Homeopatia jest jedną z metod medycyny niekonwencjonalnej. Leczenie polega na podawaniu naturalnych substancji – roślinnych, mineralnych itd. Choć homeopatia bywa kojarzona z ziołolecznictwem, to jest ona pojęciem zdecydowanie szerszym, gdyż bazuje również na innych składnikach.

Homeopatia łagodzi objawy różnych dolegliwości, często bywa też ostatnią nadzieją dla osób nieuleczalnie chorych (w kontekście łagodzenia symptomów choroby). Czym jest homeopatia? W jakich chorobach pomaga? Sprawdź!

Homeopatia – co to jest?

Homeopatia jest dziedziną medycyny niekonwencjonalnej, w której stawia się na indywidualne podejście do każdej osoby. Sporządzane preparaty i tzw. leki homeopatyczne są dostosowane pod problem każdego człowieka, indywidualnie zgłaszającego się do homeopaty.

Prekursorem tej dziedziny jest niemiecki lekarz Christian Friedrich Samuel Hahnemann, który przez wiele lat eksperymentował na sobie, stosując różne kombinacje naturalnych substancji. Uznaje się, że początkiem jego zainteresowań była malaria i pomocne w tym właściwości chininy. Po latach praktyki Christian Friedrich Samuel Hahnemann upewnił się, że podobne należy leczyć podobnym.

Homeopatia – na czym polega?

Homeopatia polega na podaniu osobie chorej małej dawki leku, która u osoby zdrowej wywołałaby objawy tej choroby. Klucz polega na odpowiednim rozcieńczeniu tej substancji z wodą. Wówczas otrzymana zawiesina pomaga zniwelować objawy choroby.

Homeopatia łączy w sobie holistyczne podejście – zakłada, że na zdrowie człowieka wpływ mają nie tylko naturalne substancje lecznicze, ale również jego własna energia życiowa. Homeopaci wierzą, że energia życiowa skłania człowieka do działania, a to z kolei powoduje, że dba on bardziej o swoje zdrowie i ogólną kondycję życiową.

Przygotowanie leków homeopatycznych ma również swój własny przebieg – pierwszym etapem jest potencjonowanie, czyli kilkukrotne rozcieńczanie dawki danej substancji, a następnie – dynamizowanie. Do tego celu używa się specjalnego akcesorium – dynamizatora, który zapewnia energiczne potrząsanie mieszanką i pozwala odpowiednio przygotować preparat.

Homeopatia – jakie leki?

Leki homeopatyczne przygotowywane są bazie wyłącznie naturalnych surowców. Zwykle są to wyciągi roślinne, substancje pochodzenia zwierzęcego (np. Boiron Tarentula Hispana) lub mineralnego (np. Boiron Magnesia phosphorica). Występują w postaci kropli, ziarenek, granulek, maści, płynów czy globulek lub czopków. Jedną z bardzo często wykorzystywanych roślin w homeopatii jest aloes (Boiron Aloe).

Homeopatia – w jakich chorobach pomaga?

Homeopatia bazuje na naturalnych substancjach, dlatego ma bardzo szerokie zastosowanie. Właściwie niemal dla każdej dolegliwości można przygotować odpowiednią mieszankę, która przyniesie ulgę choremu. Największe powodzenia stosowania terapii homeopatycznej obserwuje się w obszarze alergii, reumatologii, problemów ze wzrokiem czy ginekologii.

Homeopatia a alergia

Homeopatia dobrze sprawdza się jako wsparcie w leczeniu alergii. Należy jednak pamiętać o tym, aby w trakcie kuracji stosować tylko jeden lek homeopatyczny. Jego stosowanie warto także skonsultować z lekarzem prowadzącym.

W terapii alergii stosuje się m.in. wyciąg z cebuli czy świetlika. Cebula pobudza pracę gruczołów łzowych, co powoduje łzawienie oczu i katar alergiczny. Zastosowanie wyciągu z tej rośliny w minimalnej dawce działa więc przeciwstawnie do tych dolegliwości, a więc zmniejsza katar i łagodzi łzawienie oczu.

Homeopatia a schorzenia oczu

Leki homeopatyczne mogą być pomocne także w łagodzeniu dolegliwości ze strony oczu. Sprawdzają się przede wszystkim przy stanach zapalnych, przekrwieniu oczy czy dolegliwościach takich jak jęczmień lub zespół suchego oka.

Homeopatia a reumatologia

Homeopatia jest dziedziną, którą z powodzeniem wykorzystuje się także w problemach reumatologicznych, zwłaszcza RZS (reumatoidalne zapalenie stawów). Substancje te są dodatkowym wsparciem pomagającym zwłaszcza w łagodzeniu obrzęków i dolegliwości bólowych stawów.

Homeopatia na odchudzanie – czy jest skuteczna?

Tak jak w przypadku wszelkich innych suplementów na odchudzanie, leki homeopatyczne wspomagają szybszą utratę tkanki tłuszczowej, gdyż m.in. poprawiają metabolizm. Jednak podstawą do osiągnięcia wymarzonej sylwetki są dieta i dopasowana pod siebie aktywność fizyczna.

Homeopatia a menopauza – czy pomaga złagodzić objawy?

Leczenie homeopatyczne może okazać się bardzo pomocne dla wszystkich pań przechodzących menopauzę. Dobór odpowiednich substancji pozwoli złagodzić najbardziej dokuczliwe dolegliwości, m.in. uderzenia gorąca, nocne poty, problemy ze snem czy wahania nastroju.

Homeopatia w ciąży – czy jest bezpieczna?

Homeopatia jest bezpieczną metodą terapii dla kobiet w ciąży pod warunkiem, że leki zostały dobrane przez odpowiedniego specjalistę. Jest to ważne, gdyż niektóre substancje naturalne mogą mieć zbyt intensywny wpływ na organizm, dlatego też istotne jest, aby wiedzieć, które substancje można przyjmować w czasie ciąży, a których lepiej unikać.