Anemia jest schorzeniem związanym z zaburzonym funkcjonowaniem krwinek czerwonych, a dokładnie – z ich produkcją. Jest to sytuacja, w której liczba krwinek czerwonych jest zbyt mała lub zawartość hemoglobiny w tych komórkach jest za niska. Anemia jest poważną chorobą, która w ostateczności może doprowadzić nawet do niewydolności serca. Jednym z jej pierwszych objawów są zawroty głowy i szybsza męczliwość.

Jak rozpoznać anemię? Co ją wywołuje? Jak wygląda leczenie? Sprawdź!

Anemia – co to jest?

Anemia, inaczej określana jako niedokrwistość, to schorzenie, w którego przebiegu obserwuje się zbyt małą produkcję krwinek czerwonych lub zbyt niską zawartość hemoglobiny w tych krwinkach. Taka sytuacja sprawia, że krew nie może w pełni spełniać swoich funkcji, co jest odczuwalne w całym organizmie.

Najczęstsze objawy anemii są dość charakterystyczne, dlatego po ich zaobserwowaniu należy natychmiast zgłosić się do lekarza i na odpowiednie badania. Nieleczona anemia prowadzi do gorszego funkcjonowania organizmu oraz grozi rozwojem poważnych chorób, takich jak np. niewydolność serca.

Anemia – przyczyny. Co sprzyja wystąpieniu niedokrwistości?

Anemia może występować w kilku postaciach, jednak najczęściej spotyka się anemię z niedoboru żelaza.

Składnik ten jest kluczowy w produkcji krwi, dlatego jego niedobory sprzyjają wystąpieniu niedokrwistości. Odpowiednia podaż żelaza powinna być dostarczona wraz z dietą. Na jego niedobory szczególnie narażone są kobiety w wieku rozrodczym – wraz z krwią miesiączkową dochodzi do zwiększonej utraty żelaza. Na anemię narażone są również kobiety w ciąży.

Inne przyczyny anemii to:

 • choroby przewlekłe, np. reumatoidalne zapalenie stawów;
 • choroby nerek;
 • nieswoiste zapalenie jelit;
 • zaburzenia wchłaniania;
 • nowotwory;
 • choroby wątroby;
 • choroby tarczycy;
 • starszy wiek;
 • uboga dieta.

Niektóre typy anemii mogą mieć charakter dziedziczny.

Anemia – ob.jawy. Jak rozpoznać chorobę?

Anemia jest schorzeniem o dość typowych i charakterystycznych objawach. Przede wszystkim w pierwszej kolejności chorzy obserwują u siebie szybszą męczliwość organizmu oraz uczucie osłabienia. Inne oznaki anemii to:

 • zawroty głowy;
 • znacznie szybsze bicie serca, co świadczy o większej męczliwości organizmu. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji związanych z wysiłkiem, np. szybki marsz czy aktywność fizyczna;
 • blada skóra;
 • duszności;
 • niekontrolowane skurcze nóg;
 • uczucie zimna (wynika ze słabszego krążenia krwi).

Anemia wpływa również na trudności w koncentracji i obniża funkcjonowanie intelektualne. Może również sprzyjać większej podatności na infekcje.

Anemia w ciąży – czy jest groźna?

Anemia w ciąży to dolegliwość, której wolałaby uniknąć każda mama. Niedokrwistość w tym okresie jest szczególnie niebezpieczna, gdyż zagraża zarówno ciąży, jak i prawidłowemu rozwojowi dziecka. Anemia w ciąży niesie za sobą m.in. ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu czy zaburzenia wzrostu płodu. Leczenie anemii w ciąży polega przede wszystkim na odpowiedniej diecie, przyjmowaniu wskazanych przez lekarza preparatów oraz regularnych badaniach.

Anemia – jakie badania wykonać?

W diagnozie anemii kluczowa jest przede wszystkim morfologia krwi. Badanie pozwala ocenić stężenie krwinek czerwonych oraz m.in. poziom żelaza w organizmie. Oprócz tego podstawą są wywiad lekarski oraz badania fizykalne przeprowadzone przez lekarza. Specjalista może zalecić także wykonanie badań pod kątem stężenia witaminy B12 oraz kwasu foliowego. Można również samodzielnie wykonać test na niedobór żelaza, jednak wyniki zawsze warto potwierdzić w laboratorium.

Anemia – jak wygląda leczenie?

Leczenie anemii u dorosłych rozpoczyna się przede wszystkim od dokładnego zdiagnozowania przyczyny choroby. Niedokrwistość może wynikać zarówno z niedoborów żelaza, jak i występować na skutek innego schorzenia, np. chorób tarczycy. Dlatego właściwa diagnoza jest tu kluczowa.

Dieta

Jeśli występuje anemia z niedoboru żelaza, to wówczas należy zadbać o właściwą dietę. Powinna ona maksymalnie uzupełniać dzienne zapotrzebowanie na żelazo. Niestety nie zawsze jest to proste, gdyż żelazo ma różny czas wchłaniania – w zależności od tego, czy jest to żelazo hemowe i niehemowe oraz jakie inne substancje są dostarczane w danym posiłku.

Dlatego też dla osób zmagających się z anemią dobrym rozwiązaniem są suplementy – szczególnie w początkowym okresie, gdy stężenie tego pierwiastka w organizmie jest bardzo niskie. Po jego wyrównaniu wystarczająca może być dobrze zbilansowana dieta. Należy jednak pamiętać o tym, aby regularnie wykonywać badania krwi i konsultować je z lekarzem.

Leczenie choroby podstawowej

Jeśli przyczyną anemii jest inne schorzenie, np. RZS lub choroby nerek czy wątroby, to wówczas podstawą jest leczenie choroby „pierwotnej”. W zależności od schorzenia należy udać się do odpowiedniego specjalisty i wdrożyć zalecone przez niego elementy terapii. W tym przypadku również pomocne mogą być suplementy zawierające żelazo, jednak należy pamiętać o tym, aby wcześniej skonsultować to z lekarzem. Zwłaszcza gdy przyjmowane są inne leki.

Co jeść przy anemii? Kluczowe produkty

Zarówno w leczeniu anemii, jak i jej zapobieganiu kluczową rolę odgrywa dieta. To ona stanowi fundament leczenia i profilaktyki. Największą podaż żelaza, kluczowego w przypadku niedokrwistości, można znaleźć w produktach takich jak:

 • czerwone mięso,
 • warzywa strączkowe, takie jak fasola czy groch;
 • żółtka jaj;
 • ciemnozielone warzywa liściaste, np. szpinak;
 • orzechy;
 • pokrzywa.

W profilaktyce przeciwko anemii znaczenie ma również witamina B12, która wpływa na prawidłową budowę krwinek czerwonych. Znaleźć ją można m.in. w rybach, owocach morza, produktach zbożowych, jajach czy wyrobach mlecznych.