Menopauza – to słowo u prawie wszystkich kobiet budzi emocje, lecz nie zawsze pozytywne. Wiele pań myśli, że menopauza jest końcem ich kobiecości i początkiem szybkiego starzenia się. Tymczasem jest to kolejny naturalny etap dojrzałości i wcale nie musi oznaczać starości, wręcz przeciwnie może być czasem osobistego rozwoju oraz wolności, także w sferze seksualnej. Pod warunkiem, że odpowiednio o siebie zadbamy.

Menopauza – co to jest?

Menopauza to tak naprawdę nazwa ostatniej miesiączki (słowo to pochodzi z języka greckiego od słów meno – miesiąc i pausis – przerwa, zatrzymanie). Jest to zamknięcie pewnego etapu w życiu kobiety związanego z zanikaniem czynności gruczołów płciowych i zdolności rozrodczej. Czas ten określa się jako okres okołomenopauzalny (inaczej klimakterium, przekwitanie). Jednak wiele osób używa na określenie tego procesu słowa menopauza.   

Ważne! Menopauza to ostatnia miesiączka, klimakterium (lub zamiennie przekwitanie) poprzedza menopauzę i jest procesem do menopauzy prowadzącym.

Menopauza – kiedy może się pojawić?

Zanik czynności gruczołów płciowych u kobiet następuje przeciętnie pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Ale jest kwestia indywidualna. U niektórych kobiet ostatnia miesiączka może pojawić się po 55. roku życia (mówimy wtedy o późnym klimakterium), a u niektórych może pojawić się przed 45. rokiem życia (mowa wtedy o wczesnym klimakterium). Jeśli menopauza pojawi się u kobiety przed 40. rokiem życia mamy wtedy do czynienia z menopauzą przedwczesną (inaczej przedwczesnym zanikiem funkcji jajników).

Często pojawiają się pytania, ile trwa menopauza (okres okołomenopauzalny). Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Szacuje się, że około roku, dwóch lat, ale może dłużej.

Menopauza – jakie objawy świadczą o jej pojawieniu?

W okresie okołomenopauzalnym dochodzi do zmniejszenia produkcji estrogenów. Wiąże się to z szeregiem zmian, które zachodzą w organizmie kobiety (m.in. pojawieniem się nieregularnych cyklów miesiączkowych). Zmniejszenie poziomu tych hormonów może objawiać się w różny sposób. Jednak najczęstszymi objawami menopauzy są:

  • uderzenia gorąca,
  • nocne poty,
  • bezsenność,
  • wahania nastroju,
  • suchość pochwy (może się z tym wiązać ból podczas stosunku).
  • Ponadto mogą pojawić się również:
  • uczucie zmęczenia i apatii,
  • obniżenie nastroju,
  • drażliwość,
  • nerwowość,
  • osłabienie zdolności do koncentracji uwagi i zapamiętywania,
  • osłabienie libido,
  • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  • osteoporoza.

Na szczęście po ustaniu menstruacji wymienione powyżej objawy słabną, by po pewnym czasie całkowicie zaniknąć.

Niestety w okresie przekwitania u kobiet może pojawić się również depresja. Jest to związane nie tylko ze spadkiem stężenia estrogenów organizmie, ale również ze zmianami zachodzącymi w ciele kobiety i jej niskim poczuciem kobiecości.

Menopauza – jak łagodnie przejść przez ten okres?

W tej kwestii bardzo ważna jest ścisła współpraca kobiety z jej lekarzem ginekologiem. Regularne wizyty w gabinecie lekarskim pomogą uchwycić zachodzące w ciele kobiety zmiany na wczesnym etapie i wdrożyć leczenie wspomagające, np. hormonalną terapię zastępczą (najczęściej są to preparaty zawierające estrogeny podawane doustnie, dopochwowo, przezskórnie lub domięśniowo). Niestety w Polsce wciąż niewiele kobiet ją stosuje, mimo że znacznie łagodzi ona objawy związane z przekwitaniem, a także zapobiega nieodwracalnym zmianom, które mogą zajść w ciele kobiety z powodu obniżonej produkcji estrogenów.

Pomocne w łagodzeniu objawów mogą być również preparaty ziołowe (np. napary z szałwii lub mięty pieprzowej pomagają przy uderzeniach gorąca, napar z melisy pomaga w drażliwości, a olej z wiesiołka łagodzi suchość pochwy) oraz preparaty zawierające fitoestrogeny, czyli naturalne związki roślinne o właściwościach estrogennych (soja, soczewica, czosnek, cebula, chmiel).

W przypadku depresji lub problemów ze snem lekarz może zlecić przyjmowanie środków antydepresyjnych czy uspokajających, nasennych.

Ważne! Nie pozwól, aby menopauza odebrała ci radość życia. Nie daj się jej zaskoczyć. Regularnie odwiedzaj swojego ginekologa, nie bój się stosować preparatów, które pomogą złagodzić objawy menopauzy (ale koniecznie skonsultuj je z lekarzem), zmień swój styl życia. Zwiększ aktywność fizyczną (dzięki temu poprawisz swoją kondycję i wzmocnisz odporność organizmu), ogranicz spożycie soli (może przyczyniać się do obrzęków), ogranicz picie mocnej kawy (wypłukuje z organizmu wapń i tym samym zwiększa ryzyko osteoporozy), dbaj o podaż płynów (najlepiej pij niskosodową wodę mineralną i zieloną herbatę, która zawiera mnóstwo antyoksydantów). Rzuć palenie, bo zawarte w dymie tytoniowym związki mają fatalny wpływ na kości.