Ma wyjątkowy smak i właściwości zdrowotne. Uważa się, że jest jednym z najzdrowszych, a na pewno jeden z najpopularniejszych miodów w Polsce. Miód rzepakowy – dowiedz się o nim więcej.

Miód rzepakowy należy do miodów nektarowych i powstaje w wyniku zapylania przez pszczoły pól rzepakowych (to te pięknie kwitnące na żółto pola w okresie wiosennym). Zbierając pyłek pszczoły przenoszą go do uli. To właśnie tam powstaje ten niezwykle smaczny miód. To co go wyróżnia spośród innych miodów, to kremowy, niemal biały kolor, a także wyraźny zapach kwiatu rzepaku. W smaku miód ten jest lekko ostry, ale słodki. Zwykle miód ten jest dostępny w sprzedaży od czerwca.

Ważne! Miód rzepakowy charakteryzuje się bardzo szybkim procesem krystalizacji – czasami nawet jeszcze będąc w formie plastrów (przed zbiorem).

Miód rzepakowy – co się w nim kryje?

Miód składa się:

  • w około 80 proc. z cukru, a dokładniej z mieszaniny glukozy i fruktozy, czyli bardzo łatwo przyswajalnych węglowodanów,
  • w 20 proc. z wody, niewielkich ilości białka, kwasów organicznych (np. mrówkowy, jabłkowy, mlekowy, cytrynowy, masłowy, octowy, glukonowy), enzymów (np. inwertaza, oksydaza glukozowa, diastaza), a także olejków eterycznych.

W miodzie rzepakowym jest też wiele cennych dla zdrowia składników mineralnych, w tym: potas, kobalt, żelazo, wapń, sód, mangan, fosfor, miedź, a także witamin C, PP, witaminy z grupy B.

Miód rzepakowy – działanie:

  1. Miód rzepakowy zawiera dużo glukozy oraz innych cukrów prostych, więc dodaje duże energii i odżywia organizm. Polecany jest szczególnie osobom chorującym, rekonwalescentom, a także sportowcom i osobom poddawanym wysokiemu wysiłkowi fizycznemu oraz intelektualnemu.
  2. Miód z rzepaku ma działanie przeciwzapalne, idealnie sprawdza się w łagodzeniu dolegliwości związanych ze stanami zapalnymi układu moczowego, a także układu pokarmowego (zmniejsza odczyn zapalny, towarzyszący chorobom żołądka czy dwunastnicy).
  3. Produkt ten ma działanie immunomodulujące, stymuluje układ odpornościowy, poprawia funkcje obronne organizmu.
  4. Miód rzepakowy obniża ryzyko miażdżycy oraz chorób układu krążenia.
  5. Miód z rzepaku ma działania antybakteryjne i antygrzybiczne (m.in. dlatego tak długo pozostaje świeży).
  6. Produkt jest lekkostrawny i dzięki temu jest polecany osobom mającym problemy z układem trawiennym. Ma bardzo korzystne, regenerujące, osłaniające działanie na żołądek i wątrobę.

Gdzie kupić miód rzepakowy?

Miód rzepakowy najlepiej kupować w pasiece lub od dystrybutorów. W sklepach, zwłaszcza supermarketach, może być sprzedawany tzw. sztuczny miód rzepakowy

Miód rzepakowy a kaloryczność

Jedna łyżeczka miodu rzepakowego zawiera około 40 kcal, nie jest więc on zbyt kaloryczny, pod warunkiem, że spożywamy go w małych ilościach. Indeks glikemiczny miodu to 87. Z tego powodu należy on do produktów niezalecanych diabetykom, gdyż szybko podnosi stężenie glukozy we krwi i może prowadzić do niebezpiecznej hiperglikemii.

Ważne! Należy być ostrożnym z podawaniem miodu rzepakowego dzieciom, ponieważ mogą mieć one uczulenie. Najlepiej dawkować go w małych ilościach, sprawdzając reakcję organizmu dziecka. Ostrożność powinny zachować również kobiety w ciąży. Miód może bowiem zawierać bakterie toksyny botulinowej, przez co może zagrażać rozwijającemu się noworodkowi.

Miód rzepakowy przechowywanie

Sposób przechowywania miodu ma ogromne znaczenie, bo od tego zależy, jak długo będzie on bezpieczny do spożycia. Najlepiej przechowywać go w suchym, zaciemnionym miejscu w temperaturze 8-20 st. C., w szczelnym, najlepiej szklanym opakowaniu. Warto pamiętać, że przy 17-18 st. C miód zaczyna się krystalizować, a przy 25-30 st. C zaczyna być płynny.