Ospa wietrzna jest chorobą wirusową, która występuje z reguły u dzieci. Można wyróżnić trzy stadia rozwoju. Zazwyczaj odnoszą się do wyglądu ospy wietrznej. Pierwszy etap to czerwona i grudkowata wysypka. Następna faza to pojawienie się pęcherzyków wypełnionych płynem. Ostatnie stadium rozwoju to czas, kiedy bąble pękają i pokrywają się strupami. Warto zapoznać się z informacjami na temat jej charakterystyki, a także dowiedzieć się więcej o postępowaniu i leczeniu.

Co to jest ospa wietrzna?

Ospa wietrzna to varicella. Jest to choroba zakaźna, którą wywołuje zakażenie wirusem varicella zoster. Ospa wietrzna objawia się charakterystyczną wysypką skórną. Tworzy małe i swędzące pęcherze, które pokrywają się strupami. Najczęściej ospa wietrzna pojawia się najpierw na klatce piersiowej, plecach i twarzy. Potem rozprzestrzenia się na resztę ciała.

Oprócz wspomnianej wysypki, ospa wietrzna charakteryzuje się symptomami takimi jak gorączka, zmęczenie i bóle głowy. Objawy utrzymują się zazwyczaj od pięciu do siedmiu dni. W przypadku ospy wietrznej mogą pojawić się też powikłania. Sporadycznie obejmują zapalenie płuc, mózgu, a także bakteryjne zakażenie skóry. Na ospę wietrzną cierpią z reguły dzieci – najczęściej w wieku od 5 do 9 lat.

Ospa wietrzna – jak przebiega?

Ospa wietrzna to choroba, która jest przenoszona drogą powietrzną. Z tego względu w prosty sposób rozprzestrzenia się z jednej osoby na drugą, na przykład poprzez kaszel czy kichanie osoby zakażonej.

Okres inkubacji w przypadku zarażenia ospą wietrzną wynosi od jednego do dwóch dni przed pojawieniem się wysypki aż do momentu, kiedy wszystkie zmiany ulegną zaskorupieniu. Oprócz tego infekcji można doznać, mając kontakt z pęcherzami. To właśnie osoby chore na półpasiec mogą przenosić ospę wietrzną na osoby nieuodpornione poprzez kontakt z pęcherzami.

Objawy ospy wietrznej – na co zwrócić uwagę?

Można rozróżnić kilka objawów ospy wietrznej. Widoczne efekty choroby można zauważyć od 10 do 21 dni po ekspozycji na wirusa. Trwa ona najczęściej – od pojawienia się pierwszych czerwonych plam do momentu ich wyschnięcia i odpadnięcia. Wyróżnia się również inne oznaki i objawy.

U dzieci pojawia się gorączka. Najmłodsi wskutek zachorowania na ospę wietrzną mogą utracić apetyt. Pojawienie się choroby ma również związek z bólem głowy i zmęczeniem oraz ogólnym, złym samopoczuciem.

Nowe wypryski pojawiają się przez kilka dni. Z tego względu w jednym czasie mogą istnieć wszystkie trzy stadia wysypki, czyli guzki, pęcherze i strupki. Podczas chorowania na ospę wietrzną trzeba mieć na uwadze to, że zarażony może przenosić wirusa na inne osoby do 48 godzin i to przed pojawieniem się wysypki. Co więcej, wirus stanowi zagrożenie i jest zakaźny do momentu, kiedy na wszystkich pęcherzach pojawi się skorupa.

W jaki sposób diagnozuje się ospę wietrzną?

Chorobę diagnozuje się nie tylko na podstawie widocznych zmian, ale również według danych otrzymanych w laboratoryjnych badaniach. Do najskuteczniejszych zalicza się metoda rozpoznania ospy wietrznej, opierająca się na zastosowaniu reakcji łańcuchowej polimerazy – PCR w celu wykrycia VZV w zmianach skórnych. Mogą to być pęcherzyki, strupki czy charakterystyczne, plamiste wykwity.

W laboratoriach wykorzystuje się również inne techniki do diagnozowania ospy wietrznej. Jest to na przykład bezpośredni test fluorescencyjny przeciwciał (DFA). Nie są ją jednak tak powszechne, jak te wymienione wcześniej. To dlatego, że są mniej dokładne w porównaniu z PCR i dłużej trzeba czekać na wyniki.

Jak walczyć z ospą wietrzną? Sprawdzone, domowe sposoby

Przy przeciwdziałaniu ospie wietrznej należy się upewnić, że dziecko ma zapewnioną odpowiednią dawkę odpoczynku, a także przyjmuje sporą ilość płynów. Dobrą wiadomością jest to, że ospa wietrzna ustępuje samoistnie po upływie jednego lub dwóch tygodni. Co jeszcze robić, żeby ospa wietrzna przebiegała łagodniej?

Należy zacząć od typowo domowych metod. Przycisnąć chłodną, wilgotną szmatkę do wysypki, a także zadbać o to, żeby dziecko nie przebywało przez dłuższy czas w cieplejszych pomieszczeniach czy w miejscach, gdzie temperatura jest wyższa. Warto porozmawiać z pociechą o tym, żeby nie drapała miejsc, które ją swędzą. Profilaktycznie można też przyciąć paznokcie, aby w automatycznym odruchu, dziecko od razu nie rozdrapało ran.

Leki na ospę wietrzną – na które z nich warto zwrócić uwagę?

Rodzic powinien wiedzieć, jakie leki na ospę wietrzną są najskuteczniejsze. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na kremy kojąco-regenerujące, które stosuje się na uszkodzoną skórę. Można je znaleźć w asortymencie każdej, dobrej apteki. Na świąd sprawdzą się również produkty takie jak: puder, variderm czy żele w sprayu.

Z reguły ospa wietrzna jest leczona objawowo. Leki mają działanie przeciwgorączkowe, redukujące prawdopodobieństwo pojawienia się nadkażeń skóry, a także minimalizując intensywność uczucia świądu.

Jakich leków nie podawać w trakcie walki ospą wietrzną?

W kontekście stosowania leków przeciwgorączkowych należy pamiętać, aby podawać wyłącznie paracetamol (acetaminofen). To ważne ze względu na to, że przyjmowanie ibuprofenu, czy pozostałych leków z grupy NLPZ – Niesteroidowych Leków Przeciwzapalnych, może podnieść prawdopodobieństwo nadkażenia bakteryjnego zmian skórnych.

Przy ospie wietrznej trzeba też pamiętać, aby podawać dziecku płyny. Zapobiega to odwodnieniu. Warto wiedzieć o tym, że chłodne płyny w połączeniu z lekką, mączną dietą pomogą w przypadku wystąpienia owrzodzeń jamy ustnej.