Zapalenie krtani to częsta infekcja górnych dróg oddechowych. Oprócz typowych objawów, takich jak kaszel, katar czy ból gardła, w przypadku zapalenia krtani może pojawić się przejściowa utrata głosu, co wpływa na codzienne funkcjonowanie chorego. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż na skutek stanu zapalnego puchną struny głosowe.

Jakie są przyczyny zapalenia krtani? Po czym je rozpoznać? W jaki sposób leczyć? Sprawdź!

Zapalenie krtani – skąd się bierze? Przyczyny

Zapalenie krtani najczęściej ma podłoże infekcje. Wówczas za jego wystąpienie odpowiadają wirusy lub bakterie. Patogeny odpowiadają przede wszystkim za wystąpienie ostrego zapalenia krtani. Choroba może mieć jednak postać przewlekłą i wówczas jej przyczyn można upatrywać w:

  • nadwyrężaniu strun głosowych – problem ten dotyczy przede wszystkim osób pracujących głosem, np. nauczycieli, wykładowców, aktorów, dziennikarzy czy szkoleniowców. Przewlekłe zapalenie krtani może rozwinąć się także u osób, które często używają krzykliwego tonu i tym samym nadwyrężają swoje struny głosowe;
  • palenie papierosów – to kolejna bardzo częsta przyczyna stanu zapalnego krtani. Dym tytoniowy pełen jest szkodliwych związków chemicznych, które wpływają m.in. krtań, powodując jej podrażnienie. Co istotne, dla organizmu tak samo obciążające jest palenie bierne, jak i czynne;
  • nadmiernej ilości kurzu – zapalenie krtani może być spowodowane również wdychaniem dużej ilości kurzu, dlatego kluczowe jest m.in. regularne sprzątanie pomieszczeń;
  • kontakcie z chemilkaliami – dotyczy to przede wszystkim specyfiki pracy zawodowej. Istnieją takie substancje, których wdychanie przez długi czas skutkuje podrażnieniem śluzówki i rozwojem stanu zapalnego.

Refluksowe zapalenie krtani – czym jest?

Refluksowe zapalenie krtani to jeden z rodzajów choroby refluksowej. W tym przypadku treść z żołądka dociera do krtani, powodując tym samym jej podrażnienie. Tego schorzenia nie można lekceważyć, gdyż w konsekwencji istnieje m.in. ryzyko rozwoju astmy. Refluks krtani można rozpoznać po takich objawach, jak częste odbijanie, chrypka czy zgaga.

Zapalenie krtani – objawy. Jak rozpoznać pierwsze sygnały?

Zapalenie krtani początkowo może mieć objawy podobne do klasycznej infekcji. Chorobie towarzyszy katar, napadowy i uporczywy kaszel. Jednak oprócz tego można zaobserwować symptomy takie jak:

  • chrypka,
  • silny ból gardła, często utrudniający przełykanie;
  • problemy z głosem – zarówno jego zmiana, jak i chwilowa utrata głosu;
  • zaburzenia procesu oddychania – m.in. świszczący oddech;
  • ogólne osłabienie.

Co istotne, zapalenie krtani, szczególnie o charakterze przewlekłym, może wiązać się z obecnością innych chorób ogólnoustrojowych, takich jak niewydolność serca czy choroby płuc i oskrzeli, dlatego zawsze należy skonsultować się ze specjalistą.

Utrzymujący się kaszel po zapaleniu krtani – co oznacza?

Z reguły objawy zapalenie krtani powinny ustąpić wraz z wyleczeniem stanu zapalnego. Może jednak zdarzyć się tak, że mimo tego, uporczywy kaszel nadal się utrzymuje. Jeśli taki objaw występuje przez ok. 3–4 tygodnie, to należy skonsultować się z laryngologiem lub pulmonologiem.

Zapalenie krtani u dziecka – jak przebiega?

Zapalenie krtani u dziecka najczęściej ma podłoże wirusowe. Jego przyczyną mogą być także powikłania po przebytej anginie lub innych stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Zapalenie krtani u dziecka jest bardziej niebezpieczne niż u osób dorosłych. Wynika to z faktu, iż układ odpornościowy dzieci nie jest jeszcze wystarczająco odporny, dlatego takie infekcje mają zwykle cięższy przebieg. Jednym z typowych objawów zapalenia krtani u dzieci jest tzw. szczekający kaszel.

Alergiczne zapalenie krtani u dziecka

Alergiczne zapalenie krtani to specyficzny rodzaj infekcji, typowy dla osób uczulonych. Najczęściej występuje u dzieci, choć zdarza się również, że dotyka osoby dorosłe. Alergiczne zapalenie krtani u dzieci występuje po kontakcie z alergenem. Zachodzi wówczas na tyle silna reakcje, że dochodzi do zapalenia górnych dróg oddechowych, w tym mięśni krtani.

Zapalenie krtani – diagnostyka. Jakie badania wykonać?

Zwykle do diagnozy zapalenia krtani wystarczy wywiad lekarski oraz osłuchanie pacjenta. Są jednak sytuacje, w których objawy nie są jednoznaczne bądź lekarz podejrzewa inne przyczyny schorzenia, niż infekcja wirusowa/bakteryjna. Wówczas pacjent kierowany jest na badanie stroboskopowe, w trakcie którego do jamy ustnej wprowadzane jest specjalne urządzenie, badające krtań.

Zapalenie krtani – leczenie

Leczenie zapalenia krtani polega przede wszystkim na nawilżeniu podrażnionej śluzówki. Pomaga to złagodzić większość dokuczliwych objawów, takich jak silny ból gardła, chrypka czy problemy z głosem. Oprócz tego należy wyeliminować papierosy oraz alkohol – zawarte w nich substancje działają drażniąco na krtań.

Co na zapalenie krtani warto stosować?

Przy zapaleniu krtani warto sięgać po preparaty dostępne w aptece bez recepty, takie jak pastylki do ssania (np. Tymianek + Podbiał z Witaminą C) czy spray na gardło. W przypadku wystąpienia gorączki, należy również zastosować leki przeciwgorączkowe, np. Pyralgina Gorączka.

Antybiotyk na zapalenie krtani – czy jest konieczny?

Antybiotyk na zapalenie krtani konieczny jest wyłącznie wówczas, gdy infekcja ma podłoże bakteryjne. Każdy stan zapalny wywołany przez tę grupę patogenów, wymaga podania antybiotyków. Jest to jedyna skuteczna metoda w walce z infekcjami bakteryjnymi.