Acerola jest coraz popularniejsza w Polsce. Ten mały owoc jest nie tylko smaczny, ale kryje też w sobie bogactwo składników odżywczych. Sprawdź, dlaczego warto go na stałe włączyć do menu.

Acerola to niewielki owoc o średnicy 1-3 cm. Uprawiany jest przede wszystkim na Madagaskarze, ale występuje również w Ameryce Środkowej oraz Południowej. Miąższ tego owocu jest soczysty, a smak kwaśny. Można go jeść na surowo, ale robi się z niego również soki, napoje, dżemy. Owoce aceroli po zerwaniu wymagają szybkiej obróbki, z powodu delikatności miąższu, a także wysokiej wrażliwości na wysokie temperatury (tracą wtedy swoje antyoksydacyjne właściwości).

Acerola – co w sobie zawiera?

Acerola jest owocem zawierającym ogromne ilości witaminy C. W 100 g znajduje się jej około ponad 1600 mg, ale jej stężenie jest uzależnione od stadium rozwoju owocu (najwyższe jest w owocu niedojrzałym, zielonym). To dlatego acerola ma bardzo wysoki potencjał antyoksydacyjny i jest wykorzystywana do produkcji koncentratów witaminy C.

Poza tym w tym owocu znajdują się również:

  • antocyjany – to między innymi dzięki nim owoc ten zawdzięcza swoją barwę;
  • karotenoidy – jest ich około 17, wśród nich najwyższe stężenie ma beta-karoten, związki te wykazują silne działanie antyoksydacyjne,
  • fruktoza i glukoza,
  • aminokwasy, m.in. kwas asparaginowy, alanina, prolina, seryna & GABA,
  • witaminy i minerały, m.in. potas, fosfor, wapń, żelazo, witaminy z grupy B (tiamina, ryboflawina, niacyna).

Acerola – dlaczego warto ją jeść?

Acerola ma bardzo wiele prozdrowotnych właściwości. Kilka z nich poniżej:

1. Neutralizuje reaktywne formy tlenu i wolne rodniki, zmniejsza stres oksydacyjny komórek i tym samym zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób, takich jak: miażdżyca, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera.

2. Pomaga w syntezie witamin, np. witaminy A, która jest niezbędna do prawidłowego widzenia.

3. Wspiera pracę układu immunologicznego oraz wzmacnia odporność na infekcje.

4. Ma działanie kardioprotekcyjne i wpływa na zmniejszenie ryzyka rozwoju miażdżycy.

5. Ma pozytywny wpływ na komórki śródbłonka naczyń poprzez stymulację tlenku azotu, który odpowiada za rozszerzenie naczyń krwionośnych, zmniejszenie agregacji płytek krwi oraz ograniczenie się osadzania się lipoprotein w ściankach naczyń.

6. Zawarta w aceroli witamina C przyspiesza gojenie się ran oraz odgrywa kluczową rolę w ochronie komórek przed stresem antyoksydacyjnym.

7. Obecny w aceroli beta-karoten poprawia stan cery trądzikowej, a witamina C opóźnia starzenie się skóry i pojawienie się zmarszczek.

8. Zawarte w aceroli związki biorą udział m.in. inhibicji reduktazy aldozy, przez co zmniejsza się ryzyko powikłań po cukrzycy, takich jak zaćma.

Acerola jest niezwykłym owocem, który warto wprowadzić na stałe do swojej diety. Oprócz walorów smakowych owoc ten ma też wiele prozdrowotnych właściwości. W przyszłości może mieć zastosowanie w profilaktyce cukrzycy typu 2, chorób związanych ze stresem oksydacyjnym, starzeniem się skóry, w walce z otyłością i profilaktyką nowotworów płuc.