Oczyszczanie organizmu w ostatnim czasie stało się bardzo modne. Jednak niewiele osób wie, jak właściwie przeprowadzić detoks. Prawidłowo wykonany, może on okazać się bezpiecznym sposobem na odtrucie organizmu poprzez usunięcie z niego toksyn. Z czym właściwie się to wiąże? I jak długo powinien potrwać taki detoks? Sprawdź, od czego zacząć detoksykację organizmu, jak usuwać toksyny z organizmu i jakie produkty ci w tym pomogą.
Jaki wpływ mają toksyny na organizm człowieka?
Toksyny to niebezpieczne dla zdrowia substancje chemiczne, które mogą przedostawać się do organizmu wraz z pitą wodą, spożywanym pokarmem oraz wdychanym powietrzem. Do głównych przyczyn gromadzenia się toksyn w organizmie człowieka należą między innymi zanieczyszczenie powietrza, nałogowe palenie papierosów, spożywanie produktów bogatych w tłuszcze i cukier oraz długotrwałe przyjmowanie niektórych leków. Do groźnych toksyn zalicza się np. metale ciężkie, produkty przemiany materii oraz trucizny, a także alkohol i narkotyki. Usuwane są poprzez układ moczowy (wraz w wydalanym moczem), układ pokarmowy (wraz ze stolcem), a także przez skórę (z potem) oraz płuca (podczas wydychania powietrza).
Jeśli toksyna dostanie się do organizmu człowieka, może uszkadzać narządy wewnętrzne – w tym wątrobę, nerki, płuca oraz mózg. Podwyższony poziom toksyn w organizmie człowieka może też znacznie pogorszyć jego kondycję zdrowotną, a także negatywnie wpłynąć na samopoczucie pacjenta. Poza tym szkodliwe substancje mogą powodować zmęczenie i osłabienie. U części osób mogą też występować uciążliwe bóle głowy, drażliwość, a nawet nudności. Wysypka skórna to kolejny objaw wskazujący często na obecność toksyn w organizmie. Pojawiać się może również niestrawność i problemy z żołądkiem.
Odtruwanie z toksyn – ważny element prawidłowego funkcjonowania organizmu
Oczyszczanie organizmu (inaczej detoks, detox) to ostatnio bardzo modny trend. W literaturze medycznej terminy „detoks” oraz „toksyny” odnoszą się raczej do narkotyków, alkoholu i kuracji osób uzależnionych od tych substancji. Jednak w masowej świadomości funkcjonują jako działania zmierzające do usunięcia z organizmu toksyn, a także pomoc w odchudzaniu (stąd też czasami zamiennie stosuje się nazwę „diety oczyszczające”). Toksyny są tu rozumiane jako wszelkie zanieczyszczenia, syntetyczne substancje chemiczne, metale ciężkie i inne potencjalnie szkodliwe substancje, zalegające w naszych organizmach.
Nie istnieje jeden sprawdzony sposób na pozbycie się z organizmu szkodliwych dla zdrowia toksyn, dlatego bardzo ważne jest obserwowanie swoich reakcji po wdrażaniu kolejnych rozwiązań, tak aby wybrać najlepszą dla siebie metodę.
Korzyści wynikających z oczyszczania organizmu jest wiele. Zalicza się do nich przede wszystkim poprawę kondycji skóry, paznokci oraz włosów. Detoks pozwoli również wyeliminować obrzęki i opuchnięcia, poza tym wiąże się z nim poprawa samopoczucia oraz jakości snu. Oczyszczanie organizmu z toksynpozwoli również zrzucić zbędne kilogramy. Detoks może też pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu, glukozy oraz trójglicerydów we krwi. Oczyszczanie organizmu pozwala również pozbyć się z niego niepożądanych substancji, które przyczyniają się do występowania wielu nieprzyjemnych dolegliwości – w tym zmęczenia, senności, apatii, różnego rodzaju alergii oraz uciążliwych bólów głowy towarzyszących np. przemęczeniu.
Oczyszczanie organizmu (detoks) – jakie są sposoby?
Jest wiele metod oczyszczania organizmu (detoksu). Niektórzy stosują kilkudniowe głodówki, inni diety polegające na piciu soków, jeszcze inni stosują środki przeczyszczające lub hydrokolonoterapię, czyli wypłukiwanie złogów z jelita grubego itp. Są to oczywiście metody skuteczne… ale tylko chwilowo. Najzdrowszą i najskuteczniejszą metodą oczyszczania organizmu, dającą też najlepsze wyniki, jest… zdrowa dieta, bogata przede wszystkim w błonnik. Wspiera ona w działaniu wątrobę i nerki, czyli narządy, których funkcja polega właśnie na usuwaniu resztek pokarmu wraz z toksynami.
Oczyszczanie organizmu (detoks) – kiedy warto o tym pomyśleć?
Organizm wysyła nam sygnały, które mogą świadczyć o tym, że potrzebuje pomocy. O oczyszczaniu organizmu należy pomyśleć, gdy czujesz, że brakuje ci energii, masz uczucie ciągłego zmęczenia, źle się czujesz, jesteś drażliwy, cierpisz na zaparcia, gazy, wzdęcia, przybierasz na wadze, twoja skóra staje się szara, matowa, a włosy i paznokcie są osłabione i łamliwe. Obniżona odporność organizmu, problemy ze snem, koncentracją i cerą to kolejne symptomy, które mogą świadczyć o potrzebieprzeprowadzenia detoksu. Objawy te nie muszą wystąpić jednocześnie, jednak większość osób jest w stanie je dostrzec – wystarczy obserwować swój organizm, by zauważyć wysyłane przez niego niepokojące sygnały. Niekiedy konieczne może okazać się także odtrucie organizmu po lekach, zwłaszcza tych przyjmowanych przez dłuższy czas.
Oczyszczanie organizmu (detoks) – jakie produkty nam w tym pomogą?
Jeśli chcesz się pozbyć z organizmu szkodliwych dla zdrowia substancji, zacznij od… zmiany diety. Przede wszystkim, układając menu, bierz pod uwagę produkty, które poprawiają metabolizm. Co powinno znaleźć się na twojej liście?
Woda – nawadnia, nawilża i oczyszcza organizm z toksyn i złogów. Należy codziennie wypijać co najmniej 2 litry wody (więcej podczas upałów czy po intensywnym wysiłku).
Błonnik – przede wszystkim wzmaga perystaltykę jelit i oczyszcza je ze złogów, reguluje wypróżnienia, wchłania wodę. Dzięki niemu w jelitach nie zalegają fermentujące resztki.
Zielona herbata – neutralizuje wolne rodniki tlenowe, skutecznie oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany, wspomaga trawienie, przyspiesza spalanie tłuszczów oraz poprawia metabolizm wątrobowy.
Jabłka – zawierają dużo błonnika rozpuszczalnego (pektyn), który pomaga w gospodarce węglowodanowo-tłuszczowej. Wspomagają również pracę jelit, tym samym zapobiegając zaparciom, a także pomagają eliminować z organizmu produkty przemiany materii.
Kiszonki – wspierają procesy trawienne oraz usuwają z organizmu zbędne produkty przemiany energii z jelit.
Cytryna – w wielu dietach mających na celu oczyszczanie organizmu zaleca się picie szklanki wody z dodatkiem soku wyciśniętego z cytryny. Owoc ten przede wszystkim wspomaga pracę wątroby i tym samym pomaga w oczyszczaniu organizmu z produktów przemiany materii, pobudza pracę jelit. Cytryna ma działanie zasadowe (pomaga walczyć z zakwaszeniem organizmu).
Natka pietruszki – zawiera mnóstwo chlorofilu wspomagającego detoksykację. Działa moczopędnie, zapobiega infekcjom dróg moczowych, pomaga usuwać metabolity leków z organizmu.
Na liście produktów wspomagających oczyszczanie organizmu ze szkodliwych substancji znajdują się również: sok z aloesu, żurawina, buraki, kasza jaglana, kapusta, seler. Ta lista może być znacznie dłuższa. Zaleca się poza tym picie maślanek, jogurtów oraz kefirów, a także spożywanie ryb z pewnego źródła przynajmniej 1–2 razy w ciągu tygodnia. Pamiętać należy również o piciu dużej ilości płynów.Jednocześnie należyograniczać spożywanie przetworzonej żywności.
W jaki sposób oczyścić organizm z toksyn? Postaw na zioła!
W oczyszczaniu organizmu bardzo skuteczne są również zioła, m.in.: skrzyp polny, fiołek trójbarwny, mniszek lekarski, tamaryszek, kolendra, pokrzywa, ostropest plamisty, czystek, melisa lekarska oraz rumianek. Zioła te wykazują właściwości przeczyszczające i przeciwzapalne, usuwając z organizmu szkodliwe substancje.Poza tym blokują toksyny wpływające negatywnie na wątrobę. Lecznicze napary mają właściwości moczopędne, co ułatwia pozbycie się nagromadzonych w organizmie toksyn. Ich zadaniem jest też regulacja pracy układu pokarmowego. Pomocny może okazać się szczególnie czystek, który pomaga oczyścić organizm z metali ciężkich. Sprawdzić się może również mięta,neutralizująca działanie toksyn, w tym metali ciężkich, w organizmie.
Organizm w usuwaniu toksyn mogą również wspomóc dzikie algi, chlorella, spirulina, zarodki jęczmienia lub pszenicy, selen oraz kwasy organiczne.
Oczyszczanie organizmu u dzieci – na czym polega i co daje?
Detoks jest wskazany również u dzieci. Przeprowadza się go w celu poprawy perystaltyki jelit oraz wzmocnienia systemu immunologicznego. Pozwala on też usunąć z organizmu szkodliwe dla zdrowia toksyny. W jaki sposób oczyścić organizm z toksyn, by mógł prawidłowo funkcjonować? Oczyszczanie organizmu u dzieci wiązać się może z rezygnacją ze słodyczy, chipsów oraz napojów gazowanych. Do diety warto wprowadzić szklankę wody z cytryną pitą na czczo. Warto poza tym postawić na świeże owoce i warzywa oraz zboża, a także na domowe soki owocowe. Zaleca się też spożywanie produktów bogatych w cynk, magnez, wapń i żelazo, które mogą uchronić organizm przed zatruciem metalami ciężkimi. W detoksykacji organizmu pomocny może okazać się też selen, który oczyszcza go z rtęci.
Toksyczność metali ciężkich zwiększają też niedobory niektórych witamin. Ważna jest więc ich odpowiednia suplementacja, jeśli nie są dostarczane wraz z dietą w optymalnych dawkach. Na szczególną uwagę zasługują witaminy C i E, które są naturalnymi przeciwutleniaczami. Ich zadaniem jest zarówno wychwytywanie wolnych rodników, jak i ochrona organizmu przed metalami ciężkimi. Witamina B6 zmniejsza z kolei akumulację ołowiu w tkankach, a witamina B12 obniża poziom arsenu w organizmie.
Oczyszczanie organizmu – od czego zacząć?
Detoks zacznij od… dobrego przygotowania, czyli wizyty u lekarza i wykonania odpowiednich badań (m.in. krwi i moczu), aby wykluczyć choroby, które mogą być przeciwwskazaniem do detoksykacji. Następnie przygotuj plan działania (najlepiej z dietetykiem). Pamiętaj, że celem jest usunięcie toksyn z organizmu, a nie wyniszczenie organizmu, dlatego unikaj restrykcyjnych diet, głodówek itp. Pamiętaj o aktywności fizycznej, ale dostosuj ją do swoich indywidualnych możliwości i preferencji (gdy ciało się poci, również wydala toksyny).
Podczas oczyszczania organizmu raczej unikaj: cukru, kofeiny, alkoholu, białej mąki, mleka, czerwonego mięsa, jajek oraz innych produktów pochodzenia zwierzęcego.
Detoks przeprowadzony w odpowiedni sposób przywraca energię, a także poprawia funkcjonowanie wszystkich układów w organizmie człowieka.