Z probiotykami Narine wiąże się niezwykle ciekawa historia. Odkrył je przez przypadek armeński mikrobiolog. Jakie właściwości zdrowotne mają probiotyki Narine? Kto je może stosować?

Narine – pod tą nazwą kryje się niezwykła historia. To imię wnuczki pewnego armeńskiego mikrobiologa, prof. Levona Akopovicha Erzinkyana, który wyizolował z pierwszej kupy (smółki) swojej ukochanej wnuczki nieznany dotąd szczep bakterii probiotycznych kwasu mlekowego. Chodzi o Lactobacillus acidophilus, a dokładnie o szczep Narine (Lactobacillus acidophilus N.V. 317/402 Narine). Było to w 1964 r.

Mikrobiolog wraz ze swoim zespołem rozpoczął badania nad tym szczepem. Okazało się, że ma on niezwykłe właściwości prozdrowotne. Przełom w ich pracy nastąpił cztery lata później, gdy wnuczka prof. Erzinkyana zachorowała i trafiła do szpitala. Lekarze byli bezradni, to była ostra infekcją jelitową i dysbakterioza. Dziadek podał dziewczynce odkryte w jej smółce bakterie. Okazało się, że po kilku dniach wyzdrowiała. To wtedy dostrzeżono – na szerszą skalę – niezwykłe właściwości tych bakterii. Zaczęto je podawać dzieciom na oddziałach neonatologicznych oraz w przedszkolach w wielu republikach radzieckich (Armenia w tamtym czasie wchodziła w skład ZSRR).

 

Probiotyk Narine – jak działa?

Bakterie Lactobacillus acidophilus szczep Narine mają wiele właściwości prozdrowotnych. Przede wszystkim wspomagają w działaniu układ pokarmowy, uszczelniają jelita i żołądek (tworzą na ich powierzchni film), oczyszczają jelita ze złogów, metali ciężkich, toksyn, chorobotwórczych patogenów, m.in. E. coli, gronkowca złocistego. Pomagają w lepszym przyswajaniu minerałów, białek, tłuszczy etc. Wspomagają odporność organizmu, m.in. przyczyniają się do produkcji naturalnych antybiotyków.

Bakterie te stosuje się wspomagająco w leczeniu wielu dolegliwości, m.in. zaparć, biegunek. Pomagają w przewlekłym zapaleniu trzustki, chorobach o podłożu alergicznym. Stosowanie tych probiotyków zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych, m.in. raka żołądka, raka jelita grubego. Przywraca prawidłową florę bakteryjną osobom, u których z powodu leczenia została ona zaburzona.

Bakterie probiotyczne Narine – dlaczego są nieznane w Europie?

To jest rzeczywiście zastanawiające. Jest bardzo wiele badań dotyczących tego szczepu dostępnych w języku rosyjskim, japońskim, koreańskim. Probiotyk ten jest masowo stosowany m.in. w Rosji  (dodawany jest do zsiadłego mleka, został też wpisany na listę produktów wspomagających zdrowie – healthy eating), w Japonii oraz Korei Południowej. Dystrybuuje się go również na Ukrainie, w Estonii, na Łotwie. Dostępny jest również w Kanadzie, ale kuracja nim jest niezwykle droga – dzienna dawka kosztuje 30 dolarów. W Polsce probiotyk Narine dostępny jest od 2018 r. Został zarejestrowany jako suplement diety. 

 

Probiotyk Narine – jak stosować?

W Polsce bakterie probiotyczne Narine dostępne są w postaci kapsułek oraz proszku, na bazie którego można przygotować zsiadłe mleko. To dość istotne, bo bakterie te najlepiej działają właśnie, gdy są przyjmowane wraz z produktami mlecznymi  (mlekiem, jogurtem).

 

Probiotyk Narine – czy ma jakieś działanie niepożądane?

Probiotyki te nie mają negatywnego działania. Jedynie przez trzy dnia od rozpoczęcia ich stosowania mogą pojawić się gazy i luźniejsze stolce. Jest to efekt oczyszczania jelit. Zwykle po tym czasie wszystkie dolegliwości mijają.

Probiotyki te są bezpieczne dla małych dzieci oraz kobiet w ciąży. Jednak z przyjmowaniem tego typu preparatów uważać powinny osoby z alergią na mleko (bakterie te namnażają się w mleku).

 

Czy wiesz, że
Bakterie probiotyczne Lactobacillus acidophilus szczep Narine są niezwykle wytrzymałe. Są w stanie przeżyć w niskim pH żołądka. W organizmie człowieka żyją zwykle dwa tygodnie. Giną w temperaturze 40 st. C.