Wazektomia to jeden ze sposobów na męską antykoncepcję. Coraz więcej Panów decyduje się na zabieg, gdyż wazektomia nie tylko chroni przed niechcianą ciążą, ale również podnosi jakość życia seksualnego. Jednak przed podjęciem decyzji o zabiegu warto dokładnie zapoznać się z jego zaletami, jak i możliwymi wadami.

Na czym polega wazektomia? Jaka jest jej skuteczność? Kiedy warto skorzystać z zabiegu? Sprawdź!

Wazektomia – co to jest? Na czym polega?

Wazektomia to metoda antykoncepcji, której celem jest wywołanie niepłodności u mężczyzny. W wyniku zabiegu męski ejakulat jest pozbawiony plemników, co uniemożliwia zapłodnienie. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, a w trakcie zabiegu lekarz rozwarstwia worek mosznowy i przecina nasieniowody.

Przecięcie zostaje podwiązanie, co sprawia, że nasieniowody nie mogą wypuścić plemników „w dalszą drogę”. Na koniec lekarz wsuwa nasieniowody do moszny i aplikuje opatrunek. Cały zabieg trwa dość krótko i nie jest skomplikowany. Czas rekonwalescencji trwa ok. 7-14 dni.

Wazektomia – jaka jest jej skuteczność?

Wazektomia na ten moment to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Ochrona przed nieplanowaną ciążą wynosi niemal 100%. Co istotne, choć wazektomia chroni przed ciążą, to w żaden sposób nie zabezpiecza przed chorobami wenerycznymi. Dlatego mężczyzna po wazektomii, decydując się na przygodny seks, powinien nadal pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu, jakim są prezerwatywy.

Czy wazektomia jest odwracalna?

Tak, wazektomia jest zabiegiem odwracalnym. Chcą przywrócić płodność, należy zdecydować się na rewazektomię, czyli zabieg odwracania wazektomii. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że rewazektomia nie zawsze daje zadowalający efekt. Niekiedy ponowne przywrócenie płodności może być niemożliwe.

Większe szanse (prawie 90%) mają Panowie, którzy zdecydowali się na rewazektomię kilka lat po podwiązaniu nasieniowodów. Im dłuższy odstęp czasu pomiędzy wazektomią a rewazektomią, tym bardziej spada szansa na ponowne przywrócenie płodności. Dotyczy to Panów, którzy wazektomię wykonali ponad 10 lat temu. Wówczas skuteczność rewazektomii wynosi 70%.

Ze względu na brak gwarancji co do przywrócenia płodności decyzję o wazektomii należy bardzo dobrze przemyśleć. Niekiedy może okazać się decyzją na całe życie.

Czy można mieć dziecko po wazektomii? Ryzyko ciąży

Ryzyko ciąży po wazektomii jest bardzo niskie, a wręcz zerowe. Dotyczy to oczywiście sytuacji, w której zabieg został właściwie wykonany. W produkowanym przez mężczyznę ejakulacie nie ma plemników, gdyż nasieniowody są podwiązane. Dlatego nie ma możliwości zapłodnienia.

Wazektomia a wytrysk – czy zabieg wpływa na sprawność seksualną?

Wazektomia wzbudza wśród Panów mieszane uczucia – z jednej strony pojawia się wizja większej swobody seksualnej w związku (brak stresu związanego z koniecznością przerywania stosunku, szukania prezerwatywy czy przyjmowania antykoncepcji przez partnerkę), z drugiej – występują pewne obawy.

Panowie przede wszystkim zastanawiają się, jak zabieg wazektomii wpłynie na ich sprawność seksualną. Czy wazektomia obniża libido? Co z wytryskiem? Jak zabieg wpływa na sprawność seksualną?

Wazektomia wpływa przede wszystkim na zabezpieczenie ejakulatu przed obecnością plemników. Zabieg polega wyłącznie na podwiązaniu nasieniowodów bez użycia jakichkolwiek preparatów czy środków farmakologicznych (z wyjątkiem znieczulenia), które mogłyby wpłynąć m.in. na ogólne funkcjonowanie gospodarki hormonalnej.

Co prawda zmniejsza się objętość ejakulatu, jednak jest to niewielka różnica – zaledwie ok. 5% wcześniejszej objętości. Ze względu na brak powiązania między podwiązaniem nasieniowodów a gospodarką hormonalną wazektomia nie wpływa na libido ani w żaden sposób nie obniża sprawności seksualnej. Może wręcz poprawić jakość życia seksualnego ze względu na brak stresu związanego z potencjalną ciążą.

Zabieg wazektomii – jak się przygotować? Badania

Do zabiegu wazektomii należy się wcześniej przygotować – przede wszystkim wykonując niezbędne badania. Podstawowym badaniem jest morfologia krwi, antygen oraz badanie układu krzepnięcia krwi. Badania najlepiej wykonać ok. 14 dni przed zabiegiem. Co istotne, przed zabiegiem należy zgolić owłosienie nad spojeniem łonowym oraz w okolicy worka mosznowego.

Jak wygląda zabieg wazektomii?

Zabieg wazektomii przebiega dość szybko. Zwykle trwa ok. 30-60 minut. Lekarz po przeanalizowaniu dostarczonych wyników badań przygotowuje pacjenta do zabiegu. Na wstępie podawane jest znieczulenie, po którym lekarz przechodzi do działań właściwych – podwiązania nasieniowodów. Na sam koniec aplikuje opatrunek. Wazektomia nie wymaga noszenia szwów.

Czas rekonwalescencji po zabiegu wynosi ok. 14 dni. W pierwszym tygodniu zaleca się unikanie aktywności seksualnej, ze względu na gojącą się ranę. Przez ok. 14 dni od zabiegu pacjent powinien też powstrzymać się od intensywnej aktywności fizycznej.

Czy wazektomia boli?

Nie, wazektomia jest zabiegiem bezbolesnym, przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu może być odczuwany niewielki ból moszny, utrzymujący się przez ok. 2 doby od zabiegu. Wówczas można sięgnąć po tabletki przeciwbólowe, aby uśmierzyć dolegliwości.

Ile kosztuje wazektomia?

Koszt wazektomii u mężczyzn zależy od kliniki, jednak ceny wahają się w granicach 2-4 tysięcy.

Wazektomia – skutki uboczne. Czego można się spodziewać?

Choć wazektomia jest bezpiecznym zabiegiem, to mogą wystąpić pewne skutki uboczne, takie jak:

  • obrzęki, siniaki czy ból w obrębie moszny;
  • ziarniak spermy;
  • obecność krwi w nasieniu;
  • krwiak na mosznie.

Oprócz tego wazektomia może spowodować większą podatność na różne infekcje intymne. Warto więc zwrócić większą uwagę na higienę intymną, stosując regularnie żel do higieny intymnej.