Czosnek niedźwiedzi – co warto wiedzieć?
Czosnek niedźwiedzi – gdzie występuje i kiedy zbierać?
Czosnek niedźwiedzi – jakie właściwości?
Czosnek niedźwiedzi – jakie zastosowanie?
Czosnek niedźwiedzi w kosmetyce

 Czosnek niedźwiedzi różni się od czosnku pospolitego, który wszyscy znamy. Ma delikatniejszy aromat, a zamiast ząbków posiada liście. Kolejna różnica? Ten gatunek czosnku ma zdecydowanie więcej związków siarki pozytywnie wpływających na pracę układu sercowo-naczyniowego. A to nie wszystkie jego zalety. Sprawdź, gdzie kupić i do czego stosować czosnek niedźwiedzi.

Czosnek niedźwiedzi – co warto wiedzieć?

Czosnek niedźwiedzi (nazywany też inaczej: cebula czarownic lub czosnek cygański) stosowany był już przez starożytnych German. Jego liści używali oni jako lek na wszystko. A skąd wzięła się jego nazwa? Ludzie żyjący w tamtych czasach wierzyli, że ten rodzaj czosnku był pierwszym posiłkiem niedźwiedzi po obudzeniu się ze snu zimowego. W związku z tym sami zaczęli go spożywać.

Czosnek niedźwiedzi to źródło witamin A, C i E oraz składników mineralnych – cynku, siarki, manganu i żelaza. To właśnie siarka jest jednym ze składników kolagenu, który bierze udział w budowie ścięgien, stawów i chrząstek. Siarka działa też przeciwbólowo i przeciwzapalnie. To dobra wiadomość dla osób zmagających się z chorobami reumatycznymi.

Czosnek niedźwiedzi – gdzie występuje i kiedy zbierać?

Czosnek niedźwiedzi rośnie dziko w Europie i Azji. W Polsce pierwsze liście czosnku niedźwiedziego możemy zauważyć już na początku wiosny. Roślina występuje w Bieszczadach, Puszczy Kampinoskiej czy w Puszczy Białowieskiej.

Po czym poznać czosnek niedźwiedzi? Po 20-30 centymetrowych liściach, które wydzielają mocny zapach czosnku. Roślina kwitnie – białe kwiaty są jednak trujące, więc nie należy ich spożywać.

Czy czosnek niedźwiedzi można zrywać? Nie do końca. Według rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin, czosnek niedźwiedzi jest rośliną objętą ochroną częściową. Co to oznacza? Nie można go zrywać w lesie, ale można go uprawiać u siebie w ogródku.

Jeśli jednak nie masz swojej działki bądź ogródka, czosnek niedźwiedzi (w formie suszonej) bez problemu możesz kupić w sklepie ze zdrową żywnością bądź w sklepie zielarskim. Paczka kosztuje kilka złotych.

Czosnek niedźwiedzi – właściwości

  • zapobiega infekcjom wirusowym (np. przeziębieniu, grypie),
  • leczy kaszel, pomagając odkrztusić zalegającą wydzielinę,
  • niszczy bakterie, działając jak naturalny antybiotyk,
  • wspiera odporność,
  • działa przeciwpasożytniczo,
  • podwyższa poziom cholesterolu HDL, zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych,
  • obniża ciśnienie krwi,
  • przyspiesza przemianę materii,
  • zapobiega wzdęciom i zaparciom.

Czosnek niedźwiedzi – zastosowanie

Zarówno świeżo zebrany, jak i ten suszony czosnek niedźwiedzi jest świetnym dodatkiem do wielu potraw, m.in. sałatek czy zup. Wiele osób przyrządza też na jego bazie oliwę czy czosnkowe pesto.

Czy czosnek niedźwiedzi można przedawkować? Nie. To bezpieczna roślina, która nie wykazuje działań niepożądanych.

Czosnek niedźwiedzi w kosmetyce

Dzięki sporej zawartości siarki, czosnek niedźwiedzi ma również zastosowanie w kosmetyce. Leczy trądzik, wzmacnia skórę, włosy i paznokcie. W jaki sposób korzystać z jego właściwości prozdrowotnych? Nie tylko wewnętrznie, ale także w formie okładów. Wypróbuj maskę z czosnkiem niedźwiedzim, koniecznie na jogurcie naturalnym. Regularnie nakładana zniweluje trądzik!