Jedzenie ziemi – dla wielu osób może to być bardzo dziwny pomysł. Z pewnością, tak byłoby w przypadku normalnej ziemi. Jednak tym razem chodzi o ziemię okrzemkową. Sprawdź, jakie właściwości lecznicze ma ziemia okrzemkowa?

Ziemia okrzemkowa, inaczej ziemia diatomitowa, diatomit, to miękka skała zbudowana przede wszystkim z krzemionki. W Polsce wydobywana jest tylko w kilku miejscach, m.in. w Augustowie na Mazurach, a także w okolicach Łodzi, Poznania. To naturalna substancja o działaniu leczniczym.

Ziemia diatomitowa dostępna jest w dwóch odmianach: spożywczej oraz przemysłowej (dodaje się ją do środków bakteriobójczych oraz insektobójczych, filtrów wody, kosmetyków).

Ziemia okrzemkowa – właściwości

Ziemia diatomitowa w formie przeznaczonej do bezpośredniego spożycia jest bogata w minerały (krzem, wapń, sód, magnez, żelazo, a także śladowe ilości manganu, cyrkonu, tytanu, miedzi i boru). W żołądku rozpuszcza się w przyswajalny dla organizmu kwas ortokrzemowy.

Ziemia okrzemkowa – zastosowanie

Ziemia okrzemkowa ma bardzie wiele zastosowań i prozdrowotnych właściwości. Przede wszystkim pomaga w oczyszczeniu organizmu z toksyn, złogów, metali ciężkich, a nawet pasożytów. W układzie pokarmowym działa jak gąbka czyszcząca.

Pomaga również w pozbyciu się przykrego zapachu z ust, w zmniejszeniu poziomu złego cholesterolu, w obniżeniu ciśnienia krwi. Dzięki bogactwu składników mineralnych, poprawia kondycję paznokci, włosów, skóry, a także samopoczucie. Ziemia okrzemkowa poprawia również perystaltykę jelit, co ma korzystny wpływ na układ pokarmowy.

Ziemia okrzemkowa a odchudzanie

Ziemia okrzemkowa, oczyszczając organizm z toksyn, złogów oraz pasożytów, wpływa również na poprawę metabolizmu i tym samym pomaga w utracie zbędnych kilogramów. Ponadto, ziemia okrzemkowa działa jak naturalny środek przeczyszczający, zwiększa aktywność wątroby i przyspiesza oczyszczanie krwi.

Ziemia okrzemkowa – gdzie można kupić?

Ziemia okrzemkowa jest dostępna w aptekach, sklepach zielarskich oraz ze zdrową żywnością, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Może być w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie lub w tabletkach.

Ziemia okrzemkowa – jak ją stosować?

Ziemię okrzemkową należy stosować zgodnie z instrukcją dołączoną do produktu. Przyjmując ją w jakiejkolwiek postaci, należy popijać ją dużą ilością wody. Jest to bardzo istotne, bo ziemia okrzemkowa – ze względu na swoją zdolność wiązania wody – może odwadniać organizm.

Ziemia okrzemkowa - przeciwwskazania

Ziemi okrzemkowej nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, a także dzieci poniżej 12. roku życia (chyba, że lekarz na to pozwoli). Uważać powinny również osoby z niewydolnością nerek, z problemami z płucami, astmą. W ich przypadku mogą pojawić się powikłania w postaci kaszlu, spłyceniu oddechu, podrażnienia narządów układu pokarmowego. Czasami po przyjęciu ziemi okrzemkowej może pojawić się ból głowy, stawów, a także chwilowy spadek formy. Jest to stan przejściowy wskazujący na to, że organizm intensywnie oczyszcza się

Ziemia okrzemkowa – ile kosztuje?

Cena ziemi diatomitowej różni się w zależności od pojemności opakowania i producenta. Najtaniej produkt można kupić za 20 zł, najdrożej za około 60 zł.

O czym warto pamiętać?

Stosowanie ziemi okrzemkowej powinno być zawsze konsultowane z lekarzem lub z farmaceutą. Produkt ten zawiera wiele składników mineralnych, które mogą – oprócz prozdrowotnego działania – mieć również skutki uboczne. Poza tym, ziemia okrzemkowa może być składnikiem wielu używanych przez nas produktów, w tym suplementów diety, a co za tym idzie istnieje możliwość przedawkowania jej. Warto więc zawsze czytać skład.

Ziemia okrzemkowa w ofercie Aptekarosa.pl: ziemia okrzemkowa - diatomit 400g, ziemia okrzemkowa 500gziemia okrzemkowa - diatomit 1kg. Zapraszamy!