Kubeczek menstruacyjny to stosunkowo niedawny wynalazek, który stanowi alternatywę dla tradycyjnych podpasek i tamponów. W ostatnich latach znacznie zyskuje na popularności a coraz więcej kobiet chętniej sięga po niego w czasie menstruacji niż po tradycyjne środki higieniczne. W poniższym wpisie postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania związane ze stosowaniem kubeczków menstruacyjnych. Poruszę temat bezpieczeństwa ich stosowania, mechanizmu działania, doboru odpowiedniego rozmiaru oraz wpływu na zdrowie kobiety. Wszystkie niezbędne informację znajdziecie Państwo w poniższym artykule. Zapraszam do lektury.

Co to jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny to produkt przeznaczony dla wszystkich miesiączkujących kobiet. Można go opisać jako przedmiot przypominający kształtem niewielki, elastyczny kieliszek wykonany z silikonu medycznego, polimerów termoplastycznych (TPE) lub rzadziej gumy kauczukowej, który po umieszczeniu w pochwie służy do zbierania krwi menstruacyjnej w czasie okresu a więc stanowi alternatywę dla tradycyjnych podpasek higienicznych oraz tamponów. Materiał, z którego jest sporządzony jest hipoalergiczny oraz nie wpływa niekorzystnie na kwaśny odczyn pH pochwy ani fizjologiczna florę bakteryjną dróg rodnych. Warto nadmienić również, iż kubeczek menstruacyjny to produkt wielokrotnego użytku a odpowiednio użytkowany może posłużyć nawet na kilka lat, dlatego jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, co więcej przyjazne dla środowiska naturalnego.

Jak działa kubeczek menstruacyjny?

Kubek menstruacyjny to odpowiednio wyprofilowany pojemniczek z otworem z jednej strony, który po umieszczeniu w pochwie zbiera krew w trakcie miesiączki. Aplikuje się go w pochwie w taki sposób aby otwór skierowany był do góry. Jak już wspomniano wykonany jest z miękkiego, elastycznego materiału oraz wykończony w górnej części grubszą krawędzią dzięki czemu idealnie dopasowuje się do kształtu ścian pochwy co zabezpiecza przed przeciekaniem krwi, oczywiście pod warunkiem, iż jest regularnie wymieniany. W odróżnieniu do tamponów i podpasek higienicznych, kubeczek nie pochłania wydzieliny miesiączkowej tylko zbiera krew w środku, w taki sposób, że po wyjęciu można w łatwy sposób opróżnić jego zawartość. To produkt wskazany do wielokrotnego użytku – zgodnie z zapewnieniami wielu producentów zależnie od tworzywa może być stosowany nawet od 6 do 12 lat. Kubek menstruacyjny w czasie miesiączki powinno wyjmować się raz na 4 do 12 godzin, w zależności od intensywności krwawienia a następnie po opróżnieniu jego zawartości do toalety lub umywalki, musi zostać umyty pod bieżącą wodą przed ponowną aplikacją. Po zakończeniu miesiączki kubeczek menstruacyjny powinien zostać wygotowany przez kilka minut we wrzącej wodzie.

Jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego?

                Każda kobieta posiada nieco inną pochwę pod względem chociażby szerokości, długość, kąta nachylenia czy elastyczności, dlatego na rynku dostępne są kubeczki menstruacyjne w różnych rozmiarach, kształtach i pojemnościach. Odpowiedni jego dobór jest kluczowy aby uniknąć przeciekania oraz zapewnić komfort w czasie noszenia. Prawidłowo dobrany pod względem rozmiaru kubeczek oraz poprawnie założony powinien być zupełnie niewyczuwalny w czasie użytkowania. Wybór rozmiaru i kształtu kubeczka uzależniony jest od wielu czynników:

 • Wiek kobiety
 • Waga i budowa ciała
 • Wysokość szyjki macicy podczas miesiączki
 • Stan napięcia mięśni dna miednicy
 • Liczba przebytych porodów siłami natury
 • Aktywność fizyczna i styl życia
 • Aktywność seksualna
 • Obfitość krwawienia

Obecnie na rynku dostępne są kubeczki menstruacyjne w rozmiarach oznaczonych od S do XL. Przy wyborze odpowiedniego kubeczka kluczowe są trzy jego cechy: średnica, długość i elastyczność materiału. Właściwy dobór odpowiedniej średnicy kubeczka zapewnia jego idealne przyleganie do ścianek pochwy a co za tym idzie eliminuje ryzyko przeciekania. Od szerokości i długości kubka uzależniona jest oczywiście jego pojemność. Szersze kubeczki polecane są szczególnie dla kobiet, które maja już za sobą poród siłami natury oraz tych powyżej 30 roku życia. Węższe zaś będą bardziej odpowiednie dla kobiet, które jeszcze nie współżyły, kobiet przed 30 rokiem życia, tych które nie rodziły naturalnie czy aktywnych fizycznie (szczególnie uprawiających dyscypliny mające wpływ na wzmacnianie mięśni dna miednicy). Długość kubeczka menstruacyjnego także ma ogromne znaczenie, ponieważ od niej zależy komfort jego użytkowania oraz to czy będzie uwierał albo wystawał po założeniu. Znając wysokość szyjki macicy kobieta jest wstanie dobrać najbardziej optymalną długość kubka. Wysokość na jakiej leży szyjka macicy można w prosty sposób sprawdzić samodzielnie, wkładając palec do pochwy, najlepiej w pozycji siedzącej i sięgając do ujścia szyjki macicy (warto zrobić to w pierwszych dniach menstruacji, gdyż wysokość szyjki macicy różni się w poszczególnych fazach cyklu). Po wyjęciu palca należy zmierzyć długość od czubka palca do miejsca, w którym wchodził do pochwy. Jeśli zmierzona długość wynosi mniej niż 4 cm zaleca się krótsze kubeczki, zaś przy większej odległości – dłuższe kubeczki. Elastyczność materiału, z którego wykonano kubeczek także stanowi bardzo ważny czynnik, ponieważ miękkie kubeczki zwykle są łatwiejsze w obsłudze. Co więcej polecane są przy problemach z hemoroidami czy pęcherzem oraz dla kobiet o nieaktywnych fizycznie.

Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

Wbrew pozorom aplikacja kubeczka menstruacyjnego wcale nie jest taka trudna a kilkukrotne przećwiczenie tej czynności pozwala opanować ją do perfekcji. Przed założeniem koniecznie należy poddać kubek dezynfekcji poprzez umieszczenie na kilka minut we wrzącej wodzie oraz zdezynfekować ręce np. przy użyciu gotowych preparatów dezynfekcyjnych dostępnych w aptece. Aby ułatwić aplikację kubeczka można wspomóc się lubrykantem na bazie wody. W czasie aplikacji warto przyjąć wygodną pozycję (usiąść na toalecie, przykucnąć albo oprzeć jedną nogę wyżej np. na wannie). Przed założeniem kubeczek należy odpowiednio złożyć tak aby zmniejszyć jego rozmiar – najczęściej składa się w taki sposób alby krawędzie przedmiotu układały się w kształt litery S lub C. Złożony kubeczek po włożeniu do pochwy powinien się rozłożyć a następnie zassać. Przesuwanie się kubeczka oznacza, że został niepoprawnie założony. W takiej sytuacji można go delikatnie przekręcić i poczekać, aż zassie się do ścianek pochwy.

Jak wymienić kubeczek menstruacyjny?

Częstotliwość wyjmowania i opróżniana kubeczka uzależniona jest przede wszystkim od intensywności krwawienia. Im bardziej obfita miesiączka, tym częściej trzeba go zmieniać. Należy jednak pamiętać, iż maksymalny czas przez jaki można trzymać kubeczek w pochwie bez jego wyjmowania to 12h. W celu wyjęcia kubeczka ściskamy jego podstawę dwoma palcami, można także delikatnie poruszać nim na boki tak aby odessał się od ścianek pochwy. Następnie lekko kołysząc i bez szarpania wyciągamy kubeczek na zewnątrz. Zawartość kubeczka wylewamy do toalety lub umywalki a kubeczek po przepłukaniu bieżącą wodą gotowy jest do ponownej aplikacji.

Jakie są zalety stosowania kubeczków menstruacyjnych?

 • Zapewnia długotrwałą ochronę oraz uczucie czystości. Przy mniej nasilonym krwawieniu kubeczek menstruacyjny można opróżniać nawet raz na 12h. Co więcej skutecznie zabezpiecza bieliznę przed zabrudzeniem oraz chroni przed nieprzyjemnym zapachem.
 • Wysoki komfort użytkowania. Dobrze dopasowany kubeczek jest praktycznie niewyczuwalny oraz stanowi idealną alternatywę w stosunku do tradycyjnych środków higienicznych dla osób aktywnych fizycznie (np. w czasie korzystania z basenu, wykonywania ćwiczeń czy biegania).
 • Kubeczek menstruacyjny to produkt bezpieczny dla zdrowia kobiety. Zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych czy podrażnień, które często pojawiają się podczas używania tamponów i podpasek.
 • Zapewnia oszczędność pieniędzy. Kubeczek menstruacyjny jest produktem wielokrotnego użytku, raz kupiony posłuży na kilka lat. W dłuższej perspektywie to ekonomiczne rozwiązanie.
 • Jest przyjazny środowisku naturalnemu ze względu na możliwość wielokrotnego użytkowania jednego produkty. Brak konieczności utylizacji zużytych podpasek i tamponów.

Kubeczek menstruacyjny – przeciwwskazania

Kubków menstruacyjnych nie poleca się dla osób, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia i nie chcą uszkodzić błony dziewiczej. Co więcej w przypadku podwyższonego ryzyka wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego również są przeciwwskazane (z zespołem TSS częściej kobiety mają do czynienia podczas użytkowania tamponów albo podpasek).