W ostatnim czasie zauważyłaś, że spóźnia Ci się miesiączka i odczuwasz symptomy, które do tej pory nie zdarzały się zbyt często? Poznaj wczesne objawy ciąży i dowiedz się, jak sprawdzić, czy spodziewasz się dziecka.

Pierwsze objawy ciąży mogą się różnić w zależności od kobiety oraz tego, czy spodziewa się ona pierwszego, czy kolejnego dziecka. Niezależnie od tego, czy planowałaś zajść w ciążę, czy nie, możesz odczuwać zmiany zachodzące w swoim ciele, jeszcze zanim potwierdzisz, że już niebawem zostaniesz mamą. Istnieją też przypadki, w których kobiety w ogóle nie zauważają żadnych objawów i nie odczuwają zmian przez cały okres ciąży. Dowiedz się, jakie są pierwsze objawy ciąży? Czy można w jakiś sposób załagodzić symptomy? Jak potwierdzić ciążę?

Pierwsze objawy ciąży

Do najczęstszych symptomów ciąży, pojawiających się już w pierwszych tygodniach, należą: brak miesiączki, potrzeba częstszego korzystania z toalety, wrażliwe piersi, uczucie zmęczenia oraz poranne mdłości. Czasami trudno jest zinterpretować sygnały, które wysyła Ci Twoje ciało, ale warto dowiedzieć się, jakich symptomów można się spodziewać w pierwszych tygodniach ciąży, a także w kolejnych trymestrach okresu, w których nosisz pod sercem dziecko.

Brak miesiączki jest chyba najwcześniejszym i najbardziej wiarygodnym wskaźnikiem ciąży, jednak możliwe jest lekkie krwawienie, dlatego warto zaopatrzyć się we wkładki higieniczne, by nie poplamić swojej bielizny.

Możesz zauważyć, że cierpisz na zwiększoną liczbę skurczów podczas ciąży. Skurcz to nagły, ostry ból, który zazwyczaj występuje w mięśniach łydek lub stóp. Często pomocne może być wykonywanie lekkich ćwiczeń, by złagodzić nieprzyjemne kurcze.

Kobiety często odczuwają uderzenia gorąca. Wynika to z podwyższonego poziomu hormonów ciążowych i przyspieszonego metabolizmu. Twoje ciało prawdopodobnie zrekompensuje ten wzrost ciepła poprzez większe pocenie się.

Wahania nastroju to jeden z naturalnych odruchów, trwający całą ciążę. Noszenie pod sercem nowego życia może być ekscytujące i budzące podziw, ale może również powodować, że kobiety czują się niespokojne, wrażliwe i przytłoczone. To całkowicie normalne, że od czasu do czasu pojawiają się niepokojące myśli.

Towarzyszyć Ci mogą też wrażliwe piersi, które z czasem będą coraz większe, podobnie jak w dniach poprzedzających miesiączkę. Możesz również odczuwać mrowienie, a także bardziej widoczne żyły i przyciemnione sutki.

Poranne mdłości to jeden z klasycznych objawów ciąży, ale nie daj się zwieść nazwie: poranna choroba może wystąpić o każdej porze dnia. Gdy jesteś w ciąży, objawy te pojawiają się zazwyczaj wcześnie, około sześciu tygodni po ostatniej miesiączce. W tym wypadku kojące działanie może wykazać guma do żucia.

Wszystkie zmiany hormonalne zachodzące wewnątrz organizmu mogą również sprawić, że odczuwa się osłabienie. Aby uniknąć uczucia omdlenia, należy starać się powoli wstawać, szczególnie po śnie. W pozycji leżącej warto obrócić się na bok, a jeśli czujesz się słabo podczas stania, najlepiej szybko znajdź miejsce i poczekaj, aż zawroty głowy miną.

Objawy wczesnej ciąży mogą obejmować również zmiany w smakach i zachciankach. Możesz zauważyć, że Twoje zmysły smaku i zapachu stają się podwyższone, może poczujesz metaliczny smak w ustach lub zaczniesz pożądać nowych pokarmów. Z drugiej strony, jedzenie i napoje, które kiedyś uwielbiałaś, takie jak kawa czy herbata, mogą stać się dla Ciebie odpychające.

Czy wszystkie kobiety mają wczesne objawy ciąży?

Każda przyszła mama i każda ciąża jest inna, więc możesz zauważyć tylko niektóre z tych wczesnych objawów ciąży. Co więcej, objawy, które zauważysz, w drugiej ciąży mogą być inne niż za pierwszym razem. Warto też pamiętać, że mogą wystąpić pewne osobnicze symptomy, których nie należy bagatelizować. Zmiany skórne, problem utraty włosów, przebarwienia – wszystko to może być objawem ciąży, dlatego, jeśli obserwujesz te objawy obok utraty miesiączki, potwierdź swoje przypuszczenia za pomocą domowego testu ciążowego.

Skóra w czasie ciąży

Wiele kobiet zauważa zmiany w swojej skórze, paznokciach i włosach podczas ciąży. Niektóre z najczęstszych zmian obejmują ciemne plamy na piersiach, sutkach lub wewnętrznej stronie ud, brązowe plamy na twarzy wokół policzków, nosa i czoła. Do typowych objawów zaliczyć też można rozstępy, trądzik, pajączki, żylaki oraz zmiany we wzroście paznokci i włosów. Z tego powodu należy postawić na odpowiednią pielęgnację kosmetykami przeznaczonymi dla kobiet w ciąży. Zaliczyć do nich można, płyny do higieny intymnej, kremy na rozstępy, maść do pielęgnacji brodawek, a także wkładki żelowe, które będą niezawodne na opuchnięte stopy.

Jak potwierdzić swoje przypuszczenia, że jestem w ciąży?

Jeśli myślisz, że możesz być w ciąży, domowy test ciążowy może rozwiać wszelkie wątpliwości. Jeśli doświadczasz kilku lub wszystkich objawów wczesnej ciąży, ale test wyszedł negatywnie, nadal istnieje szansa, że możesz być w ciąży. Odczekaj tydzień, a następnie wykonaj test ponownie. Domowe testy ciążowe są bardzo skuteczne, gdyż wykrywają w moczu obecność beta hCG (gonadotropinę kosmówkową). Jego podwyższone stężenie obserwowane jest już po kilku dniach od zapłodnienia. Z tego powodu po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu, umów się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, aby potwierdzić ciążę i zaplanować kolejne etapy opieki prenatalnej. Na tym etapie konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej suplementacji witamin, by dziecko rozwijało się prawidłowo. Szczególną uwagę należy zwrócić na tak zwaną wielką piątkę (BIG FIVE), czyli kwas foliowy, jod, witamina D, DHA i żelazo.