Ukąszenia owadów są problemem pojawiającym się najczęściej w trakcie okresu wakacyjnego. Muszą z nimi radzić sobie dzieci, które często bawią się na powietrzu, a także dorośli aktywnie spędzający czas na zewnątrz czy spotykający się ze znajomymi, na przykład na grillu. Warto dowiedzieć się, co robić w przypadku ukąszenia owadów tak, aby najszybciej poczuć się lepiej. Przydatne informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule!

Czym właściwie są ukąszenia owadów?

Ukąszenia owadów można określić jako moment, którym insekt taki jak na przykład komar, pchła czy pluskwa używa swoich ust, żądła, szczypiec lub innego rodzaju aparatu do naruszenia skóry zaatakowanej osoby, niekiedy również wprowadzenia jadu. Ukąszenia owadów występują najczęściej w momencie, kiedy insekt chce się obronić lub pożywić.

Przy ugryzieniu zauważa się najczęściej swędzenie. Niekiedy występuje po mocnym impulsie bólu, sygnalizującym ukąszenia owadów. Wokół miejsca, które zostało naruszone przez insekta, pojawia się ból, zaczerwienienie i obrzęk. Dzieje się to, chociażby w przypadku pszczoły czy osy. Czasem obrzęk może wykraczać poza miejsce użądlenia, na przykład na całą nogę po użądleniu w kostkę.

Kiedy ukąszenia owadów są najgroźniejsze?

Należy mieć na uwadze, że nie wszystkie ukąszenia owadów lub użądlenia są takie same. W zależności od tego, jakie stworzenie dokładnie wgryzło się w skórę, potrzeba innego sposobu leczenia. Czy to w ramach udzielenia pierwszej pomocy czy opieki medycznej. Co więcej, niektóre gatunki mogą wyrządzić więcej szkód niż inne.

Najgroźniejsze są ukąszenia owadów, które wywołują dodatkową reakcję alergiczną. Istnieje wtedy prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych komplikacji. W rzadkich przypadkach zarówno u dzieci, jak i dorosłych może rozwinąć się wstrząs anafilaktyczny – jeśli występuje alergia na użądlenia, na przykład pszczół.

Jak przewidzieć reakcję alergiczną na ukąszenia owadów?

Sygnałem, który umożliwi zapobieganie lub przygotowanie się na niekontrolowaną reakcję, jest alergia na takie rzeczy jak pyłki, kurz albo astma.

W przypadku, gdy ktoś cierpi na te przypadłości, powinien porozmawiać z lekarzem o testach alergicznych podczas sezonu pszczół, które pozwolą zebrać najważniejsze informacje i odpowiednio przygotować się na ukąszenia owadów.

Lekarze najczęściej przepisują ampułkostrzykawkę zawierającą lek, pozwala to uniknąć niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego. Jeśli ktoś nie będzie miał przy sobie adrenaliny, powinien natychmiast wezwać pogotowie. Na jakie objawy należy zwrócić uwagę?

Objawy wstrząsu anafilaktycznego – na jakie symptomy uważać?

Należy wiedzieć, że intensywność reakcji zależy przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji osoby ukąszonej czy użądlonej przez insekty. W przypadku ukąszenia owadów, do reakcji alergicznych mogą zaliczać się takie objawy jak, na przykład:

  • pokrzywka;
  • szybki puls;
  • obrzęk twarzy, gardła lub ust;
  • odczuwanie niepokoju lub lęku;
  • duszność lub trudności w przełykaniu;
  • zawroty głowy lub utrata przytomności.

Kleszcze – jak reagować na ukąszenia owadów?

Do najbardziej problematycznych, a zarazem trudnych do uniknięcia ukąszeń owadów zaliczają się ugryzienia kleszczy. W przypadku wykrycia insekta u siebie lub swojego dziecka należy natychmiast usunąć go ostrożnie za pomocą pęsety.

Należy przy tym pamiętać, że kleszcze stosunkowo szybko przemieszczają się po ciele. Oprócz tego lubią chować się w szczelinach skóry – pachach lub fałdach w okolicach pachwin. Przy usuwaniu kleszcza trzeba zachować środki ostrożności. Powinno się usuwać głowę owada, która może się zagnieździć w skórze człowieka.

Ważne jest, aby usunąć głowę kleszcza, nie tylko ciało. Ma to duże znaczenie, ponieważ każda pozostawiona część może wywołać chorobę. Może to być borelioza z Lyme, kleszczowe zapalenie mózgu. Oprócz tego może pojawić się sporadycznie gorączka Q, tularemia, bartoneloza, babeszjoza, erlichioza (anaplazmoza) oraz riketsjozy z grupy gorączek plamistych.

Co zrobić po usunięcia kleszcza?

Można zdecydować się na zachowanie kleszcza. Insekta można umieścić w torbie lub innym pojemniku. Następnie można pokazać go pediatrze w przypadku, gdy rozwiną się objawy związane z chorobą z Lyme. Po usunięciu kleszcza należy spodziewać się małego, swędzącego guzka w miejscu ukąszenia przez kilka godzin do dwóch dni.

Po usunięciu insekta należy oczyścić miejsce, w którym się znajdował alkoholem. Można do tego zastosować również maść z antybiotykiem lub balsam kalaminowy, a ranę okryć bandażem. Pomoże to m.in. w swędzeniu.

Jakie leki na ukąszenia owadów stosować?

Leki na ukąszenia owadów są stosowane w sytuacjach, gdy zaatakują insekty takie jak pszczoły, osy, trzmiele czy komary lub kleszcze. Jeśli dojdzie do użądlenia, należy usunąć żądło, a także zastosować sprawdzony środek na złagodzenie skutków ukąszenia owada. Dzięki artykułom na minimalizowanie niepożądanych efektów po ukąszeniu owada można efektywnie złagodzić najbardziej uciążliwe objawy wywołane przez ugryzienie insekta.

Wśród preparatów, na które warto zwrócić uwagę, znajdują się również łagodzące żele na skórę. Środki zmniejszają obrzęk, a także zapobiegają potrzebie drapania miejsca, w którym nastąpiło użądlenie. Można też wybrać prewencyjne leki na ukąszenia owadów, które pomogą uniknąć ataku insekta. Są to, na przykład spraye odstraszające komary czy kleszcze. Dzięki nim ukąszenia owadów staną się mniej prawdopodobne.