Nie ma co ukrywać – każdy z nas marzy o idealnym, śnieżnobiałym uśmiechu. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że niektóre zachowania są w stanie w bardzo łatwy sposób nas tego pozbawić. Poniżej przedstawiamy kilka porad, dzięki którym osiągniecie cel – piękny uśmiech.

 

1. Resztkom mówimy „nie!”

Należy jak najszybciej pozbyć się resztek jedzenia. Najprostsze rozwiązanie – szczoteczka + pasta z fluorem lub przepłukanie ust płynem do płukania. Zapobiega to namnażaniu się bakterii, które są przyczyną problemów z uzębieniem.

2. Woda zdrowia doda

Jeśli nie jesteś w stanie umyć dokładnie zębów poratuj się najzwyklejszą wodą mineralną. Wypłucze ona pozostałe cukry, usunie przyklejone kawałki jedzenia, co więcej – pobudzi produkcję śliny, która jest naturalnym „wymywaczem” resztek. Woda usunie także nowe kolonie bakterii oraz barwniki, co będzie zapobiegać powstawaniu przebarwień.

3. Myj zęby – o odpowiedniej porze

Jeśli jesz dużo słodyczy lub kwaśnych potraw musisz uważać na czas kiedy zabierzesz się za mycie zębów. Niekiedy należy odczekać nawet ponad 30 minut, ponieważ kwasy zawarte w niektórych pokarmach (np. grejpfrut, pomarańcza) rozmiękczają szkliwo. Staje się ono bardziej wrażliwe na mikrouszkodzenia.

4. Guma do żucia to Twój sprzymierzeniec

Należy pilnować odpowiedniego pH w jamie ustnej. Książkowe pH to 7. Po spożywaniu pokarmów pH spada do poziomu 5.5, co jest bardzo niekorzystne dla naszego szkliwa. Możemy się podratować stosując bezcukrowe gumy do żucia, które przywrócą pH do porządku. Pamiętaj jednak, żeby nie żuć ich zbyt długo – 10-20 minut w zupełności wystarczy.

5. Z nitką za pan brat

Niekiedy sama szczoteczka nie wystarczy. Jeśli spożywasz potrawy zawierające włókna (np. z mięsa) lub takie, które pozostawiają wiele drobnych kawałków (np. chipsy) zdecydowanie wskazane jest skorzystanie z nitki dentystycznej. Pozwoli ona na usunięcie pozostałości z miejsc, do których nie sięgnie szczoteczka.

6. Zgaga – cichy wróg – unikaj jak ognia! 

Nadmiar kwasów oraz zarzucająca się treść pokarmowa wpływa niekorzystnie nie tylko na żołądek czy przełyk, ale również na zęby. Powoduje to szybkie rozmiękczanie szkliwa oraz zakwaszanie pH, co jak wspominaliśmy wyżej, jest bardzo niekorzystne. Miej to na uwadze!

Kilka prostych porad, a może tak wiele zmienić. Pamiętaj o tym, aby dbać o zęby! A wizyta u stomatologa na pewno nie będzie już straszna!