Dostępne na polskim rynku farmaceutycznym maści cechują się różnym działaniem, głównie przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Produkty po nałożeniu na skórę mogą dodatkowo wywoływać efekt chłodzący lub rozgrzewający. Maści rozgrzewające sprawdzają się przede wszystkim w łagodzeniu dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. Na jakiej zasadzie działa maść rozgrzewająca i kiedy warto po nią sięgnąć? Odpowiadamy!

Czym są maści rozgrzewające i jak działają?

Maść rozgrzewająca, jak sama nazwa wskazuje, po nałożeniu na skórę powoduje uczucie rozgrzewania. Produkty z tej kategorii oprócz właściwości rozgrzewających dodatkowo wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, a to wszystko dzięki zawartym w nich substancjom czynnym.

Po posmarowaniu skóry maścią rozgrzewającą dochodzi do drażnienia występujących na jej powierzchni zakończeń nerwowych. W wyniku takiego drażnienia drobne naczynka krwionośne zaczynają się rozszerzać, co przyczynia się do poprawy ukrwienia bolesnego miejsca. Ogranicza to proces zapalny i zmniejsza ból.

W składzie maści rozgrzewających często występują olejki eteryczne, np. lawendowy lub eukaliptusowy. Do ich produkcji wykorzystuje się także wyciągi z ziół, kamforę, kapsaicynę, mentol czy ekstrakty z papryczki chili.

Maści rozgrzewające – wskazania do stosowania

Maści rozgrzewające polecane są przede wszystkim na ból mięśni, stawów i kości. Stosować ją mogą np. osoby pracujące fizycznie czy uprawiające sport, u których doszło do naciągnięcia mięśni, przeciążenia, potłuczenia lub wystąpienia kontuzji. W takich przypadkach maść rozgrzeje obolały obszar i ukoi ból.

Rozgrzewająca maść dobrze sprawdzi się także na bóle towarzyszące chorobom reumatycznym i ortopedycznym, a także zmianom zwyrodnieniowym. Szczególnie warto wypróbować ją na ból pleców.

Jakie są najlepsze maści rozgrzewające?

Choć wybór maści rozgrzewających jest całkiem spory, to najbardziej znane są szczególnie dwie z nich: końska i tygrysia.

Maść rozgrzewająca końska

Końska maść rozgrzewająca jest jedną z najpopularniejszych maści o rozgrzewającym działaniu. W jej składzie występują różne zioła i olejki eteryczne, które wykazują właściwości przeciwbólowe. Maść końska szczególnie sprawdza się przy bólach kostnych i mięśniowych. Pomaga w walce z bólem karku i kręgosłupa, a także bólem głowy i mięśni. Można ją stosować na bóle reumatyczne i rwę kulszową. Rozgrzewa zimne dłonie i stopy, dlatego sięgać po nią mogą także osoby ze słabym krążeniem krwi.

Maść rozgrzewająca tygrysia

Wielu miłośników ze względu na skuteczność w działaniu ma także maść rozgrzewająca tygrysia. Wykazuje właściwości przeciwbólowe, dzięki zawartości licznych olejków eterycznych takich jak goździkowy, eukaliptusowy, kajeputowy, z mięty pieprzowej, a także mentolu i kamfory. Tygrysia maść świetnie rozgrzewa i uśmierza ból. Polecana jest przede wszystkim przy urazach, na bóle kości, stawów i mięśni. Przynosi ulgę przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, bólach głowy i ramion, bólach kręgosłupa czy bólach menstruacyjnych. Pomaga ponadto zmniejszyć zakwasy, zalecana jest więc osobom aktywnym fizycznie.

Maść rozgrzewająca niedźwiedzia

Równie dobrze znana co dwie pozostałe niedźwiedzia maść rozgrzewająca wykazuje bardzo podobne do nich działanie. Za sprawą zawartych w niej ekstraktów ziołowych usprawnia krążenie krwi w obolałym obszarze i łagodzi dolegliwości bólowe, przynosząc szybką ulgę. W składzie widnieją między innymi wyciągi z roślin, mięta pieprzowa, kamfora, melisa, krwawnik pospolity, koper włoski czy olejek z gloterii rozesłanej.

Maść niedźwiedzia uznawana jest za naturalny lek na bóle mięśni i stawów. Daje dobre efekty w leczeniu bólu pleców i szyi. Składniki naturalne zawarte w maści niedźwiedziej nadają jej właściwości pielęgnacyjne, dlatego można ją stosować także do masażu całego ciała. Taki zabieg będzie nie tylko przyjemny, ale też pozostawi skórę nawilżoną i miękką w dotyku.

Kiedy maść rozgrzewająca nie wystarczy i konieczna jest wizyta u lekarza?

Zalecenia producentów maści rozgrzewających najczęściej są takie, by nie stosować ich dłużej niż 7 dni. Jeśli w tym czasie dolegliwości bólowe nie ustąpią, wskazana jest konsultacja z lekarzem. Niezwłoczną wizytę u specjalisty należy umówić zwłaszcza wtedy, gdy nasz stan w trakcie podjętego leczenia się pogorszył, a ból nasilił. Prawdopodobnie nasz problem jest poważniejszy, niż nam się początkowo wydawało i konieczne jest specjalistyczne leczenie.

Maści rozgrzewające – jak bezpiecznie z nich korzystać?

Aby uniknąć działań niepożądanych, maści rozgrzewające powinno się stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Wskazówki dotyczące sposobu i częstotliwości smarowania skóry daną maścią znaleźć można na opakowaniu produktu lub w dołączonej do niego ulotce. Ważne jest, by nie stosować maści częściej, niż zaleca to producent, ponieważ nadużywanie preparatu może prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych.

Przeciwwskazania do stosowania maści rozgrzewającej

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania maści rozgrzewającej jest uczulenie na którykolwiek z jej składników. Alergicy powinni więc dokładnie przeanalizować skład maści przed pierwszym użyciem.

Maści rozgrzewającej nie powinno się nakładać na otwarte rany i uszkodzone obszary skóry. Jeśli pojawią się działania niepożądane takie jak zaczerwienienie, wysypka czy swędzenie, należy zaprzestać dalszego stosowania produktu i niezwłocznie zmyć go ze skóry.