Zapalenie oskrzeli to infekcja górnych dróg oddechowych, rozwijająca się zwykle na skutek zakażenia wirusami. Zapalenie oskrzeli może mieć również charakter przewlekły, co jest szczególnie niebezpieczne, gdyż grozi rozwojem trwałych wad płuc, utrudniających m.in. właściwe oddychanie. Zapalenie oskrzeli występuje równie często u dorosłych, jak i u dzieci.

Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli? Co je wywołuje? Które domowe sposoby są pomocne w leczeniu?

Zapalenie oskrzeli – co to za choroba? Rodzaje

Zapalenie oskrzeli to choroba infekcyjna dotykająca górne drogi oddechowe. Najczęściej ma podłoże wirusowe lub bakteryjne. Zapalenie oskrzeli swoimi objawami może nieco przypominać przeziębienie, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na poszczególne symptomy. Nieleczone zapalenie oskrzeli może przerodzić się w postać przewlekłą, powodującą poważne konsekwencje zdrowotne.

Wyróżnia się:

  • Ostre zapalenie oskrzeli – najczęściej wywoływane jest przez wirusy lub jako skutek niewłaściwego leczenia grypy lub przeziębienia. Ostre zapalenie oskrzeli rozpoznaje się po objawach, takich jak kaszel utrzymujący się dłużej niż 3 tygodnie.
  • Przewlekłe zapalenie oskrzeli – częściej spotykane jest u dorosłych niż u dzieci. Sygnałami alarmującymi powinny być przede wszystkim kaszel utrzymujący się dłużej niż 3 miesiące, a także nawracające zapalenie oskrzeli.
  • Obturacyjne zapalenie oskrzeli to z kolei postać stanu zapalnego, w którego trakcie dochodzi do znacznego zwężenia dróg oddechowych. Utrudnia to swobodny przepływ powietrza i może powodować m.in. duszności.
  • Alergiczne zapalenie oskrzeli – powstaje w wyniku reakcji alergicznej. Po kontakcie organizmu z alergenem uruchomiona zostaje reakcja obronna, w której wyniku uaktywniają się mediatory zapalne. Alergiczne zapalenie oskrzeli może być wywołane także kontaktem z niektórymi wirusami lub silnymi związkami chemicznymi.

Zapalenie oskrzeli – czy jest zaraźliwe?

Tak, zapalenie oskrzeli to choroba zaraźliwa. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż jej główną przyczynę stanowią wirusy, przenoszące się drogą kropelkową.

Oznacza to, że przebywanie w bliskim kontakcie z osobą chorą sprawia, iż patogeny znajdują się w wydychanym przez chorego powietrzu i tym samym trafiają do organizmu zdrowego człowieka. Dlatego przechodząc zapalenie oskrzeli, warto odpocząć w domu i unikać kontaktu z innymi osobami.

Zapalenie oskrzeli – przyczyny. Co wywołuje chorobę?

Za główną przyczynę zapalenia oskrzeli uznaje się zakażenia wirusami. Za wystąpienie choroby odpowiadają zwykle wirusy z grupy A i B, a także adenowirusy i rhinowirusy. Niekiedy infekcja może mieć charakter bakteryjny, jednak w tym przypadku występuje to bardzo rzadko. Ryzyko infekcji zwiększa przebywanie wśród osób zakażonych czy niska odporność organizmu.

Zapalenie oskrzeli – objawy. Jak rozpoznać chorobę?

Zapalenie oskrzeli, jako infekcja górnych dróg oddechowych, często ma objawy bardzo zbliżone do klasycznego przeziębienia. Dlatego też niekiedy rozróżnienie tych dwóch dolegliwości może być trudne. Dla pewności zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Objawy zapalenia oskrzeli to:

  • męczący i utrzymujący się kaszel;
  • gorączka (powyżej 38 stopni);
  • ogólne osłabienie i pogorszenie samopoczucia;
  • dolegliwości w obrębie klatki piersiowej, m.in. ból.

Chory może mieć również napady duszności, odczuwać bóle mięśni czy mieć objaw tzw. świszczącego oddechu.

Zapalenie oskrzeli – ile trwa?

Zapalenie oskrzeli zwykle trwa ok. 7 dni. Po tym czasie powinna ustąpić większość objawów, z wyjątkiem kaszlu. Może on się utrzymywać nawet do 3. tygodni. Jeśli jednak po 7 dniach pozostałe objawy, tj. gorączka, ból mięśni czy duszności nadal utrzymują się, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Warto zwrócić także uwagę na kaszel – jeśli utrzymuje się za długo, to może świadczyć o przewlekłym zapaleniu płuc.

Nieleczone zapalenie oskrzeli – czym grozi?

Zapalenie oskrzeli jest stanem chorobowym, który należy odpowiednio leczyć. W przeciwnym wypadku wpłynie negatywnie na kondycję płuc i całego układu oddechowego.

Nieleczone zapalenie oskrzeli przede wszystkim prowadzi do stopniowego rozdęcia płuc, a to z kolei zaburza cały proces oddychania, m.in. utrudniając przepływ powietrza. Oprócz tego rozdęcie płuc może prowadzić również do obciążenia pracy serca.

Zapalenie oskrzeli – jak wygląda leczenie?

Ze względu na wirusowe podłoże choroby leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów. Dlatego też lekarze zalecają tzw. preparaty wspomagające w przeziębieniu, np. Gripex Hot Max czy Theraflu. W przypadku gorączki warto sięgnąć po leki przeciwgorączkowe, takie jak np. Polopiryna. W czasie terapii istotne jest picie dużej ilości wody, gdyż w trakcie infekcji (a zwłaszcza gorączki) organizm poci się, przez co traci wiele cennych elektrolitów, witamin i składników mineralnych.

Zapalenie oskrzeli – leczenie domowe

Leczenie domowe zapalenia oskrzeli może wspomóc główną terapię. Szczególnie pomocne są inhalacje, oczyszczające górne drogi oddechowe i ułatwiające odkrztuszanie. Wystarczy do miski nalać gorącą, parującą wodą i dodać kilka kropel olejku eterycznego (najlepiej sprawdzi się olejek eukaliptusowy o właściwościach rozkurczających i wykrztuśnych). Następnie należy pochylić się nad miską, przykryć ręcznikiem i wdychać parę przez ok. 10-15 minut.