Grzybica stóp to choroba, która skutecznie może uprzykrzyć codzienne życie. Nie tylko źle wygląda, powodując u osoby chorej wstyd, ale i swędzi i nieprzyjemnie pachnie. Czy łatwo się nią zarazić? Zdecydowanie tak. Wystarczy, by w butach było wilgotno i ciepło. Kto jest w grupie zwiększonego ryzyka? I na czym polega leczenie grzybicy stóp? Już wyjaśniam.

Grzybica stóp – dlaczego się pojawia?

Grzybica stóp jest chorobą, która może dopaść każdego z nas. Statystyki wskazują, że co 5. mieszkaniec naszego kraju już zmagał się z grzybicą stóp bądź dopiero będzie się zmagał. I sami do tego dopuszczamy. W jaki sposób? Najprostszym przykładem może być wielogodzinne noszenie nieprzewiewnych butów, niekorzystanie z klapek podczas wizyty na basenie czy stanie na boso w przebieralni w swoim ulubionym klubie sportowym.

To nie wszystko! Osoba zarażona grzybicą stóp bardzo łatwo ją roznosi, np. innym domownikom. Wystarczy, że (nawet przez przypadek) użyjesz tej samej gąbki, pilnika do paznokci czy ręcznika osoby zakażonej grzybami.

Kto najczęściej choruje na grzybicę stóp? Osoby o obniżonej odporności, te w trakcie antybiotykoterapii czy też osoby zmagające się z innymi chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą czy chorobami tarczycy.

Najczęściej diagnozowanym patogenem przyczyniającym się do rozwoju grzybicy stóp jest Trichophyton rubrum, czyli inaczej grzyb antropofilny.

Grzybica stóp – jak wygląda?

Grzybica stóp objawia się plamami i zmianami skórnymi. Początkowo pojawiają się one pomiędzy palcami, by dość szybko rozprzestrzenić się na tzw. przestrzenie międzypalcowe, a następnie na całą stopę. Jak wygląda grzybica stóp? Skóra na palcach i całych stopach staje się coraz bardziej pomarszczona.

W niektórych miejscach pęka, a ze zmian wydobywa się cuchnąca ropa. Czasem pojawia się grudkowata wysypka. Grzybicy stóp towarzyszy uporczywe swędzenie, które przechodzi tylko na chwilę po kontakcie z wodą i kosmetykami. Uwaga. Zdarza się, że grzybica stóp dotyczy tylko jednej stopy.

W jaki sposób można zapobiec grzybicy stóp?

Przede wszystkim należy unikać przemieszczania się na boso po obiektach sportowych, np. w klubach fitness czy na basenie. Jeśli jednak tak się nie stanie, np. z powodu braku klapek, po kontakcie z możliwie zakażoną podłogą należy jak najszybciej umyć stopy wodą z mydłem bądź innym żelem antybakteryjnym, a następnie dokładnie je osuszyć ręcznikiem.

W aptekach z łatwością znajdziemy też preparaty przeciwgrzybiczne, które są dostępne bez recepty. Mówię tutaj o kremach, piankach czy maściach z aktywnymi substancjami niszczącymi rozmnażające się grzyby atakujące nasze stopy.

Jaki lekarz leczy grzybicę stóp?

Podejrzewasz u siebie grzybicę stóp? Gdy preparaty dostępne bez recepty nie pomagają, jak najszybciej wybierz się do dermatologa, który zajmuje się także chorobami skórnymi stóp.

Specjalista może zlecić wykonanie badania mikrobiologicznego nazywanego mykogramem, który określi czy przyczyną naszych zmian skórnych są grzyby.

Jak pozbyć się grzybicy stóp? Możliwe jest zapisanie przez lekarza specjalistę skutecznego leku przeciwgrzybicznego. Ile trwa leczenie grzybicy stóp? Taka terapia trwa nawet kilka tygodni. Przez cały ten czas osoba zakażona grzybicą stóp jest zmuszona chodzić w skarpetkach, nawet podczas pobytu w domu. Wszystko po to, by nie doprowadzić do zarażenia innych osób.

Grzybica stóp często pojawia się jednocześnie wraz z grzybicą paznokci. Statystyki wskazują, że u nawet co trzeciej osoby chorującej na grzybicę stóp pojawia się także grzybica paznokci. I właśnie, by do tego nie dopuścić, nie należy jej bagatelizować.

Grzybica stóp – domowe sposoby

Grzybicy stóp nie pokonasz domowymi sposobami. Możesz jedynie zniwelować jej objawy, ale zakażenie grzybiczne nadal będzie rozwijało się w twoim organizmie. Olejek herbaciany, rozmaryn czy aloes w formie naparów możesz więc stosować tylko i wyłącznie jako dodatek do leków przepisanych przez lekarza.