Przetłuszczające się włosy potrafią uprzykrzyć życie. Dowiedz się, jakie są przyczyny przetłuszczających się włosów oraz skóry głowy, a także jak temu zapobiegać.

Włos składa się z dwóch części: łodygi (trzonu) wyrastającej nad powierzchnię skóry oraz korzenia, znajdującego się pod powierzchnią skóry. Korzeń włosa tkwi w skórze i jest połączony z mięśniem przywłośnym. Nad tym mięśniem znajdują się gruczoły łojowe. Produkują one sebum (wydzielinę), która wydostaję się na powierzchnię skóry poprzez mieszki włosowe. Od ilości tej wydzieliny zależy szybkość przetłuszczania się włosów. Gdy jest jej za dużo, zatyka pory i uniemożliwia skórze głowy normalne oddychanie. Przetłuszczające się włosy są powodem zmartwień ich właścicielki/ właściciela. Wyglądają, jakby były brudne, są świecące i tłuste. Po umyciu tracą swoją puszystość, stają się cienkie i wiotkie, zlepiają się. Tego typu włosy nie poddają się stylizacji, wykazują odporność na koloryzację. Skóra głowy wykazuje skłonność do łupieżu.

Włosy przetłuszczające się – jakie mogą być tego przyczyny?

Przetłuszczanie się włosów to efekt nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły skóry głowy. Tłuszcz oblepia włosy, powodując zatrzymanie zbyt dużej ilości wody we włosach. To właśnie z tego powodu one się zlepiają i wyglądają tak nieestetycznie. Przyczyn tego zjawiska może być wiele. Wśród nich wyróżnić można:

  • zbyt dużą aktywność gruczołów łojowych (może to być spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi);
  • zaburzenia hormonalne;
  • łojotokowe zapalenie skóry;
  • stres;
  • nadmierne pocenie się;
  • nieodpowiednia dieta, przyczyniająca się do niedoborów ważnych dla zdrowia włosów składników odżywczych, np. cynku. Niedobór tego pierwiastka m.in. powoduje opóźnienie wzrostu włosów, nabierają one wówczas skłonności do przetłuszczania się, tracą elastyczność i sprężystość. Może powstawać łupież i świąd skóry;
  • zbyt częste mycie włosów nieodpowiednimi szamponami, które pozostawiają nadmiar substancji aktywnych na powierzchni włosa;
  • zaburzenia przemiany materii,
  • zbyt rzadkie i nieregularne mycie włosów, które prowadzi do zbierania się brudu, toksyn i wzmaga przetłuszczanie włosów.

Włosy przetłuszczające się – jak je pielęgnować?

Włosy przetłuszczające się wymagają odpowiedniej pielęgnacji środkami przeznaczonymi do pielęgnacji tego typu włosów. O czym warto pamiętać?

1. Włosy przetłuszczające należy myć codzienne, by oczyścić je z nadmiaru łoju. Najlepiej w letniej wodzie.

2. Do mycia włosów przetłuszczających należy używać szamponów normalizujących pracę gruczołów łojowych i mających działanie przeciwbakteryjne. One delikatnie oczyszczają włosy i skórę głowy, a także przywracają jej równowagę. Polecane są szampony zawierające m.in. wyciąg z pokrzywy, czarnej rzepy, łopianu, mięty, rumianku, chmielu, słonecznika czy aloesu.

3. Szampon do włosów przetłuszczających nakładaj tylko na skórę głowy i włosy przy skórze, natomiast na pozostałe części włosów nałóż szampon nawilżający lub dodający objętości. Pozostaw je na dłużej, by wzmocnić ich działanie. Pamiętaj jednak, by nie wcierać zbyt mocno preparatów w skórę głowy, by nie stymulować do większej produkcji sebum gruczołów łojowych. Najlepiej delikatnie wklepuj preparat.

4. Po umyciu warto włosy przepłukać chłodną wodą z dodatkiem soku z cytryny, który wykazuje działanie ściągające na gruczoły łojowe.

Ważne! Preparaty do oczyszczania skóry głowy nie powinny zawierać ciężkich silikonów. Odżywki najlepiej nakładać przed myciem, aby dodatkowo nie obciążać włosów.

Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy

W pielęgnacji przetłuszczających się włosów i skóry głowy chodzi przede wszystkim o przywrócenie równowagi hydrolipidowej. Można wykorzystać do tego preparaty apteczne i drogeryjne przeznaczone do pielęgnacji tego typu włosów lub spróbować wykorzystać domowe sposoby.

  • Wcierka

Aby przygotować odpowiednią wcierkę do włosów, potrzebujesz olejku eterycznego (dokładnie dwóch kropel) oraz 1 płaską łyżkę stołową oleju. Olejki eteryczne wskazane do włosów przetłuszczających się, z tendencją do łupieżu to m.in. sosna i jodła syberyjska (ma działanie antyseptyczne, rozgrzewające, przywraca naskórkowi prawidłową barierę hydrolipidową), drzewo herbaciane (działa przeciwbakteryjnie, gojąco), cynamon (działa jak peeling enzymatyczny, oczyszcza mieszki włosowe), majeranek (ma działanie przeciwgrzybiczne, łagodzi stany zapalne skóry głowy), grejpfrutowy (ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwłojotokowe).

Ważne! Nie myl olejku eterycznego z olejkiem zapachowym.

  • Płukanka ziołowo-cukrowa

Aby przygotować płukankę ziołowo-cukrową, potrzebujesz: 1 płaskiej łyżeczki cukru trzcinowego oraz dwóch szklanek naparu z pokrzywy lub rozmarynu. Te zioła idealnie nadają się do pielęgnacji włosów przetłuszczających się. 

  • Maseczka do włosów z dodatkiem glinki

Taka maseczka ma działanie kojące, detoksykujące. Do włosów przetłuszczających najlepsza jest glinka czarna lub glinka zielona. Glinka czarna ma działanie przeciwzapalne, wzmacniające naskórek. Leczy stany zapalne, ma silne działanie detoksykujące. Natomiast glinka zielona normalizuje pracę gruczołów łojowych w delikatny sposób. Ma działanie kojące, oczyszczające, łagodzące. Glinkę należy wymieszać z letnią wodą (przegotowaną), tak by nie było grudek. Nałóż ją na włosy, ale nie dopuść do jej wyschnięcia (możesz ją od czasu spryskiwać wodą).