Niskie ciśnienie, określane inaczej jako niedociśnienie tętnicze, jest dolegliwością mniej niebezpieczną niż nadciśnienie. Osoby z niskim ciśnieniem mogą często odczuwać m.in. zmęczenie, senność czy większą tendencję do męczenia się. Dolegliwość ta może pojawiać się w przebiegu innych chorób, wynikać z wrodzonych wad układu krążenia czy osobniczej tendencji do niskiego ciśnienia.
Jakie są przyczyny niedociśnienia? Co je charakteryzuje? Jak leczyć? Sprawdź!
Niskie ciśnienie – co to jest? Rodzaje
Niskie ciśnienie jest wówczas, gdy ciśnienie skurczowe spada poniżej 100–105 mmHg. Zbyt niskie ciśnienie krwi wpływa na całe funkcjonowanie organizmu, powodując jego osłabienie i większą tendencję do męczenia się. Osoby z niedociśnieniem mogą odczuwać także zaburzenia w funkcjonowaniu poznawczym, m.in. kłopoty z koncentracją.
Niskie ciśnienie krwi może być:
wrodzone – jest to osobnicza tendencja do niskiego ciśnienia. W tej sytuacji niedociśnienie powoduje bóle głowy, zwiększoną senność, męczliwość (ogółem – objawy typowe dla zbyt niskiego ciśnienia), jednak nie wiąże się z żadnymi stanami patologicznymi czy chorobowymi;
wtórne – w tym przypadku można wskazać czynniki, predysponujące do problemów z niskim ciśnieniem. Zwykle jest to podeszły wiek lub niewydolność niektórych narządów, np. serca, tarczycy czy przysadki mózgowej;
ortostatyczne – wynika przede wszystkim z chorób wieku podeszłego, np. cukrzycy czy choroby Parkinsona.
Niskie ciśnienie krwi – przyczyny. Z czego wynika?
Przyczyny niskiego ciśnienia krwi są zależne od konkretnego rodzaju. Mogą być wynikiem wrodzonych predyspozycji, czynników genetycznych czy chorób nabytych wraz z wiekiem.
Spośród chorób serca, związanych z niskim ciśnieniem, do najczęstszych zalicza się:
bardykardia – to stan chorobowy, w trakcie którego serce kurczy się wolniej niż 60 razy na minutę. Dolegliwość ta sprawia, że chorzy szybciej się męczą, pogarsza się ich siła i wytrzymałość;
przebyty zawał serca;
niewydolność serca;
choroby zastawek serca, np. zwężenie zastawek.
Niskiemu ciśnieniu krwi mogą sprzyjać także choroby tarczycy, niedobór sodu czy niedoczynność tarczycy.
Niskie ciśnienie po alkoholu
Alkohol jest substancją, mającą dość duże znaczenie w kontekście ciśnienia krwi. W momencie, gdy dostaje się do krwioobiegu, powoduje pogrubienie ścian naczyń krwionośnych i ich włóknienie. Działanie alkoholu może powodować zarówno wzrost, jak i spadek ciśnienia. Początkowo, w chwili „bieżącej”, alkohol powoduje spadek ciśnienia, stąd m.in. zawroty głowy czy problemy z utrzymaniem równowagi. Na drugi dzień natomiast pojawiają się objawy wysokiego ciśnienia, takie jak np. ból głowy.
W związku z tym przy spożywaniu alkoholu warto pamiętać o tym dwutorowym działaniu. Co istotne, alkohol jako produkt wysokokaloryczny, sprzyja także odkładaniu się nadmiernej tkanki tłuszczowej, a to z kolei zwiększa ryzyko problemów z ciśnieniem.
Niskie ciśnienie – objawy. Jak rozpoznać?
Niskie ciśnienie powoduje przede wszystkim spadek sił i ogólne osłabienie organizmu, stąd też objawy takie jak szybka męczliwość czy omdlenia. Do typowych symptomów niskiego ciśnienia zalicza się:
ból głowy,
zawroty głowy,
zwiększoną senność,
spadek wydolności organizmu i pogorszenie sprawności fizycznej;
mroczki przed oczami,
pogorszenie funkcji poznawczych, m.in. problemy z koncentracją i sprawnym przetwarzaniem informacji,
słabe krążenie, odczuwane w postaci m.in. zimnych dłoni i stóp oraz znaczącej tendencji do utraty ciepła w tych częściach ciała.
Osoby z przewlekle niskim ciśnieniem krwi mogą też doświadczać tzw. nocnych potów. Często mogą sprawiać wrażenie zbyt bladych, co jest spowodowane zbyt słabym ukrwieniem.
Gdzie boli głowa przy niskim ciśnieniu?
Przy niskim ciśnieniu krwi ból głowy może odczuwany niemal z każdej strony. Zwykle jednak jest to przednia lub tylna część. Ból jest rozlany i ma charakter uciskowy. W takiej sytuacji warto sięgnąć po tabletki przeciwbólowe, takie jak np. Paracetamol. Jest on odpowiedni dla osób zarówno z nadciśnieniem, jak i niedociśnieniem, gdyż nie wpływa w żaden sposób na ciśnienie krwi.
Niskie ciśnienie a śmierć. Czy niskie ciśnienie krwi zagraża życiu?
Niskie ciśnienie krwi nie wiąże się z większym ryzykiem zgonu. Może jednak znacznie wpływać na jakość życia chorego, m.in. przez ciągłe uczucie zmęczenia, senność oraz bóle głowy. Dlatego też warto poznać sposoby na radzenie sobie z niskim ciśnieniem, a w przypadku występowania innych chorób – podjąć odpowiednie leczenie.
Niskie ciśnienie krwi – jak podnieść?
Przewlekłe niskie ciśnienie krwi wymaga leczenia przede wszystkim ze względu na jakość życia pacjenta. Terapia wówczas opiera się na lekach niefarmakologicznych, takich jak glikokortykosteroidy. Pozostałe metody opierają się przede wszystkim na domowych sposobach radzenia sobie z ciśnieniem lub przyjmowaniu leków łagodzących objawy, takie jak np. ból głowy. Wsparciem przy niskim ciśnieniu krwi są również wszelkie preparaty wspomagające krążenie, np. Doppelherz Energovital czy Varivenol.
Domowe sposoby na niskie ciśnienie – co robić?
Do domowych sposób zalicza się przede wszystkim spożywanie napojów, pomagających podnieść ciśnienie i dodać więcej energii. Poleca się przede wszystkim kawę oraz herbatę, ale również zioła takie jak yerba mata czy guarana. Zmagając się z niskim ciśnieniem krwi, należy pamiętać także o tym, aby po każdej aktywności fizycznej znaleźć miejsce na odpoczynek i regenerację. Dobrym pomysłem są również regularne, zimne prysznice, poprawiające ogólne krążenie krwi.