Jedną z najbardziej nurtujących przyszłych rodziców kwestii, szczególnie tych, którzy wcielą się w tę rolę po raz pierwszy, jest możliwość uprawiania seksu w ciąży. Często nie tylko ciężarna, ale te jej partner zastanawiają się, czy można uprawiać seks w ciąży i czy jest on bezpieczny dla rozwijającego się płodu. Okazuje się, że odpowiedzi na te pytania wcale nie są tak oczywiste. Dowiedz się, kiedy kobieta w ciąży może uprawiać seks, a kiedy powinna czasowo z niego zrezygnować. Poznaj pozycje seksualne polecane w ciąży.

Czy w ciąży można uprawiać seks?

Jednym z najczęściej powielanych mitów dotyczących ciąży jest zakaz seksu od poczęcia aż do porodu. Najczęściej nie ma podstaw do tego, by rezygnować ze współżycia. Zdrowa ciąża, która przebiega prawidłowo, nie stanowi żadnej przeszkody w kontekście łóżkowym i nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania seksu w trakcie jej trwania. Każda ciąża ma jednak inny przebieg, dlatego najlepiej skonsultować się ze swoim ginekologiem w tej sprawie.

Trzeba wyraźnie podkreślić, że nie ma ryzyka uszkodzenia płodu podczas stosunku w ciąży. Ponadto kobiecy orgazm nie wywiera negatywnego wpływu na dziecko.

Kobiety w ciąży, zwłaszcza w II trymestrze, często mają zwiększoną ochotę na seks i jest to całkowicie naturalne. Jeśli tylko lekarz nie odradzi zbliżeń z partnerem, to można z tego jak najbardziej korzystać. Warto też dodać, że zachodzące w organizmie kobiety w czasie ciąży zmiany fizyczne mogą zintensyfikować doznania erotyczne, przez co współżycie może być dużo przyjemniejsze niż kiedykolwiek.

Seks w ciąży – jakie są przeciwwskazania do współżycia?

Seks w ciąży jest całkowicie bezpieczny tylko i wyłącznie w przypadku braku jakichkolwiek powikłań. Są jednak powikłania ciążowe, kiedy należy wstrzymać się od współżycia seksualnego.

Przeciwwskazaniem do seksu w ciąży są stany takie jak:

  • niewydolność cieśniowo-szyjkowa,
  • skrócenie szyjki macicy na zbyt wczesnym etapie ciąży
  • łożysko przodujące,
  • wysokie ryzyko poronienia,
  • przedwczesna czynność skurczowa,
  • krwawienia z dróg rodnych,
  • nawracające infekcje dróg moczowo-płciowych.

Obawy kobiet i mężczyzn przed stosunkiem w ciąży

Lęk przed współżyciem w ciąży często wynika z niewiedzy. Często ludziom wydaje się, że podczas stosunku może dojść do uszkodzenia płodu, co w rzeczywistości nie jest możliwe. Płód w trakcie seksu jest chroniony przez płyn owodniowy, owodnię i mięśnie macicy, zatem nic mu nie grozi.

Do tego dodatkowo dochodzą kwestie, na które czasem nie mamy żadnego wpływu, jak zmiany hormonalne i emocjonalne. W tym przypadku możemy jedynie spróbować sobie poradzić z konsekwencjami tych zmian, które stoją nam na drodze do udanego pożycia seksualnego.

Jedną z przeszkód mogą okazać się ciążowe dolegliwości, zwłaszcza mdłości. Na nudności w ciąży można spróbować zastosować naturalne składniki jak imbir, cytrynę czy rumianek, miętę pieprzową lub melisę. Warto też sięgnąć po krople na mdłości lub tabletki do ssania i żucia na nudności. Oprócz tego pamiętajmy o stosowaniu zdrowej diety i przyjmowaniu składników odżywczych niezbędnych w ciąży takich jak choćby kwas foliowy.

Jakie pozycje seksualne w ciąży są najwygodniejsze?

Nie ma konkretnych rekomendacji dotyczących tego, w jakich pozycjach w ciąży można się kochać, a których powinno się unikać. Najważniejsza zawsze jest wygoda partnerów i możliwość czerpania z seksu jak najwięcej przyjemności. A możliwości w tym zakresie stają się ograniczone szczególnie w III trymestrze, kiedy kobiecie przybywa coraz więcej kilogramów, jej brzuch staje się większy, przez co robi się coraz bardziej ociężała.

Duży brzuszek ciążowy może ograniczać kobiecie ruchy, dodatkowo pojawia się konieczność zachowania większego dystansu między partnerami. W tym czasie polecana jest więc przede wszystkim pozycja na boku. Komfortowe są też pozycje, gdy kobieta jest na górze, przodem lub tyłem. Najlepiej jednak przetestować samemu różne ułożenia i wybrać pozycje najbardziej komfortowe dla obu stron.

Czy seks w ciąży przyspiesza poród?

W trakcie stosunku seksualnego w organizmie kobiety wydziela się oksytocyny, która nasila skurcze macicy. Dodatkowo wzmagają je obecne w spermie mężczyzny prostaglandyny. W związku z tym seks może przyspieszać poród. Dlatego właśnie powinny zrezygnować z jego uprawiania kobiety, u których występuje ryzyko porodu przedwczesnego. Z drugiej strony współżycie jest jedną z naturalnych metod przyspieszania porodu w przypadku ciąży donoszonej lub po terminie.

A co z seksem po porodzie?

Kobieta powinna powstrzymać się od współżycia przez około 6-8 tygodni po porodzie bez względu na to, czy urodziła siłami natury, czy poprzez cesarskie cięcie. Jest to czas połogu, kiedy ryzyko zakażenia jest spore, a seks dodatkowo je zwiększa. W tym okresie u wielu kobiet libido utrzymuje się na dość niskim poziomie, co jest spowodowane przede wszystkim zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie, ale także stresem i próbą odnalezienia się w nowej roli.

Zgodę na powrót do aktywności seksualnej po porodzie powinien wydać lekarz na wizycie popołogowej. Pamiętajmy także, że w razie jakichkolwiek pytań dotyczących seksu w ciąży zawsze warto poprosić o radę swojego ginekologa. Obawy w tym zakresie są całkowicie naturalne i nie są powodem do wstydu. Specjalista z pewnością wszystko dokładnie wyjaśni z medycznego punktu widzenia i rozwieje tym sposobem ewentualne wątpliwości.