Czym jest gliceryna?

Gliceryna, znana również pod nazwą glicerol, to substancja o bardzo szerokim zastosowaniu zarówno w farmacji jak i w medycynie, kosmetologii. Ma postać płynnej, bezwonnej gęstej cieczy, lekko słodkiej. Pod względem chemicznym stanowi wodny roztwór alkoholu trójwodorotlenowego – propan-1,2,3-triolu. Gliceryna może mieć pochodzenie naturalne, roślinne lub syntetyczne. Postać roślinna jest otrzymywana w wyniku reakcji tłuszczów roślinnych z roztworami zasad, które ulegają hydrolizie do gliceryny i mydeł. Gliceryna syntetyczna jest pozyskiwana w wyniku utlenienia propylenu lub jako produkt uboczny w produkcji biopaliw.

Właściwości gliceryny?

Gliceryna to substancja, która bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, glikolu propylenowym i alkoholu. Stanowi dobry rozpuszczalnik dla różnych substancji. Ułatwia emulgację wielu składników. Jest to wykorzystywane w produkcji leków oraz kosmetyków. Oprócz tego, gliceryna należy do substancji higroskopijnych. Oznacza to, że ma zdolność do wchłaniania czy też wiązania cząsteczek wody z otoczenia. Gliceryna jest również substancją o właściwościach nawilżających i natłuszczających. Dotyczy to roztworów o stężeniach od 5% do 15%. W wyższych stężeniach – powyżej 25% wykazuje działanie odkażające i wysuszające. Podana doustnie lub doodbytniczo działa przeczyszczająco.

Jakie zastosowanie posiada gliceryna?

Gliceryna jest wykorzystywana z uwagi na swoje właściwości do produkcji leków oraz kosmetyków. Wykorzystuje się ją w celu zwiększenia lepkości preparatu oraz jako rozpuszczalnik dla wielu substancji. Wchodzi w skład płukanek do gardła jako środek powlekający, nawilżający, a także łagodzący. Gliceryna znalazła również zastosowanie między innymi w produkcji czopków glicerynowych o działaniu przeczyszczającym, ułatwiającym wypróżnianie oraz w produkcji nawilżających kropli do oczu, preparatów do czyszczenia uszu i lubrykantów. W przemyśle kosmetycznym glicerynę wykorzystuje się w procesie produkcji kosmetyków o działaniu nawilżającym, przeznaczonych do pielęgnacji zarówno twarzy jak i całego ciała. Ma działanie nawilżające, okluzyjne. Łagodzi wysuszające działanie alkoholu etylowego. Wzmacnia barierę ochronną i zapobiega utracie wody z naskórka, zapobiegając jej wysychaniu. Ponadto, gliceryna ułatwia transport składników odżywczych z kosmetyków do głębszych warstw skóry. Dobrze sprawdza się jako składnik kremów o działaniu przeciwzmarszczkowym o działaniu regenerującym, napinającym oraz kremów barierowych, które chronią przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, jak wiatr czy mróz. Gliceryna jest także wykorzystywana w produkcji pomadek do ust, mydeł, kosmetyków do włosów (szampony, odżywki, maski), a także kremów do rąk i stóp wzmacniając ich działanie zmiękczające i łagodzące podrażnienia.


Gliceryna – przeciwwskazania

Gliceryna jest uznawana za substancję nietoksyczną, bezpieczną dla naszego zdrowia. Jednak jak każdy składnik może wywołać reakcje niepożądane. Dotyczy to głównie dużych stężeń.