Sposoby na kaca, czyli jak się pozbyć poalkoholowych dolegliwości

Kac, inaczej zatrucie alkoholem, to zespół nieprzyjemnych dolegliwości, które pojawiają po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu. Dowiedz się, czy można uniknąć kaca i jakie sposoby na kaca są najskuteczniejsze.

Kaca lepiej unikać, niż leczyć – potwierdzi to każdy, kto choć raz przeżył zatrucie alkoholem. Kac to potoczna nazwa reakcji organizmu na niekorzystne działanie substancji chemicznych powstających w wyniku metabolizowania alkoholu etylowego. Nasilenie poalkoholowych dolegliwości zależy od kilku czynników, m.in. wieku, ilości i rodzaju spożytego alkoholu, odstępu pomiędzy poszczególnymi jego dawkami, a także tolerancji na alkohol oraz kondycji naszej wątroby, bo to właśnie ten narząd przyjmuje największy ciężar metabolizowania alkoholu w organizmie. Istotna jest również szybkość, z jaką nasz organizm metabolizuje alkohol, a ona zależy od genu, który koduje wydzielanie dehydrogenazy aldehydowej.

Kaca nie da się przeoczyć. Jego objawy są dość charakterystyczne i ciężkie do zniesienia. Ból głowy, ogólne zmęczenie i uczucie rozbicia, trudności z koncentracją, pragnienie i ciągłe uczucie suchości w jamie ustnej. Wiele osób dzień po suto zakrapianej imprezie zarzeka się, że już nigdy więcej nie tknie alkoholu.

Jak uniknąć kaca?

Najłatwiej byłoby napisać, że nie pijąc alkoholu w ogóle, ale przecież wszystko jest dla ludzi… pod warunkiem, że w rozsądnych ilościach. Kluczem są tu dwa słowa „rozsądna ilość”. O czym jeszcze warto pamiętać, by zminimalizować ryzyko pojawienia się kaca?

Przede wszystkim nie pij na pusty żołądek, bo alkohol bardzo szybko wchłonie się z twojego przewodu pokarmowego do krwi i tym samym szybciej się upijesz. Posiłek przed imprezą powinien składać się ze skrobi, białka, tłuszczy, ale – to ważne – unikaj glutenu. Dobrym pomysłem będzie zjedzenie pieczonego kurczaka lub ryby z pieczonymi ziemniakami. Pomiędzy drinkami staraj się też coś jeść, np. jakieś przekąski zawierające tłuszcz. Pamiętaj również o piciu dużej ilości wody.

Unikaj też alkoholi, które zawierają duże ilości kongenerów (czyli produktów ubocznych procesu fermentacji zawierających aceton, olej fuzlowy i garbniki). Chodzi tu m.in. o whisky, koniak i tequilę. Niestety substancje te zwiększają intensywność kaca.

Pamiętaj też o tym, by przed imprezą dobrze się wyspać. Brak snu może pogłębiać dolegliwości związane z kacem.

Sposoby na kaca – co działa?

  1. Pij dużo wody, zarówno podczas imprezy, jak i po niej. Najlepiej trzymaj butelkę wody na szafce nocnej, obok łóżka, i pij często, małymi łykami. Alkohol ma silne właściwości odwadniające, dlatego odpowiednie nawodnienie organizmy jest niezbędne i może pomóc w walce z kacem.
  2. Weź elektrolity. Alkohol wypłukuje z organizmu ważne dla zdrowia witaminy i składniki mineralne. To przez ich brak zaczynają nam drżeć ręce, jesteśmy zmęczeni, zdekoncentrowani i nie mamy siły.
  3. Nie lecz kaca lekami przeciwbólowymi, a jeśli musisz je wziąć, wybierz ibuprofen a nie paracetamol. Ta ostatnia substancja w połączeniu z alkoholem tworzy uszkadzające wątrobę metabolity.
  4. W leczeniu kaca pomocny może być sok z kiszonych ogórków lub kiszona kapusta. Zawierają one duże ilości witaminy C, która pomaga usuwać z organizmu toksyny.
  5. W łagodzeniu dolegliwości może być też pomocny rosół lub inne tłuste potrawy. Warto je spożyć zarówno przed imprezą, jak i po niej. Tłuszcz natłuszcza żołądek, a alkohol nie wiąże się z tłuszczem i dzięki temu organizm szybciej może przetrawić „procenty”. Poza tym rosół jest bogaty w składniki odżywcze, które warto uzupełnić po suto zakrapianej imprezie.
  6. Niektórzy leczą kaca na słodko (np. Hiszpanie) churrosami. Jest to ciasto smażone w głębokim tłuszczu. Zawarta w tym produkcie tauryna i katechiny, a także wykorzystywane do produkcji ciastek muscovado (nierafinowany cukier trzcinowy o silnym smaku melasy) pomagają w rozkładzie alkoholu w organizmie.

Niektórzy wśród sposobów na kaca wymieniają również zimny prysznic, aktywność fizyczną, picie dużych ilości kawy, a nawet tzw. klina, czyli wypicie alkoholu (np. piwa lub drinka). Żaden z tych sposobów, nie uleczy nas, może jedynie złagodzić dolegliwości... ale tylko na chwilę.

Ważne! Aby zapobiegać objawom kaca o poranku, przed lub w trakcie imprezy warto przyjąć tabletki na kaca (np. z kwasem bursztynowym, fumarowym, witaminą C, glukozą). Przyspieszą one procesy metaboliczne związane z rozkładem alkoholu i detoksykacją organizmu. Możesz poradzić się w tej sprawie farmaceuty.