Jak skutecznie pozbyć się komarów? Jest na to kilka patentów. Poniżej znajdziesz siedem skutecznych sposobów na komary, zarówno tych naturalnych, które można przegotować w domu, jak i tych, po które trzeba pójść do sklepu.

Komary są niezwykle dokuczliwe. Wystarczy kilka deszczowych dni, by pojawiły się w okolicy i zakłóciły spokój jej mieszkańców. Do rozmnażania wystarczy im niewielka kałuża, bo „stojąca” woda jest ich ulubionym lęgowiskiem. Dlatego najwięcej komarów jest w okolicach jezior, zalewów, stawów, domowych  oczek wodnych etc. Jakie są skuteczne sposoby na komary?

Komary wyczuwają ludzi i zwierzęta nawet z odległości kilku kilometrów. Przyciąga je ich zapach i wydychany dwutlenek węgla. Czy istnieją skuteczne sposoby na komary? Tak, przed tymi owadami można się skutecznie ochronić. Pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie środki. Sprawdź, jakie preparaty na komary są – naszym zdaniem – najskuteczniejsze.

Domowe, naturalne sposoby na komary

Olejki eteryczne – są badania, które potwierdzają, że komary nie lubią zapachu trawy cytrynowej, goździków, eukaliptusa, rozmarynu, cedru, lawendy, bazylii czy tymianku, paczuli. Dlatego warto w mieszkaniu stosować kominki do aromaterapii. Niektórzy polecają też dodawanie olejków eterycznych z tych roślin do prania firanek, zasłon, a nawet ubrań. Jednak nie jest to stuprocentowo skuteczna ochrona przed komarami. Może pomóc w przypadku pojedynczych sztuk, a nie całej armii tych owadów.

Rośliny i produkty odstraszające komary – komary są dość wrażliwe na zapachy i tak jak my nie znoszą niektórych z nich. Ich sympatią nie cieszą się: cebula, czosnek, wanilia, seler. Nie lubią też zapachu bazylii, mięty, pelargonii, kocimiętki oraz liści pomidorów. Ustawienie tych roślin lub produktów w oknie, lub zasadzenie ich w ogródku może pomóc odstraszyć te owady. Można również się nimi natrzeć (np. olejkiem waniliowym) lub jeść produkty z dodatkiem czosnku lub cebuli. Jednak istnieje obawa, że odstraszymy w ten sposób nie tylko komary.

Preparaty na komary ze sklepowych półek

Chemiczne repelenty na komary – na rynku jest bardzo wiele preparatów odstraszających komary (mogą być w postaci spreju, kremu lub sztyftu). Występują one w dwóch postaciach: substancji chemicznej odstraszającej te owady lub  substancji naturalnej odstraszającej komary. Substancje naturalne opisaliśmy powyżej, tu skupimy się na substancjach chemicznych. Środkiem o najwyższej udowodnionej skuteczności w walce z komarami jest DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid). Ma on działanie zarówno odstraszające, jak i owadobójcze. Jego stężenia w preparatach są bardzo różne – od 3 do 50 proc. Przy czym najskuteczniejsze są środki z najwyższym stężeniem (to te preparaty rekomenduje się na wyprawy do krajów tropikalnych, zwłaszcza tych, gdzie jest wysokie ryzyko zarażenia się malarią). Jednak nie można ich stosować bezpośrednio na skórę i u małych dzieci.

Niestety najpopularniejsze preparaty, które są sprzedawane w sklepach, mają dość niskie stężenie tej substancji i pełnią rolę głównie odstraszającą komary (mają po prostu nie dopuścić do ukąszenia). Środki zawierające wyższe stężenie DEET można nabyć z specjalistycznych sklepach lub aptekach.

Drugą substancją, równie skuteczną na komary, jest ikarydyna. Trzeba jednak pamiętać, że w połączeniu z DEET może być bardzo groźna dla człowieka (taka mieszanka ma działanie trujące).

Trzecią substancją wskazywaną przez specjalistów, jako substancja pozwalająca pozbyć się komarów jest  IR3535 (Insect Repellent 3535). Niestety ma ona mniejszą skuteczność niż opisane wyżej substancje, ale jest bezpieczniejsza dla zdrowia człowieka.

Ważne! Środki zawierające silne substancje chemiczne odstraszające, a nawet zabijające komary, należy stosować na ubrania, a nie bezpośrednio na skórę!

Plastry z mikrokapsułkami – tego typu preparaty na komary zawierają roślinny olejek citronella, który daje dość intensywny zapach. Komary za nim nie przepadają, dlatego przyklejając tego typu produkt na meblach czy ubraniach, możemy ochronić się przed tymi owadami. Niestety tego typu środki działają krótko, zwykle około 8 godzin.

Spirale owadobójcze (inaczej fumigatory) – to ostatnio bardzo popularne środki przeciwko komarom. Wystarczy zapalić ich końcówkę (działają one jak kadzidełka). W czasie żarzenia się tego typu środków uwalniana jest substancja aletryna, która również znana jest jako skuteczny sposób ma komary. Tego typu produkt można stosować w ogrodzie oraz na balkonie czy tarasie. W domu teoretycznie również, ale dla niektórych osób wydzielane opary mogą być zbyt intensywne i powodować ból głowy, a nawet mogą prowadzić do alergii. Tego typu środki działają około 6 godzin.

Elektrofumigatory – ich zasada działania jest prosta: nasączoną specjalnym płynem płytkę wkłada się do odparowacza, który umieszcza się w gniazdku elektrycznym. Po włączeniu do sieci, substancja z płytki w postaci oparów ulatnia się odstraszając komary. Korzystając z tego typu środka przez 8 godzin dziennie, starcza on na miesiąc.

Lampki na komary – mają one żarówki osłonięte metalową siatką lub pionowymi prętami przez które płynie prąd. Gdy owady podlecą do lampki znęcone światłem, zostaną śmiertelnie porażone. Natężenie prądu jest niebezpieczne dla owadów, ale nie dla człowieka. Mimo to warto zachować ostrożność, stosując tego typu produkt. Ważne, urządzenie działa skutecznie, jeśli w pobliżu nie ma innych źródeł światła odciągających komary.

Wybór odpowiedniego środka na komary zależy od nas. Jeśli komary są dla nas okazjonalnym problemem (np. podczas wyprawy na rowerze), można spróbować użyć zwykłego spreju. Jeśli jednak te owady są wyjątkowo dokuczliwe, należy sięgnąć po skuteczniejsze środki zawierające DEET. Konieczne może być nawet użycie kilku produktów naraz.

Najczęściej kupowane środki z DEET: