2020-11-19. Autor: mgr Natalia Kowalewska

Domowa apteczka w czasach pandemii jest niezwykle istotna, dlatego warto sprawdzić jej stan i – w razie potrzeby – uzupełnić o odpowiednie preparaty i produkty. Dowiedz się, jakie leki, preparaty, środki lecznicze i urządzenia powinny się znaleźć w domowej apteczce.

Około 80 proc. chorych przechodzi COVID-19, chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2, bezobjawowo lub skąpoobjawowo (osłabienie, gorączka, dreszcze, ból mięśni, kaszel, ale bez duszności). Te osoby najczęściej leczą się w domu, pod opieką lekarza pierwszego kontaktu.

Ich najważniejszym zadaniem podczas choroby jest samokontrola ważnych parametrów życiowych, m.in. ciśnienia krwi, wysycenia tlenem krwi oraz pomiar temperaturę ciała. Dowiedz się, co powinno się znaleźć w domowej apteczce podczas pandemii.

Domowa apteczka – urządzenia

1. Ciśnieniomierz – regularne mierzenie ciśnienia jest bardzo istotne w czasach pandemii, bo pozwala zauważyć niepokojące objawy na wczesnym etapie. Zaniepokoić powinno każdy odbiegający od normy pomiar, np. niskie ciśnienie równe lub niższe od 90/60 mmHg może świadczyć o rozwijającym się w organizmie zapaleniu płuc.

2. Pulsoksymetr – to urządzenie w czasie pandemii wydaje się niezastąpione. Pozwala sprawdzić nasycenie krwi tlenem i dostarcza informacji, czy chory potrzebuje tlenoterapii. Jest to niewielkie, proste w obsłudze urządzenie.

3. Termometr – regularne mierzenie temperatury ciała jest bardzo istotne. Pozwala kontrolować sytuację i dostarcza informacji, kiedy należy przyjąć leki przeciwgorączkowe. Ważne! Nie należy obniżać gorączki, zanim nie osiągnie ona 38,6 st. C.

4. Nebulizator – w czasie pandemii warto robić nebulizacje solą fizjologiczną.

Domowa apteczka – leki i preparaty

W każdej apteczce powinny się znaleźć poniższe propozycje. Wybór konkretnych preparatów warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą:

1. Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe – należy je stosować, gdy temperatura ciała przekroczy 38,6 st. C (nie wcześniej), a także w przypadku pojawienia się bólu głowy, stawów czy mięśni.

2. Syrop rozrzedzający wydzielinę (zwłaszcza przy kaszlu, np. Flegamina, Ambroksol).

3. Sól fizjologiczna – z jej pomocą można zrobić nebulizację i nawilżyć drogi oddechowe, co złagodzi kaszel, zwłaszcza suchy.

4. Preparaty rozgrzewające do nacierania skóry oraz robienia inhalacji parowych, np. Olbas, Inhalol, Amol.

5. Leki stosowane w leczeniu chorób współistniejących – kontrola nadciśnienia, cukrzycy i innych chorób przewlekłych jest niezwykle istotna w czasach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Warto zadbać, by mieć zapas leków na co najmniej trzy miesiące.  

6. Preparaty łagodzące objawy infekcji górnych dróg oddechowych, np. Fervex, Theraflu, Gripex, Vicks. W czasie pandemii niebezpieczne są nie tylko koronawirusy, ale również inne patogeny odpowiedzialne za infekcje górnych dróg oddechowych, np. wirusy grypy.

7. Probiotyki – podczas choroby i nadmiernego stosowania leków należy zadbać o mikroflorę jelitową. Probiotyki należy przyjmować również w przypadku pojawienia się biegunki (jest to jeden z objawów COVID-19).

8. Dobry zestaw witamin – podczas choroby i czasu rekonwalescencji ważne jest dostarczanie organizmowi ważnych dla zdrowia witamin i składników mineralnych. Najlepiej, by były one dostarczane wraz z pożywieniem, ale nie zawsze jest to możliwe (ból gardła, brak apetytu związany z utratą powonienia i smaku). W takiej sytuacji warto sięgnąć, bo zestaw witamin. Istotne są zwłaszcza: witamina D, cynk, witaminy z grupy B.

9. Sól morska w spreju do nawilżania i udrożniania nosa.

10. Leki rozrzedzające wydzielinę oskrzeli, które pomogą zamienić suchy kaszel w mokry (np. ACC, Flegamina, syrop prawoślazowy).

11. Leki hamujące kaszel, np. kodeina, thiocodin, eucodal, supremin.

12. Środki do dezynfekcji dłoni (np. Octanisept).

13. Preparaty na ból gardła w tabletkach do ssania lub w formie ziołowego olejku z aplikatorem.

14. Niesterydowe leki przeciwzapalne, takie jak Aspiryna, Nurofen, Ibufen, Ketonal.

Ostatnim punktem tej listy powinna być: WODA. To zdaniem lekarzy w czasach pandemii najważniejszy lek. Nawodniony organizm znacznie szybciej zwalcza infekcje wirusowe i bakteryjne (indywidualne zapotrzebowanie wodne można policzyć na kalkulatorach.

Ważne! Nadmierne stosowanie leków i preparatów leczniczych może pogorszyć Twój stan zdrowia. Dlatego przyjmowane preparty warto ZAWSZE skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.