kobieta w ciazy lezaca na kanapie


Nudności i wymioty? Ciągłe zmęczenie? A może nieuzasadniona płaczliwość? Znaczna część kobiet w ciąży zmaga się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, które czasami potrafią przyćmić radosny czas oczekiwania na narodziny maluszka. Jak poradzić sobie z uciążliwymi objawami? Dlaczego przyszłym mamom towarzyszą huśtawki nastroju? Przygotowaliśmy praktyczny poradnik, w którym zdradzamy sposoby na mdłości w ciąży i tłumaczymy, jak zadbać o swoje samopoczucie — sprawdź!

Kluczowe punkty

 • Zmiany hormonalne w ciąży powodują nudności, wymioty, tkliwość piersi, senność i zmęczenie, które mogą pojawić się w różnych trymestrach.
 • Ważne jest, aby w ciąży dużo odpoczywać, zadbać o zdrową dietę oraz uprawiać lekką aktywność fizyczną.
 • Zmiany nastroju w ciąży są naturalne, dlatego warto, by kobieta mogła liczyć na wsparcie otoczenia, stosowała techniki relaksacyjne oraz w razie potrzeby szukała pomocy u specjalistów.

Co odpowiada za nudności w ciąży? Przyczyny popularnych dolegliwości

Chyba nie ma kobiety, która nie marzy, aby całą ciążę tryskać pozytywną energią. I oczywiście część pań przez wszystkie 9. miesięcy czuje się dobrze — mimo to u znacznej większości przyszłych mam zmiany hormonalne są przyczyną wielu dolegliwości, a te mogą przekładać się z kolei na pogorszone samopoczucie. Już w pierwszym trymestrze organizm kobiety intensywnie przygotowuje się na rozwój zarodka, więc naturalne jest, że we wczesnej ciąży panie skarżą się na mdłości i wymioty, zwiększoną tkliwość piersi czy też niepohamowaną senność.

Burza hormonów i wszystkie zmiany zachodzące w ciele przekładają się na różnorodne dolegliwości — część z nich odczujemy na samym początku, a inne pojawią się w środkowych i ostatnich miesiącach ciąży. Najważniejsze jest, aby przyszła mama nie nakładała na siebie niepotrzebnej presji oraz wszystkie niepokojące objawy konsultowała z lekarzem ginekologiem bądź też położoną.

Jakie dolegliwości mogą występować w trakcie ciąży?

Wiemy już, że za złe samopoczucie ciężarnej odpowiadają przede wszystkim szalejące hormony. Typowe dolegliwości, które pojawiają się bardzo wcześnie, najczęściej skłaniają kobietę do wykonania testu. Warto pamiętać, że każda ciąża jest inna — jeśli Twoja przyjaciółka lub siostra wymiotowała w 1. trymestrze, nie oznacza, że i Ciebie to czeka. Lekarze wyróżniają jednak zbiór najczęściej pojawiających się dolegliwości, które towarzyszą przyszłym mamom nie tylko na początku ciąży. Z jakimi przypadłościami zwykle zmagają się kobiety? Do najczęstszych, uciążliwych objawów zaliczamy m.in.:

 • mdłości i nudności w ciąży (nie muszą występować tylko rano);
 • tkliwość piersi;
 • senność i zmęczenie;
 • wzdęcia, zaparcia, a niekiedy biegunki;
 • bóle głowy;
 • bóle brzucha;
 • opuchliznę kończyn dolnych;
 • bóle pleców.

Gdy pojawiają się mdłości w ciąży i towarzyszą im inne dolegliwości, ciężarne na ogół nie mają zbyt dobrego samopoczucia i trudno się temu dziwić. Niektóre kobiety czują się lepiej, inne gorzej i jest to zupełnie naturalne — gdy test wyjdzie pozytywny, zgłośmy się od razu do ginekologa, który zleci odpowiednie badania i podpowie, jak złagodzić najbardziej uciążliwe objawy. Bardzo ważne jest, aby w czasie ciąży nie przyjmować bez konsultacji ze specjalistą żadnych leków. Oczywiście dopuszczalne jest stosowanie prawidłowo dopasowanych suplementów na mdłości, ale o ich doborze zawsze powinien decydować lekarz — w trosce o bezpieczeństwo ciężarnej i maluszka.

ciezarna kobieta rozmawiajaca o dolegliwosciach z lekarzem

Kiedy samopoczucie w ciąży jest najgorsze?

Pierwsze objawy ciąży często jawią się jako te najbardziej uciążliwe, nie jest to jednak reguła. Panie skarżą się najczęściej na wymioty i nudności w 1. trymestrze. To okres, w którym ciało kobiety przystosowuje się do rosnącego w nim nowego życia, co wiąże się z licznymi fizjologicznymi i hormonalnymi zmianami. Czy jednak w każdym przypadku samopoczucie podczas pierwszych 12. tygodni jest aż tak złe? Znaczna część kobiet skarży się na pogorszony nastrój, ale to nie reguła. Dobrze wiedzą o tym mamy kilkorga pociech — pierwsza ciąża może się bowiem znacznie różnić od kolejnych.

Jeśli wymioty, zmęczenie i mdłości występują w 1. trymestrze, istnieje spore prawdopodobieństwo, że podczas kolejnych miesięcy te symptomy ulegną złagodzeniu. Gdy zauważymy nasilenie objawów, niezwłocznie skontaktujmy się z lekarzem, który czuwa nad przebiegiem ciąży.

Drugi i trzeci trymestr a samopoczucie w ciąży

Gdy pierwszy trymestr dobiega końca, część kobiet oddycha spokojniej, ponieważ wiele dokuczliwych objawów, takich jak poranne mdłości i nadmierne zmęczenie, zaczyna ustępować. Dwa kolejne trymestry przynoszą nowe wyzwania, ale mogą również wiązać się z poprawą samopoczucia, więc to doskonały moment, by cieszyć się tym wyjątkowym etapem ciąży.

Od 13. do 28. tygodnia trwa 2. trymestr, który często określany jest okresem miodowym. Kobiety mają wtedy na ogół więcej energii, a nieprzyjemne dolegliwości ustępują. W tym czasie zaczyna być też widoczny brzuszek, więc warto zadbać o odpowiednią pielęgnację w ciąży — domowe SPA to nie tylko przyjemny sposób na relaks. Dzięki regularnemu nawilżaniu ciała unikniemy rozstępów czy nadmiernego przesuszenia naskórka.

Ostatnie trzy miesiące, a więc 3. trymestr wypełniają na ogół radosne przygotowania do powitania maluszka na świecie. Sporo pań jednak skarży się w tym okresie na dolegliwości, które dokuczają przed samym porodem. Duży brzuch może powodować problemy z równowagą i uczucie ciężkości. Paniom towarzyszy często ból kręgosłupa wywołany dodatkowymi kilogramami i zmianami postawy. Dyskomfort fizyczny sprawia, że końcówce ciąży mogą pojawić się także problemy ze snem. Dodatkowo rosnąca macica naciska na żołądek i jelita, powodując zgagę i niestrawność.

Produkty wspomagające zdrową ciążę

Złe samopoczucie w ciąży i stres

Ciąża to czas bardzo szczególny dla każdej kobiety — cudownie, jeśli podczas tych 9. miesięcy towarzyszą nam przede wszystkim pozytywne emocje. Zdarza się jednak bardzo często, że radość przeplata się z niepokojem, co jest zupełnie zrozumiałe. Na pogorszenie nastroju wpływają nie tylko dolegliwości w ciąży, ale też niekiedy wizja nadchodzących zmian czy stres związany z badaniami. Panie, które rodzą po raz pierwszy, często nie wiedzą, co je czeka, a w głowie pojawia się ogrom niewiadomych. Ważne jest, aby przyszła mama mogła liczyć na wsparcie najbliższego otoczenia i od pierwszych dni zadbała o swój komfort psychiczny.

W całym okresie ciąży warto troszczyć się o relaks i wypoczynek — długotrwały stres może prowadzić do problemów z ciśnieniem krwi, zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu oraz wpływać na rozwój maluszka. Dobrze wprowadzić zatem do codziennej rutyny uspakajające ćwiczenia oddechowe, medytację czy jogę dla ciężarnych, jeśli ginekolog nie widzi żadnych przeciwwskazań. 

cwiczenia na zle samopoczucie w ciazy

Sposoby na mdłości w ciąży i inne dolegliwości

Wiele kobiet zastanawia się, co pomaga na mdłości w ciąży. Jeśli dolegliwości są wyjątkowo uciążliwe, należy w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem. Na szczęście istnieją także domowe sposoby, które złagodzą problemy żołądkowe. Gdy pojawiają się wymioty w ciąży lub po prostu ciągle nas mdli, możemy w umiarkowanych ilościach sięgnąć po imbir w formie herbatki lub dodać kilka jego plasterków do wody. To kłącze wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu pokarmowego, co pomoże w zniwelowaniu dolegliwości. Po przebudzeniu dobrze jest mieć także naszykowanych przy łóżku kilka biszkoptów i zjeść je jeszcze w pozycji półleżącej — to uspokoi żołądek przed wstaniem.

Co jeszcze złagodzi mdłości oraz zgagę? Ważna jest oczywiście lekkostrawna, zbilansowana dieta w ciąży. Warto spożywać małe posiłki co około 3 godziny, aby zadbać o stabilny poziom cukru we krwi. Niewskazane jest jedzenie tłustych oraz ostrych pokarmów. Dobrze, aby na naszym talerzu pojawiały się świeże warzywa, owoce, orzechy czy chudy nabiał. Zbilansowany jadłospis i dieta bogata w żelazo są bardzo ważne — pamiętajmy jednak o złotej zasadzie, by przez 9. miesięcy nie jeść za dwoje, lecz dla dwojga w trosce o prawidłowy rozwój maluszka.

O tym, które leki i suplementy diety należy przyjmować, zawsze decyduje lekarz prowadzący. To on na podstawie wyników badań dobierze odpowiedni zestaw witamin w ciąży tak, aby uniknąć niebezpiecznych niedoborów.

Odpowiednio dopasowana aktywność fizyczna także pomoże poprawić nastrój w ciąży. Spacery, basen czy delikatne ćwiczenia na piłce pozwolą cieszyć się sprawnością, zmniejszą ryzyko bólu pleców. Ruch wskazany jest także na koniec ciąży, ponieważ wtedy zdecydowanie lepiej przygotowujemy swoje ciało do porodu. W tym czasie warto poprosić o wsparcie położoną, trenerkę ze specjalnymi uprawnieniami lub też fizjoterapeutkę uroginekologiczną, która pokaże, jak bezpiecznie wykonywać ćwiczenia.

Podsumowanie

Czas oczekiwania na narodziny dziecka to wyjątkowy moment w życiu każdej kobiety. Dynamiczne zmiany w organizmie i szalejące hormony ciążowe sprawiają, że mamy mogą przeżywać różne chwile — zarówno te piękne, jak i bardziej stresujące. Najważniejsze, aby każdego dnia dbać o odpoczynek, odpowiednią ilość snu, otaczać się wsparciem najbliższych, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze kontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Dzięki odpowiednim działaniom można złagodzić wiele uciążliwych objawów tak, aby w pełni cieszyć się pięknymi chwilami przed rozwiązaniem.

Najczęściej zadawane pytania na temat samopoczucia w ciąży

Dlaczego pojawiają się mdłości w ciąży?

Nudności i wymioty w ciąży są głównie spowodowane zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety — nie tylko na początku, ale przez cały okres jej trwania.

Co pomaga na mdłości w ciąży?

Aby złagodzić mdłości, warto jeść małe, częste posiłki, unikać tłustych i pikantnych potraw. Pomocne może okazać się również picie naparów imbirowych lub zjedzenie kilku sucharków przed wstaniem z łóżka rano.

Czy brak mdłości w ciąży to coś złego?

Brak mdłości nie jest powodem do niepokoju, ponieważ każda ciąża przebiega inaczej. Ważne jest, aby regularnie konsultować się z lekarzem i wykonywać zlecane przez niego badania.

Czy zmęczenie w ciąży jest normalne?

Tak, to normalne. Organizm intensywnie pracuje, aby dostosować się do rosnącego dziecka, stąd też kobiety mogą odczuwać wzmożone zmęczenie i senność.

Jak radzić sobie z huśtawkami nastroju w ciąży?

Warto znaleźć czas na wypoczynek, stosować techniki relaksacyjne oraz otwarcie rozmawiać o swoich uczuciach z bliskimi. W razie potrzeby można również skorzystać ze wsparcia specjalistów.

Bibliografia:

 1. Grygoruk C., Poradnik dla kobiet w ciąży: Zdrowie i dobre samopoczucie od poczęcia do porodu. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2017.
 2. Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia. Tom 1. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2015.
 3. Sikora J., Zdrowie kobiet: ciąża, poród i połóg. Kraków: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2018.