z krótką datą
Przedział cenowy

Olej z wiesiołka – prozdrowotne działanie

Oenothera biennis, wiesiołek pospolity, to gatunek rośliny kwitnącej z rodziny Onagraceae. To właśnie z tego okazu, a dokładnie jego nasion, jest produkowany olej z wiesiołka. Używa się go w ziołolecznictwie, a także do wyrobu kosmetyków. Zazwyczaj jest sprzedawany w formie doustnych kapsułek. Olej z wiesiołka to jeden z popularniejszych suplementów diety. Co warto wiedzieć na jego temat?

Sortuj:
Wysyłka jutro
Oeparol 60 kapsułek

Oeparol 60 kapsułek

26.86 zł
Wysyłka jutro
OEPAROL SUNNYDAY Pomadka ochronna do ust
Wysyłka jutro
LINOEPAROL INTENSIVE Maść 30 ml
Wysyłka jutro
Rodzina Zdrowia Wiesiołek 60 kapsułek
Wysyłka jutro
Ekamedica olej z wiesiołka 100 ml
Wysyłka jutro
Wiesiołek OleoVitum olej z nasion wiesiołka 100 ml
Wysyłka jutro
MedFuture Olej z wiesiołka 250 ml
Wysyłka jutro
OEPAROL EVERYDAY Pomadka ochronna do ust 4,8 g
Wysyłka jutro
NOW FOODS Olej z wiesiołka 250 kapsułek

NOW FOODS Olej z wiesiołka 250 kapsułek

74.26 zł
Wysyłka jutro
LINOEPAROL SENSITIVE Krem półtłusty 30 ml
Wysyłka jutro
Olej z wiesiołka tłoczony na zimno Oleofarm 250 ml
Wysyłka jutro
OLIMP GOLD-VIT A + E z wiesiołkiem i biotyną 30 kapsułek
Wysyłka jutro
SOLGAR Olej z Wiesiołka Dwuletniego 1300 mg 30 kapsułek
Wysyłka jutro
Doctor Life Olej z wiesiołka 1300 mg 100 kapsułek

Wiesiołek – podstawowe informacje

Warto dowiedzieć się więcej na temat samej rośliny. Wiesiołek pochodzi z Ameryki Północnej, od Nowej Fundlandii na zachód do Alberty, na południowy wschód do Florydy i południowy zachód do Teksasu. Okaz jest naturalizowany także w innych miejscach w regionach umiarkowanych i subtropikalnych.

Inne używane nazwy dla wiesiołka to gwiazda wieczorna, rosiczka, wiesiołek, rampion niemiecki, wieprzowe ziele, King's cure-all i fever-plant.  Same nasiona okazu zawierają od 15 do 20% olejów. Do tego zalicza się 7–10% kwasu gamma linolenowego, rzadkiego u roślin – zawierają go jeszcze jedynie oleje z ogórecznika lekarskiego.

Działanie oleju z wiesiołka – właściwości

Dotychczas pojawiły się informacje na temat tego, że olej z wiesiołka może pomagać w takich dolegliwościach, jak atopowe zapalenie skóry. Żeby skorzystać z prozdrowotnego działania suplementu diety, należy stosować 320 mg dawki dziennie, przez 8 tygodni. Dowiedziono, że profilaktyka jest skuteczna w przypadku dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

Olej z wiesiołka jest też pomocą przy menopauzie. Tutaj działa dawka 1000 mg oleju z wiesiołka. Należy stosować olej z wiesiołka codziennie we wspomnianej ilości przez 6 tygodni. Efekty to umiarkowane łagodzenie uderzeń gorąca związanych z przejrzewaniem kobiety. Dotyczy to konsumentek w wieku od 45 do 59 lat.

Suplement diety może być też efektywnym dodatkiem do standardowej terapii w łagodnych przypadkach neuropatii. Oprócz tego sprawdzi się przy reumatoidalnym zapaleniu stawów – w dawkach większych niż 1400 mg dziennie. W takim przypadku olej z wiesiołka może złagodzić objawy.

Olej z wiesiołka jest też stosowany po to, aby załagodzić objawy ADHD u dzieci w wieku 12 lat. To element dodatkowej suplementacji. Suplement diety używany jest wraz z innymi wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi i witaminy E. W ramach prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka wymienia się również pomoc w egzemie, łuszczycy i trądziku.

Stosowanie oleju z wiesiołka

Olej z wiesiołka powinien być przyjmowany na zimno. To ważne, ponieważ wysoka temperatura może pozbawić olej większości prozdrowotnych właściwości. Natomiast sama ilość spożywanego suplementu diety zależy od wieku. Małe dzieci mogą go przyjmować w ilości od 1 ml, a dorośli 5 ml. Orientacyjnie, jest to jedna łyżeczka dziennie. Olej z wiesiołka może być uzupełnieniem standardowej diety.

Olej z wiesiołka nie powinien być stosowany przez osoby chorujące na padaczkę lub mające skłonność do krwawień. Suplementu diety nie można też łączyć z lekami przeciwzakrzepowymi, a także bezpośrednio po lub przed operacjami i zabiegami.