Olejek z drzewa herbacianego ze względu na właściwości  przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne jest  jednym z najczęściej wybieranych olejków eterycznych, szeroko stosowanych zarówno w lecznictwie jak i kosmetyce. Właściwości tego niezwykłego naturalnego olejku wykorzystywane są przez ludzi od setek lat. Olejek z drzewa herbacianego pomocny jest w takich schorzeniach jak: trądzik, łupież, łuszczyca, nadmierne przetłuszczanie się włosów, grzybica skóry i paznokci, przeziębienie, dlatego warto go mieć w domowej kosmetyczce. Poniższy artykuł przybliży właściwości olejku herbacianego oraz szerokie możliwości jego zastosowania.

Właściwości i działanie olejku z drzewa herbacianego

Olejek herbaciany (ang. tea tree oil) pozyskiwany jest poprzez destylację parową liści drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia L.), należącego do rodziny Mirtowatych, które naturalnie występuje w Australii. Sam olejek posiada intensywny, charakterystyczny zapach oraz jasnożółtą barwę.

Olejek z drzewa herbacianego to naturalny antybiotyk o silnych właściwościach antyseptycznych, potwierdzonych wieloma badaniami naukowymi. Składniki aktywne odpowiedzialne za działanie olejku to przede wszystkim związki fenolowe i terpeny (m.in. terpinen-4-ol, gamma-terpinen, alfa-terpinen, 1,8-cyneol, p-cymen, alfa-pinen i limonen).

  • Właściwości przeciwbakteryjne

Liczne badania donoszą, że olejek herbaciany wykazuje wyższą aktywność przeciw bakteriom Gram-dodatnim niż bakteriom Gram-ujemnym oraz wyższą aktywność przeciw bakteriom tlenowym w porównaniu do bakterii beztlenowych. Mechanizm przeciwdrobnoustrojowego działania olejku opiera się na niszczeniu błony komórkowej mikroorganizmów.

  • Właściwości przeciwgrzybiczne

Wiadomo również, że naturalny olejek z drzewa herbacianego wykazuje działanie przeciwgrzybiczne wobec drożdżopodobnych grzybów Saccharomyces cerevisiae, Malassezia furfur, grzybów z rodzaju Candida, grzybów pleśniowych, czy dermatofitów.

  • Właściwości przeciwwirusowe

Badania naukowe wykazują, iż olejek herbaciany ze względu na obecność mono- i seskwiterpenów może być pomocny w zwalczaniu wirusa opryszczki pospolitej (Herpes Sipmlex Virus).

  • Właściwości przeciwzapalne

Wspominana w literaturze naukowej aktywność przeciwzapalna olejku z drzewa herbacianego także ma szerokie zastosowanie w kosmetyce i medycynie.

 

Zastosowanie olejku herbacianego

  • Olejek z drzewa herbacianego na twarz i trądzik

Ze względu na działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne olejek ten szczególnie polecany jest w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Hamuje wzrost bakterii Propionibacterium Acnes, odpowiedzialnych za powstawanie zmian trądzikowych. Normalizuje również pracę gruczołów łojowych oraz redukuje błyszczenie cery, przyspiesza gojenie się zmian trądzikowych oraz regenerację skóry. Czysty olejek z drzewa herbacianego na trądzik powinien być stosowany jedynie punktowo, a nie na całą skórę.  Może być wykorzystywany także jako dodatek do używanych na co dzień kosmetyków np. kilka kropli olejku warto dodać do żelu, olejku myjącego, maseczki, kremu, balsamu czy toniku. Co więcej na rynku obecnie dostępnych jest wiele kosmetyków, zawierających w składzie naturalny olejek herbaciany (np. acnex żel punktowy, novoclear żel oczyszczający ).

 

  • Olejek z drzewa herbacianego na włosy

Naturalny olejek herbaciany działa antyseptycznie, redukuje swędzenie skóry głowy, normalizuje wydzielanie serum, zmniejsza przetłuszczanie się włosów, dzięki czemu może być pomocny w zwalczaniu łupieżu i dolegliwości towarzyszących łojotokowemu zapaleniu skóry.

 

  • Olejek z drzewa herbacianego na grzybicę

Olejek herbaciany sprawdza się zarówno w profilaktyce jak i wspomaganiu leczenia grzybicy stóp i paznokci. (dostępne preparaty z tym składnikiem to: steper lakier do paznokci, undofen spray do stóp i obuwia) Może być stosowany samodzielnie na płytkę paznokci albo w postaci kilku kropli dodanych do kremu do stóp. Poleca się też kąpiel stóp w ciepłej wodzie wzbogaconej olejkiem herbacianym. Przeciwgrzybiczne i antyseptyczne właściwości olejku z drzewa herbacianego docenią także osoby zmagające się z problemem nadmiernego pocenia się stóp. Co więcej istnieją przesłanki wskazujące na możliwość jego zastosowania w leczeniu świerzbu.

 

  • Olejek z drzewa herbacianego na infekcję

Właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe olejku z drzewa herbacianego wykorzystuje się do aromaterapii w czasie przeziębień i infekcji. Inhalacje z olejku herbacianego idealnie sprawdzą się podczas kaszlu, kataru, dolegliwości związanych z zapaleniem zatok oraz w chorobach gardła. Zatem jak stosować olejek z drzewa herbacianego w czasie przeziębienia? Wystarczy dodać 5 kropli olejku do miseczki z gorącą, parującą wodą a następnie wdychać gorący napar przez około 10 minut. W trakcie infekcji dobrze spisze się także 20 minutowa aromatyczna kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem 15-20 kropli olejku.

Punktowo olejek można stosować też w przypadku opryszczki czy zajadów.

 

  • Olejek z drzewa herbacianego na ukąszenia owadów

Olejek herbaciany dzięki działaniu przeciwdrobnoustrojowemu i łagodzącemu świąd polecany jest do miejscowego stosowania na skórę po ukąszeniu owadów. Co więcej nie tylko przyspiesza gojenie zmian po ugryzieniu przez owady ale zapach olejku działa również odstraszająco na np. komary i kleszcze.

 

  • Olejek z drzewa herbacianego na wszy

Wszawica to problem, który występuje szczególnie u dzieci w wieku szkolny i przedszkolnym. Mycie włosów szamponem wzbogaconym w kilka kropli olejku wspomaga usuwanie niechcianych pasożytów oraz zapobiega nawrotom wszawicy. W sprzedaży dostępne są też preparaty na wszy zawierające w składzie olejek z drzewa herbacianego. (np. Plastry cicho wSZA, Pipi nitolic)

 

  • Olejek z drzewa herbacianego na nieświeży oddech

Kolejną zaletą olejku herbacianego wynikającą z jego antyseptycznego działania jest możliwość zastosowania olejku do zwalczania nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej, który spowodowany jest przez bakterie żyjące na błonie śluzowej jamy ustnej. Wystarczy wykonać płukanie ust przy pomocy mieszanki przygotowanej z wody i kilku kropli olejku herbacianego.

 

  • Olejek z drzewa herbacianego – zastosowanie w domu

Po olejek herbaciany warto sięgnąć również podczas wielu domowych czynności. Jego dodatek świetnie sprawdzi się do przygotowania domowych środków czyszczących, które mogą zastąpić gotowe detergenty. Olejek herbaciany pozostawia po sobie charakterystyczny, przyjemny zapach. Zastosowany we wspomniany sposób nie działa drażniąco na oczy ani błony śluzowe dróg oddechowych.

Olej z drzewa herbacianego można wykorzystać jako naturalny sposób aromatyzacji powietrza w domu np. przy wykorzystaniu kominka zapachowego.

Olejek herbaciany polecany jest również jako dodatek do płynu do płukania tkanin, dzięki czemu ubrania zyskają przyjemny zapach a tkaniny zostaną pozbawione wirusów i bakterii.

 

Olejek z drzewa herbacianego – środki ostrożności

Olejek herbaciany ze względu na bardzo duże stężenie związków aktywnych, szczególnie niewłaściwie stosowany, może wywierać działanie uboczne. Olejek z drzewa herbacianego podobnie jak inne naturalne olejki eteryczne, powinien być stosowany wyłącznie zewnętrznie – rozcieńczony, w połączeniu z innymi preparatami lub samodzielnie. Należy pamiętać, iż samodzielnie olejek herbaciany stosujemy jedynie miejscowo, ponieważ nałożony na większe partie skóry może spowodować suchość, pieczenie, świąd, podrażnienie skóry, stany zapalne czy reakcje alergiczne.

Olejek z drzewa herbacianego jest toksyczny w przypadku spożycia.

Szczególne środki ostrożności powinny zachować osoby, u których w przeszłości doszło do reakcji alergicznej na jakikolwiek inny naturalny olejek eteryczny.

 

Olejek z drzewa herbacianego – przeciwwskazania

Olejek z drzewa herbacianego w ciąży nie powinien być stosowany, ze względu duże stężenie związków czynnych, które mogą przenikać przez skórę.

Olejek herbaciany nie powinien być też stosowany u dzieci poniżej 6 roku życia.