać, że kremy z retinolem należy odpowiednio przechowywać, bowiem substancja ta rozkłada się w świetle słonecznym. Podczas kuracji takimi preparatami należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce oraz stosować kremy z wysokimi filtrem (SPF 50+).
Działania niepożądane retinoidów
Retinoidy wykazują niestety działania niepożądane, o których trzeba pamiętać zawsze przed ich zastosowaniem. Dotyczą one głównie skóry i błon śluzowych w miejscu aplikacji.
Często obserwuje się tak zwaną „reakcję retinoidową”, która charakteryzuje się podrażnieniem skóry, zaczerwienieniem, rumieniem, pieczeniem czy złuszczaniem się naskórka.
Substancja ta może być drażniąca dla osób o wrażliwej skórze, ważne jest więc stopniowe przyzwyczajanie skóry do jej działania i rozpoczęcie stosowania kuracji retinoidami w małym stężeniu.