Ziele jaskółcze – właściwości, występowanie, zastosowanie
2020-06-16. Autor: mgr Natalia Kowalewska
Jaskółcze ziele (inna nazwa: glistnik jaskółcze ziele) to roślina, która skrywa w sobie wiele właściwości leczniczych. Pomoże np. przy kurzajkach i brodawkach oraz zniweluje bóle brzucha. Jak wygląda, gdzie rośnie i kiedy kwitnie jaskółcze ziele? O tym w artykule.
Glistnik jaskółcze ziele
Jaskółcze ziele to chwast rosnący w wielu miejscach w Polsce. Znajdziemy go np. na łąkach, skwerach, w zaroślach, lasach, a nawet pośród zwykłej trawy. Suszone ziele kupimy też bez problemu w aptece (także internetowej), sklepie zielarskim czy w sklepie ze zdrową żywnością.
Skąd wzięła się nazwa „jaskółcze ziele”? Rzymski pisarz Pliniusz widział w glistniku preparat przywracający wzrok jaskółkom. I to właśnie jemu zawdzięczamy ten termin.
Jaskółcze ziele – jak wygląda i gdzie rośnie?
Jaskółcze ziele to roślina gałęzista o jasnozielonych listkach i żółtych, małych kwiatach. Kwitnie od maja do października.
Ziele zbiera się (koniecznie przy użyciu ostrego noża bądź nożyczek) przed lub podczas kwitnienia – w maju bądź w czerwcu, a po zebraniu suszy się w rozchylonym piekarniku ustawionym do maksymalnej temperatury 60 stopni Celsjusza.
Jaskółcze ziele można też suszyć zawieszone na sznurku w ciepłym pomieszczeniu, w którym nie jest wilgotno. Ziele po ususzeniu przyjemnie, delikatnie pachnie.
Jaskółcze ziele – właściwości lecznicze
Z właściwości leczniczych tej rośliny korzystano już w starożytnej Grecji. To właśnie wtedy jako pierwszy zastosował ją Pedanios Dioskurydes – grecki lekarz, farmakolog i botanik. Medyk uważał, że to dzięki jaskółczemu zielu gorączka spada.
W kolejnych wiekach glistnikowi przypisywano działanie przeciwbólowe. Ziele miało też obniżać ciśnienie, usuwać kurzajki i normalizować pracę serca. I tak w rzeczywistości jest. Udowodniono to w licznych badaniach przeprowadzanych współcześnie.
Jakie są inne właściwości jaskółczego ziela?
- w formie naparu z młodych liści wzmaga produkcję żółci oraz reguluje pracę przewodu pokarmowego,
- wykazuje właściwości przeciwalergiczne,
- niweluje siłę wstrząsu anafilaktycznego,
- uspokaja, działa nasennie i odpręża,
- ułatwia oddychanie,
- reguluje przemianę materii,
- działa przeciwbólowo, np. podczas miesiączki.
Jaskółcze ziele na kurzajki
Glistnik jaskółcze ziele najbardziej znane jest jednak ze swoich właściwości bakteriobójczych, które z sukcesem wykorzystuje się w leczeniu kurzajek i brodawek. Mowa tutaj o soku z glistnika. Jak to działa? Preparat z glistnikiem przez kilka dni nakładamy na kurzajkę lub brodawkę, której chcemy się pozbyć.
Uwaga – ze stosowaniem jaskółczego ziela (nawet zewnętrznie!) należy uważać. Dostanie się soku z glistnika do oczu może spowodować niepożądane skutki. Bez szybkiego przepłukania oka zimną wodą niezbędna będzie wizyta w szpitalu.
Glistnik jaskółcze ziele stosuje się także w leczeniu innego rodzaju zakażeń skóry, np. grzybami Candida albicans.
Zastosowanie ziela jaskółczego
Ziele jaskółcze działa na:
- kolkę żółciową i nerkową,
- bóle trzustki,
- zapalenie pęcherzyka żółciowego,
- zaparcia,
- astmę,
- kłucie w sercu,
- bóle miesiączkowe,
- niestrawność.
Jak stosować? Napar i wywar z glistnika
Glistnik można stosować na kilka sposobów.
- napar z glistnika
1 czubatą łyżkę ziela zalać 2 szklankami wrzątku, a następnie odstawić na 30 minut. Po tym czasie przecedzić i pić – 3,4 razy dziennie po 100 ml.
- wywar z glistnika
1 czubatą łyżkę ziela zalać 2 szklankami wody i gotować na małym ogniu przez 5 minut. Następnie odstawić na 20 minut, aż wystygnie. Po przecedzeniu pić 3,4 razy dziennie po 100 ml (podobnie jak napar).
Glistnik jaskółcze ziele – przeciwwskazania
Z zalet jaskółczego ziela nie mogą jednak korzystać wszyscy. Przeciwwskazaniem do stosowania glistnika jest: ciąża, jaskra i zaćma. Uważać powinny także osoby stosujące leki, ponieważ ziele to może wchodzić w interakcje i zaburzać ich działanie.
O chęci korzystania z ziela jaskółczego należy więc poinformować swojego lekarza.
Uwaga – glistnik jaskółcze ziele w nieodpowiednich dawkach jest rośliną trującą. Przy zbyt częstym stosowaniu tego ziela mogą wystąpić problemy z wątrobą.
Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, w ogłoszeniu z dnia 4 sierpnia 2010 r. pisze, że „nie poleca się stosowania produktów leczniczych zawierających ten surowiec roślinny”. Ryzyko stosowania surowca do celów leczniczych przeważa bowiem nad znikomą korzyścią terapeutyczną.
Bibliografia:
Piotr Migas, Magdalena Heyka, Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) we współczesnej terapii – wskazania i bezpieczeństwo stosowania, Postępy Fitoterapii 3/2011.
« wróć