Nerwobóle pojawiają się w neuralgii czy zespole dolegliwości bólowych wynikających z podrażnienia nerwów. Cechą charakterystyczną nerwobóli jest silny, intensywny i często rwący ból. Neuralgia ma różnorodne przyczyny, a bóle mogą pojawiać się niemal w każdej części ciała.

Skąd się biorą nerwobóle? Jak sobie z nimi radzić? Czy istnieją skuteczne leki? Sprawdź!

Nerwobóle – czym są? Podział

Nerwoból to silny, rwący ból przebiegający wzdłuż nerwu. Ból ten pojawia się nagle i w bardzo wysokim nasileniu. Nerwoból może mieć też charakter promieniujący czy rwący. Może mu towarzyszyć uczucie drętwienia lub mrowienia.

Nerwobóle dzieli się na objawowe, czyli wynikające z innego schorzenia lub samoistne. Samoistne są najczęściej spowodowane nadmiernym napięciem w organizmie – stresem.

Nerwobóle – przyczyny. Z czego wynikają?

Przyczyny nerwobóli zależne są nieco od miejsca ich występowania, jednak elementem wspólnym jest zaburzenie przewodnictwa nerwowego. Może być ono spowodowane uszkodzeniami w obrębie danej struktury, niedoborami składników odżywczych, przemęczeniem czy stresem.

Nerwobóle – rodzaje

Nerwobóle mogą występować w różnych miejscach i z tego powodu mieć nieco inną przyczynę występowania lub przebieg. Poniżej przedstawiamy najczęstsze rodzaje nerwobóli.

Nerwobóle serca

Nerwobóle serca często towarzyszą osobom zmagającym się z nerwicą lękową. Na skutek nagromadzenia się ogromnego napięcia w organizmie zostaje zaburzona prawidłowa praca serca. Dlatego też nerwobólom może towarzyszyć kołatanie serca.

Kłucie w okolicy serca może dodatkowo nasilać napięcie, gdyż zwykle kojarzy się z zawałem serca. Często jednak taki symptom jest właśnie objawem nerwicy lękowej lub bardzo silnego stresu. Długotrwały stres może również nasilać duszności.

Nerwoból międzyżebrowy

Nerwoból międzyżebrowy pojawia się zwykle w wyniku zaburzenia przewodnictwa nerwowego. Istnieje wiele czynników sprzyjających neuralgii żebrowej, a do najczęstszych zalicza się:

  • urazy,
  • niedobory niektórych składników odżywczych, kluczowych dla przewodnictwa nerwowego (np. witamina B12);
  • RZS,
  • skoliozę,
  • zmiany nowotworowe,
  • niedoczynność tarczycy,
  • choroby naczyniowe.

Nerwoból w tej części zwykle ma charakter rwący i kłujący. Co istotne, ból międzyżebrowy może utrzymywać się do kilku godzin, a nawet dłużej.

Nerwobóle w klatce piersiowej

Nerwobóle w klatce piersiowej również pojawiają się na skutek zaburzeń w przewodnictwie nerwowym. Ten rodzaj neuralgii charakteryzuje się zwykle piekącym bólem, a jego przyczyn warto szukać wśród chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa, urazów, chorób metabolicznych (np. cukrzyca) czy niedoborów witaminy B12.

Nerwobóle pleców

Nerwobóle pleców mogą wynikać zarówno z chorób kręgosłupa, jego urazów, jak i schorzeń ogólnoustrojowych, np. cukrzycy czy boreliozy. Nerwobóle na plecach mogą mieć też podłoże psychogenne i wynikać ze stresu lub zaburzeń nerwicowych. Wraz ich obecnością może pojawiać się także chwilowa sztywność kręgosłupa, drętwienie czy pogorszone czucie.

Nerwobóle głowy

Nerwobóle głowy najczęściej mają charakter napięciowy, a więc wynikają z przeciążenia (np. szyi) i nagromadzenia się stresu. Jeśli bóle często występują, to mogą sugerować napięciowy ból głowy.

Nerwobóle a stres – jakie jest powiązanie?

Stres powoduje, że cały organizm przygotowuje się do jakiejś reakcji. To sprawia, że ciało jest bardziej napięte i czujne. Jeśli pojawia się więc duża ilość stresu w ciągu dnia, który dodatkowo utrzymuje się na przestrzeniach ostatnich tygodni czy miesięcy, to tak naprawdę układ nerwowy nieustannie „jest przygotowany”.

To wzmożone napięcie sprawia, że momentami przychodzi silna potrzeba choć jego chwilowego rozładowania, co jest odczuwane właśnie w postaci nerwobólu – krótkiego, szarpanego i bardzo intensywnego bólu.

Nerwobóle w ciąży – czy są groźne?

Nerwobóle w ciąży mogą pojawiać się w różnych częściach ciała. Są rwące, silne i zazwyczaj mają charakter promieniujący. Nerwobóle mogą wynikać ze zmian biochemicznych i anatomicznych – wówczas nie budzą żadnego powodu do niepokoju. Takie nerwobóle mogą jednak wskazywać również o innych schorzeniach, dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Skuteczne leki na nerwobóle. Co stosować?

Leki na nerwobóle to tak naprawdę grupa różnych leków stosowanych w schorzeniach, w których mogą pojawiać się silne i rwące dolegliwości bólowe. Na taką przypadłość lekarz może zalecić leki przeciwdepresyjne (szczególnie gdy podłożem jest stres), ale również przeciwdrgawkowe. Substancje najczęściej stosowane to m.in. kapsaicyna czy amitryptylina.

Innym sposobem na ulgę w bólu są plastry rozgrzewające na nerwobóle. Należy je stosować zgodnie z zaleceniami producenta i pamiętać o tym, aby takich plastrów nie aplikować na podrażnioną skórę. Warto również sięgnąć po ogólne suplementy na wsparcie układu nerwowego.

Nerwobóle – domowe sposoby. Jak sobie z nimi radzić?

Jeśli nerwobóle spowodowane są stresem, warto znaleźć czas na relaks i odpoczynek. Pomocne mogą być w tym różne ćwiczenia relaksacyjne, medytacja oraz rozluźnianie spiętych mięśni.

Warto również postawić na zioła wspierające układ nerwowy i działające na niego kojąco. Są to m.in. lawenda, rumianek, melisa. Jeśli nerwobóle wynikają z innych schorzeń, to wówczas należy skupić się na leczeniu choroby podstawowej.