Afty w jamie ustnej nie zaliczają się do groźnych schorzeń, mogą jednak skutecznie utrudnić codzienne, komfortowe funkcjonowanie. Warto dowiedzieć się, czym właściwie są i jak im przeciwdziałać. Najważniejsze informacje na temat aft w jamie ustnej znajdziesz w naszym artykule!

Czym właściwie są afty w jamie ustnej?

Afty w jamie ustnej nie są zaraźliwe i niebezpieczne. Mogą być jednak drażniące i bolesne. Do przyczyn ich powstawania zalicza się stres, kwaśne jedzenie, a także drobne urazy wnętrza jamy ustnej. Schorzenie można skutecznie leczyć za pomocą środków dostępnych bez recepty lub tych, które można nabyć dopiero z upoważnieniem od lekarza. Leki na afty w jamie ustnej są sprzedawane w formie żeli, maści, a także płukanki. Dobrze jest też wiedzieć, że afty w jamie ustnej czy owrzodzenia o podobnej charakterystyce ustępują zazwyczaj samoczynnie. Standardowo w ciągu dwóch tygodni.

Charakterystyka aft w jamie ustnej

Afty w jamie ustnej są również określane jako ropnie. Są to nieduże, płytkie wrzody, które pojawiają się w wyściółce jamy ustnej. Pierwsze stadium wygląda jak białe lub żółtawe owrzodzenie z czerwoną obwódką. Rozmiar tych aft w jamie ustnej to nie więcej niż 1 milimetr. Mogą jednak urosnąć nawet do 1 czy 2 centymetrów.

Afty w jamie ustnej pojawiają się na takich częściach jak język, dziąsła, a także podniebienie. Mogą też wystąpić na wewnętrznej stronie wargi dolnej i górnej lub pod językiem. Niestety są z reguły bolesne i często sprawiają, że jedzenie, szczególnie słonych czy ostrych potraw sprawia dyskomfort.

Istnieje podział aft w jamie ustnej. Wyróżnia się duże (Suttona), małe (Mikulicza), a także opryszczkopodobne. Oddzielną kategorią są też afty w jamie ustnej u dzieci. Określa się je aftami Bednara. W każdym z tych przypadku sprawdzają się żele na afty, maści na afty i kremy na afty. Izolują owrzodzenia i powodują, że szybciej znikają.

Objawy pojawienia się aft w jamie ustnej

Wiele osób może się zastanawiać, jak prawidłowo rozpoznać afty w jamie ustnej. Należy wiedzieć, że praktycznie każdy może zachorować na ten rodzaj owrzodzenia. Zauważa się jednak, że problem najczęściej dotyka nastolatków, a także osób w wieku 20 lat. Do przyczyn aft w jamie ustnej zalicza się przede wszystkim zmiany hormonalne.

Wśród objawów aft w jamie ustnej można wyróżnić pojawienie się jednego lub większej ilości bolesnych wrzodów w środku buzi. Mogą one występować na języku, wewnętrznej stronie policzków lub podniebieniu. Towarzyszy im przy tym często uczucie pieczenia lub mrowienia. Afty w jamie ustnej mają zazwyczaj postać małych, okrągłych wrzodów o białym, szarym lub żółtym kolorze z czerwoną obwódką.

Mogą też zaistnieć wyjątkowe okoliczności. W ciężkich przypadkach afty w jamie ustnej łączą się z objawami takimi jak gorączka, ospałość, a także obrzęk węzłów chłonnych. Co jeszcze warto wiedzieć na temat schorzenia?

Co konkretnie powoduje afty w jamie ustnej?

Nie ma jeszcze ujednoliconego profilu przyczyn powstawania aft w jamie ustnej. Specjaliści nie są do końca pewni, co właściwie je wywołuje. Zauważa się również, że niektórzy są bardziej narażeni na występowanie wrzodów niż innych. Dotąd wyszczególniono kilka przyczyn.

Afty w jamie ustnej pojawiają się wskutek wystąpienia stresu. Są też efektem uszkodzenia wewnętrznej strony jamy ustnej. Oprócz tego afty w jamie ustnej mogą wystąpić po spożyciu kwaśnych pokarmów, na przykład owoców cytrusowych. Niekiedy wywołują je też niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen.

Powstanie aft w jamie ustnej może być również sprowokowane kontaktem z nieodpowiednio zdezynfekowanymi urządzeniami dentystycznymi, na przykład aparatami ortodontycznymi, czy źle dopasowanymi protezami. Co więcej, owrzodzenia mogą być również związane z niedoborami żywieniowymi witaminy B-12, cynku, kwasu foliowego lub żelaza.

Jak skutecznie leczyć afty w jamie ustnej?

Zacznijmy od tego, jak na początku afty w jamie ustnej są diagnozowane. Lekarz może je zweryfikować podczas badania fizycznego. Specjaliści niekiedy decydują się również na badanie krwi po to, aby sprawdzić, czy nie pojawił się niedobór witamin lub inna choroba wywołująca wrzody. Następnie przechodzi się do leczenia aft w jamie ustnej.

Owrzodzenie jest usuwane przy użyciu leków na afty w jamie ustnej, które łagodzą objawy. Mogą to być, na przykład środki miejscowo znieczulające, takie jak benzokaina. Lekarze przepisują też płyny do płukania ust zawierające nadtlenek wodoru, chlorheksydynę lub deksametazon. Do stosowanych leków zaliczają się też maści kortykosteroidowe takie jak fluocinonide, beclomethasone lub hydrocortisone hemisuccinate.

Wśród polecanych produktów znajduje się, na przykład Chlorchinaldin o smaku czarnej porzeczki w dużym opakowaniu z 20 tabletkami, który hamuje rozwój infekcji nie tylko w obszarze jamy ustnej, ale także gardła. W utrzymaniu higieny ustnej sprawdza się też Dentosept A Mini w sprayu 30 ml, który mogą stosować dzieci. Przy walce z aftami w jamie ustnej można też stosować kojąco-regenerujący żel Protefix Protect 10 ml.

W przypadku, gdy owrzodzenia często nawracają, lekarz może też przepisać antybiotyki. Zalicza się do nich, na przykład doksycyklina. Jeśli u pacjenta występują owrzodzenia spowodowane niedoborami żywieniowymi, specjalista może również zalecić przyjmowanie określonych witamin lub suplementów.

Czy można uniknąć aft w jamie ustnej?

Jest kilka sposobów na to, żeby uniknąć aft w jamie ustnej. Powstawaniu owrzodzeń można zapobiec za sprawą unikania kwaśnych, słonych i pikantnych potraw. Przyczyni się do tego także pilnowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Można, na przykład szczotkować zęby dwa razy dziennie szczoteczką o miękkim włosiu i raz dziennie używać nici dentystycznej. Warto też dowiedzieć się więcej na temat utrzymywania zdrowej, zbilansowanej diety. Żeby uniknąć stresu, powodujące afty w jamie ustnej można zacząć stosować techniki oddechowe Wima Hofa, uprawiać regularnie sport, czy zażywać zimnych pryszniców.