Szacuje się, że na bolesne miesiączki cierpi ponad połowa młodych kobiet w wieku rozrodczym. Dowiedz się, jakie są przyczyny tej dolegliwości, jak wygląda diagnostyka i leczenie.

Bolesne miesiączki to główny objaw zespołu bolesnego miesiączkowania (ZBM). Szacuje się, że ta dolegliwość dotyka połowę miesiączkujących nastolatek oraz młodych kobiet w wieku rozrodczym i trwa zwykle 12-24 godziny, choć u niektórych kobiet może się utrzymywać nawet kilka dni. Ból ma charakter skurczowy, zwykle pojawia tuż przed krwawieniem lub wraz z nim, zwykle w dole brzucha (w podbrzuszu) i może promieniować aż do kręgosłupa, do odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Może też mieć różne nasilenie. Tej dolegliwości może towarzyszyć również ból głowy, nudności i wymioty, ogólne osłabienie, zmęczenie, wahania nastroju, bezsenność, wrażliwość piersi. 

Niestety ta dolegliwość negatywnie wpływa na komfort życia doświadczających ją kobiet.

Bolesne miesiączki – jakie mogą być tego przyczyny?

Ból pojawia się podczas menstruacji (krwawienia miesięcznego). Mimo że bolesne miesiączkowanie jest tak powszechną dolegliwością nadal nie wiadomo, co może być jej przyczyną. Lekarze podejrzewają, że mogą się do tego przyczyniać:

  • nadmierna czynność skurczowa macicy,
  • zaburzenia w ukrwieniu macicy,
  • wzmożona synteza prostaglandyn,
  • nieprawidłowości anatomiczne układu rozrodczego.

Przy czym nadmierna czynność skurczowa macicy uważana jest za główną przyczynę tej dolegliwości.

 

Zespół bolesnego miesiączkowania – postać

Wyróżnia się dwie postaci tej dolegliwości:

  • pierwotny zespół bolesnego miesiączkowania (bolesna menstruacja bez innych uchwytnych w badaniu klinicznym zmian w obrębie miednicy mieszanej), dotyka ona głównie kobiet młodych i może się pojawić wraz z pierwszą miesiączką i zanikają wraz z pierwszą ciążą,
  • wtórny zespół bolesnego miesiączkowania (bolesna menstruacja związana z innymi zaburzeniami w obrębie miednicy mniejszej), dotyka ona głównie kobiet starszych. Przyczyn tej dolegliwości  też może być wiele, np. może być to wynik endometriozy, mięśniaków macicy, zapaleniem miednicy mniejszej, zaburzeniami  czynnościowymi, hormonalnymi i strukturalnymi narządu rodnego.

Bolesne miesiączki – jak wygląda diagnoza?

Bolesne miesiączki warto skonsultować z ginekologiem, który najprawdopodobniej zbada pacjentkę, wykona badanie USG, by sprawdzić, czy dolegliwość ta nie jest skutkiem innej choroby.

Bolesne miesiączki – jak wygląda leczenie?

 Leczenie zależy od postaci choroby, czy ma ona charakter pierwotny, czy wtórny. W przypadku postaci pierwotnej podstawą leczenia zespołu bolesnego miesiączkowania są:

  • doustna antykoncepcja hormonalna (stosowanie jej zmniejsza, a nawet całkowicie redukuje dolegliwości bólowe),
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne, które oprócz działania przeciwbólowego hamują również syntezę prostaglandyn,
  • preparaty o działaniu rozkurczowym.

W przypadku postaci wtórnej nie tylko łagodzi się dolegliwości, ale także leczy się chorobę, która przyczynia się do tych zaburzeń.

Podczas menstruacji ważne jest również, by kobieta nie wykonywała ciężkiej pracy fizycznej, bo to może nasilić skurcze macicy i tym samym wzmocnić dolegliwości bólowe. W tym czasie zalecany jest odpoczynek oraz unikanie stresu. Można 

W przypadku zespołu bolesnego miesiączkowania zaleca się również rezygnację z palenia papierosów, bo nikotyna ma działanie naczynioskurczowe oraz wykluczenie z diety soi, bo przypuszcza się, że zawarta w niej genisteina może również nasilać dolegliwości.

Domowe sposoby na bolesne miesiączki

Pomocne w łagodzeniu dolegliwości mogą być:

  • ciepłe okłady na brzuch, które zmniejszają skurcze macicy,
  • masaże podbrzusza z wykorzystanie olejku lawendowego lub różanego,
  • noszenie luźnych nie uciskających ubrań,
  • nasiadówki ziołowe, np. z rumianku, który ma właściwości rozkurczające oraz uspokajające, ważne jednak, by nie były one zbyt długie i zbyt ciepłe, bo to może nasilić krwawienie,
  • picie naparów ziołowych, m.in. z rumianku, mięty, cynamonu.