Owsiki określane również nitkowcami. To ze względu na to, że pasożyty swoim wyglądem przypominają białe, cienkie i długie nitki. Są powszechną przyczyną infekcji robakami obłymi u człowieka. Mogą pojawić się u osób w dowolnym wieku. Dostrzeżono jednak, że owsiki to pasożyty, które infekują najczęściej dzieci w wieku szkolnym. Należy też nadmienić, że owsiki u dziecka nie powodują poważnych komplikacji. Co jeszcze warto wiedzieć na temat pasożytów, a także owsicy? Ciekawe informacje znajdziesz w naszym artykule!
Czym właściwie są owsiki?
Owsiki to pasożytnicze robaki, które żyją w jelicie grubym, wyrostku robaczkowym, a także końcowym odcinku jelita cienkiego. Maksymalne rozmiary, jakie może osiągnąć samica to ok. 1 cm. W przypadku samca są to 3 milimetry.
Pomimo tego, że owsica powodowana przez pasożyty wymaga leczenia, to zazwyczaj nie powoduje żadnych poważnych problemów medycznych. Owsiki to niezwykle powszechny problem i szacuje się, że dotyka nawet do 1 miliarda ludzi na całym świecie.
Owsica jest zagrożeniem dla ludzi w każdym wieku. Jednak infekcje najczęściej występują u dzieci. Do podwyższonej grupy ryzyka zaliczają się również opiekunowie oraz członkowie rodzin zakażonych maluchów. Owsiki są problemem w miejscach, gdzie przebywa dużo osób. Są to, na przykład ośrodki opieki dziennej, przedszkola, a także szkoły. Na owsicę mogą również zachorować osoby, które pracują w instytucjach publicznych.
Owsica – jak można ją rozpoznać?
Owsiki mogą objawiać się na różne sposoby. Symptomy zakażenia obejmują, na przykład swędzenie odbytu. Ma to miejsce szczególnie w nocy. Dzieje się tak dlatego, że owsiki składają swoje jaja właśnie wokół odbytu. Powoduje to swędzenie i podrażnienie.
Do symptomów pojawienia się owsicy zalicza się również bezsenność. Ponieważ świąd odbytu jest intensywniejszy w nocy, osoby cierpiące na zakażenie owsikami mogą mieć problemy ze snem. Może to prowadzić do spadku koncentracji, pojawienia się zmęczenia, a nawet utraty wagi.
Z kolei owsiki u kobiet przejawiają się swędzeniem pochwy. Do symptomów pojawienia się owsicy specjaliści zaliczają również występowanie nieprawidłowo wyglądających upławów lub innej, niestandardowo wyglądającej wydzieliny.
W jaki sposób rozwija się owsica?
Owsica zaczyna przybierać na sile w momencie, kiedy jaja pasożytów dostaną się do przewodu pokarmowego. Mogłoby się wydawać, że jest to dla nich dość trudne, jednak w rzeczywistości zakażenie pasożytami nie jest aż tak wymagające.
Owsiki mogą składać swoje jaja na skórze wokół odbytu zakażonej osoby. W momencie, kiedy ta osoba dotyka się lub drapie po odbycie, do jej palców i paznokci przyklejają się jaja. Następnie są one przenoszone na powierzchnię, a także na inne osoby. Dzieje się to zazwyczaj w momencie, gdy palce dotykają ust. Tam osiadają jaja, a potem są transportowane wraz z pokarmem do układu pokarmowego.
Potem owsiki wykluwają się w jelitach. Po tym, jak samice owsików się wylęgną, docierają do odbytu i tam składają jaja. Warto wiedzieć, że jaja pasożyta mogą przetrwać przez około 2–3 tygodnie na palcach, pod paznokciami, a także na powierzchniach takich jak pościel, ubrania czy deski klozetowe. Malutkie jajeczka można zauważyć wyłącznie pod mikroskopem.
Czy można zarazić się owsikami, nie mając kontaktu z zakażoną osobą?
Niestety jest to możliwe. Owsica może się rozwinąć po tym, jak do układu pokarmowego dotrą jaja, na przykład poprzez kontakt z zanieczyszczoną pościelą, ręcznikami czy bielizną. Jaja pasożyta są tak małe, że mogą znajdować się w powietrzu.
Oznacza to, że w niektórych przypadkach dostają się do jelit poprzez uprzednie oddychanie. Warto też mieć na uwadze, że nie tylko ludzie przenoszą owsiki. Pasożyty osadzają się również na psach i kotach, które transportują owsiki w swoim futrze.
Jak jest diagnozowana owsica?
Jeśli ktoś zauważy u siebie któreś z wymienionych wcześniej objawów, powinien skonsultować się z lekarzem. Specjalista najczęściej zleca wykonanie wymazu parazytologicznego.
Dzięki niemu lekarz weryfikuje, czy doszło do infestacji owsikiem ludzkim. Za pomocą taśmy, Pacjent za jej pośrednictwem sprawdza po około 1–2 godzin od położenia się, czy w kale lub fałdach skóry okolic odbytu nie ma owsików. Może zrobić to również rano.
Z reguły dorosłe samce znajdują się w jelitach, przyczepione do ich ścian, a samice wydostają się przez odbyt, zazwyczaj w godzinach wieczornych. Robią to po to, aby złożyć jaja w fałdach skóry w okolicy odbytniczej. Właśnie to powoduje charakterystyczne swędzenie.
Leczenie owsicy – na czym polega?
Owsiki są usuwane za sprawą przeciwpasożytniczych leków. W wielu przypadkach środki zabijają robaki już po pierwszej dawce. Kurację należy kontynuować co najmniej przez następne dwa tygodnie. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko ponownego zakażenia. Pediatrzy zalecają również, aby leczenie przeszli członkowie rodziny i opiekunowie zakażonego dziecka.
Leki na owsiki zawierają takie substancje czynne jak na przykład Pyrantel pamoate Mebendazol i Albendazol. Do najczęściej wybieranych zaliczają się leki z Pyrantelum. To dlatego, że można je zamówić bez recepty od lekarza. W walce z pasożytami sprawdzają się również produkty takie jak, na przykład sok EkaMedica Graviola czy kapsułki Medverita Andrographis.
Dlaczego dobranie odpowiednich leków na owsiki jest ważne?
Do powikłań ze względu na infestację owsikami dochodzi niezwykle rzadko. Do tych, które niekiedy się pojawiają, zaliczają się infekcje bakteryjne. Kiedy zakażona osoba drapie okolice odbytu, skóra może krwawić i ulec zakażeniu. Oprócz tego może dojść do infekcji dróg moczowych.
Dzieje się tak ze względu na to, że robaki mogą podróżować do pochwy i powodować infekcje. W rzadkich przypadkach owsiki są jedną z przyczyn zapalenia wyrostka robaczkowego, uchyłków (wzrostem worków w jelicie grubym) oraz reakcji zapalnej pochwy i wyściółki macicy.