Wysoka gorączka u dziecka jest zwykle powodem niepokoju jego rodziców. Dowiedz się, jak prawidłowo zmierzyć dziecku temperaturę, co podać mu, by zbić gorączkę i kiedy wezwać lekarza.

Podwyższona temperatura ciała u dziecka może oznaczać, że organizm walczy w infekcją, ale nie tylko. Gorączka może być również objawem ząbkowania, odwodnienia organizmu czy przegrzania.

Rodzice zwykle intuicyjnie czują, że dziecko ma podwyższoną temperaturę. Mogą na nią wskazywać również inne objawy towarzyszące, np. wypieki na twarzy, załzawione oczy, dreszcze. Dziecko może być marudne, apatyczne, senne, może popłakiwać. Warto jednak upewnić się, czy rzeczywiście maluch ma gorączkę.

Jak prawidłowo zmierzyć dziecku temperaturę?

Sposób mierzenia temperatury u dziecka zależy od rodzaju termometru, jaki mamy w swojej domowej apteczce, a także od wieku dziecka, a nawet od pory dnia. Z tego ostatniego powodu warto mierzyć temperaturę dziecku przynajmniej dwa razy dziennie: rano i wieczorem.

W zależności od miejsca pomiaru wynik prawidłowej temperatury może się różnić:  

  • pod pachą lub na czole – prawidłowa temperatura to 36,6°C,
  • w jamie ustnej –  prawidłowa temperatura powinna wynosić 36,9°C,
  • w odbytnicy – prawidłowa temperatura to 37,1°C, ta metoda jest przeznaczona dla niemowląt.
  • w uchu (prawidłowa temperatura to 37,1°C).

Zakres 37,1–38,0°C to tzw. stan podgorączkowy. Jeśli nie występują inne niepokojące objawy, nie musimy się tego stanu obawiać. Za gorączkę uważa się temperaturę ciała powyżej 38°C. Przedłużająca się gorączka u dziecka powinna nas skłonić do konsultacji z lekarzem pediatrą. Jest to konieczne, gdy u dziecka pojawią się drgawki gorączkowe.

Gorączka u dziecka – jak ją obniżyć?

Gorączkę u dziecka można obniżyć lekami przeciwgorączkowymi. Ich wybór zależy od wieku dziecka. Natomiast dawkowanie od jego wagi. Ważna jest również postać leku (dla młodszych dzieci syrop lub czopki, ale nie tabletki, bo może dojść do zakrztuszenia). Aby mieć pewność, że nie popełnimy błędu, warto wybór leku skonsultować z pediatrą lub farmaceutą.

U maluchów do 3. miesiąca życia można stosować jedynie paracetamol. Natomiast u dzieci od 4. miesiąca życia można już stosować ibuprofen, który ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. W przypadku bardzo wysokiej gorączki, trwającej kilka dni można te dwa leki stosować naprzemiennie. Należy jednak pamiętać, że ibuprofen można stosować maksymalnie 3-5 dni, nie można go też podawać dzieciom chorującym na ospę.

Ważne! Dzieciom do 14. roku życie nie wolno podawać leków zawierających kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryny czy polopiryny. Mogą one wywołać zespół Rey'a.

O czym trzeba pamiętać, gdy dziecko gorączkuje?

Podczas gorączki dziecko się poci i traci elektrolity. Ważne więc, aby uzupełniać niedobory płynów w organizmie i zapobiec odwodnieniu. Najlepiej podawać dziecku czystą wodę, ewentualnie z dodatkiem soku z malin lub kilkoma kroplami cytryny. Można również stosować herbatki owocowe, np. herbatkę z malin.

Obniżyć temperaturę ciała u dziecka można również stosując chłodne okłady na czoło, kark i łydki lub krótką kąpiel w wodzie o temperaturze niższej o 2°C od temperatury ciała.

Dziecko, o ile to możliwe powinno jak najwięcej odpoczywać, a pomieszczenie, w którym przebywa powinno być regularnie wietrzone i odpowiednio nawilżone. Temperatura w nim nie powinna być zbyt wysoka (nie więcej niż 21°C). Nie należy dziecka przegrzewać, więc raczej nie przykrywaj go ciepłą kołdrą, chyba że ma dreszcze wywołane gorączką.

Kiedy należy wezwać lekarza?

Gdy u dziecka pojawia się gorączka, rodzice panikują i nie wiedzą, czy muszą iść do lekarza. Wizyta u pediatry jest konieczna, gdy:

  • gorączka jest zbyt wysoka, mimo zastosowanych środków przeciwgorączkowych, i trwa kilka dni,
  • dziecko ma problemy z oddychaniem,
  • pojawią się niepokojące objawy, takie jak czerwone plamy na skórze dziecka, maluch ma sztywną szyję i problemy z przyciągnięciem jej do klatki piersiowej, rozpaczliwie płacze, nawet podczas przytulania, ma biegunką lub wymioty,
  • pojawią się drgawki gorączkowe,
  • dziecko ma zaburzenia świadomości, jest bardzo osłabione (leje się przez ręce) lub bardzo pobudzone,
  • maluch jest odwodniony (płacze bez łez, w buzi nie ma śliny, mocz ma ciemnożółty kolor),
  • dziecko ma zasinioną skórę.