2020-11-12. Autor: mgr Natalia Kowalewska

Owoce kaki z wyglądu przypominają pomidory, ale w smaku są słodkie, aromatyczne i pachną egzotycznie. Dowiedz się, dlaczego warto jeść owoce kaki.

Owoc kaki (inaczej hurma, owoc szaron, persymona) z wyglądu przypomina pomidora. Może być w kolorze pomarańczowym, czerwonym lub żółtym. Dojrzały owoc kaki jest miękki, jego skóra jest cienka, a miąższ rozpływa się w ustach. W smaku jest słodki, lekko kwaskowaty i bardzo aromatyczny.

Kaki pochodzi z subtropikalnych obszarów Azji oraz Ameryki. Obecnie owoc ten sprowadzany jest do Polski głównie z Chin oraz obszarów bezpośrednio sąsiadujących z basenem Morza Śródziemnego.

Owoc kaki – wartości odżywcze

Owoce kaki zawierają m.in. bardzo duże ilości witaminy C, A, beta-karotenu, likopenu, zeaksantyny, luteiny oraz kryptoksantyny, a także żelaza, potasu, fosforu, wapnia oraz manganu. To również doskonałe źródło błonnika, dlatego ten owoc poleca się osobom z problemami trawiennymi, zaparciami.

Niestety owoc ten jest dość kaloryczny – 100 g ma 73 kcal.

Owoc kaki – właściwości prozdrowotne

1. Owoce kaki zawierają wiele substancji o działaniu antyoksydacyjnym, dlatego odgrywają ważną rolę w walce ze starzeniem się skóry. Sprawiają, że dłużej pozostaje ona jędrna, gładka oraz promienna.

2. Owoce kaki obniżają również ryzyko chorób oczu. Zawarta w nich luteina niwelują ryzyko uszkodzenia siatkówki oka oraz obniża ryzyko pojawienia się zwyrodnienia plamki żółtej oka.

3. Owoce kaki zawierają wiele cennych dla organizmu, zwłaszcza dla układu odpornościowego, substancji, m.in. flawonoidy, polifenole i przeciwutleniacze. Mają one działanie przeciwzapalne.

4.  Regularne spożywanie kaki zmniejszenia ryzyko zachorowania na choroby serca, ponieważ zawarte w tym owocu substancje pomagają obniżyć ciśnienie tętnicze, poziom złego cholesterolu we krwi oraz poziom trójglicerydów.

5. Wyciągi z owoców kaki, m.in. dzięki dużej zawartości polifenoli, w znaczącym stopniu przyczyniają się do hamowania rozwoju komórek nowotworowych odpowiedzialnych za białaczkę.

Owoc kaki – jak go jeść?

Owoce kaki można jeść na wiele sposobów: na surowo oraz w formie przetworzonej, np. w postaci dżemu, sorbetu, musu, a nawet lodów.

Sezon na owoce kaki zaczyna się w październiku i trwa do końca grudnia. Najlepsze w smaku są owoce dojrzałe. Powinny mieć pomarańczowy kolor, być miękkie w dotyku, a ich skórka powinna być cienka, gładka, bez żadnych brązowych plam.

Jeśli owoc kaki jest twardy, należy go przechować kilka dni w temperaturze pokojowej. Pozwolić mu powoli dojrzeć.

Dojrzały owoc kaki można delikatnie obrać ze skórki i najlepiej spożywać go na surowo, bo dzięki temu zachowa swoje cenne dla zdrowia składniki. Można go również dodać do sałatek, owsianki.

Ważne! Obrany owoc szybko traci swoją świeżość, więc najlepiej przechowywać go w lodówce i dość szybko zjeść.

Alergia na owoc kaki

Niestety wiele osób może mieć alergię na owoce kaki. Zawierają one alergeny, które występują również w jabłkach, brzoskwiniach, truskawkach czy marchwi. Mogą wchodzić w alergię krzyżową z brzozą. U osób mających alergię na owoce kaki mogą pojawić się: wysypka, katar, nudności i wymioty, katar, biegunka.