Czopki to leki przeznaczone do stosowania doodbytniczego, najczęściej podawane przy silnych zaparciach i problemach z wypróżnianiem – zarówno u dzieci, jak i dorosłych lub przy problemach z hemoroidami. Czopki mogą mieć postać klasycznych preparatów glicerolowych lub występować jako tzw. czopki musujące.

Kiedy jeszcze stosuje się czopki? Jak je aplikować? Co warto o nich wiedzieć? Sprawdź!

Czopki – co to jest? Rodzaje

Czopki to nic innego jak stała postać leku. Są to substancje czynne uformowane w postaci takiego właśnie leku, przeznaczonego wyłącznie do stosowania doodbytniczego. Mechanizm działania czopków jest bardzo prosty – po wprowadzeniu ich do odbytu, pod wpływem temperatury oraz wydzieliny, czopki zaczynają stopniowo rozpuszczać się i uwalniać substancje aktywne.

Szybkość wchłaniania się substancji aktywnej z czopków jest podobna do tej, którą obserwuje się przy stosowaniu leków doustnych. Co jednak istotne, składniki czynne aplikowane przez odbyt są rozkładane bez udziału wątroby (trafiają od razu do krwiobiegu, nie przechodząc „filtracji” przez ten narząd). Z tego też powodu są częstym rozwiązaniem np. u dzieci, gdyż nie substancje czynne nie obciążają wątroby.

Czopki mogą mieć różne zastosowanie – od działania ogólnoustrojowego po konkretne właściwości. Wszystko zależy od tego, na jakiej substancji bazują i w jakim stężeniu. Najpopularniejsze są czopki glicerolowe lub czopki musujące.

{%PRODUCTS_WIDGET%}

Jakie zastosowanie mają czopki?

Najbardziej powszechnym zastosowaniem czopków są zaparcia – zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Zastosowane wówczas czopki mają efekt przeczyszczający, dzięki czemu już niedługo po ich aplikacji pojawia się potrzeba wypróżnienia. Oprócz tego czopki w zależności od zawartej w nich substancji mogą działać:

ogólnoustrojowo,

przeciwzapalnie (wówczas stosowane są na obniżenie zbyt wysokiej temperatury ciała),

przeciwbakteryjnie,

przeciwwirusowo,

przeciwbólowo.

Stosuje się je m.in. w chorobach takich jak hemoroidy czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Niektóre z nich, takie jak np. Debutir, wspomagają również regenerację śluzówki odbytu po przebytych zabiegach czy łagodzą bolesne wypróżnianie się.

Czopki na zatwardzenie

Czopki na zatwardzenie to chyba najbardziej znane zastosowanie leku. Zawierają one zwykle glicerol, który działa natłuszczająco i nawilżająco. Dzięki temu substancja ta ułatwia przemieszczanie się mas kałowych, co sprzyja wypróżnianiu się. Dodatkowo aplikacja takiego czopka pobudza ruchy robaczkowate w jelitach, co pobudza je do pracy.

Po jakim czasie działa czopek glicerynowy?

Czopek glicerynowy działa zwykle do godziny od aplikacji. W przypadku dużych problemów z zatwardzeniem na jego działanie trzeba będzie poczekać kilka godzin. Jeśli jednak kilka dni po aplikacji czopków nadal nie doszło do wypróżnienia, to należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. W niektórych przypadkach czopek może zadziałać wręcz bardzo szybko i potrzeba wypróżnienia pojawia się już po kilku minutach.

Czopki glicerynowe – ile razy dziennie aplikować?

Czopki glicerynowe należy aplikować zgodnie z zaleceniami producenta, gdyż częstotliwość ich stosowania zależy też od substancji aktywnej. Jednorazowo maksymalnie dopuszcza się możliwość podania dwóch czopków, jednak za pierwszym razem warto zaaplikować 1 czopek i obserwować reakcję organizmu.

Czopki na hemoroidy

Czopki na hemoroidy to popularna postać leku, stosowanego w leczeniu tego schorzenia. W tym przypadku czopki przede wszystkim wspomagają regenerację błony śluzowej odbytu. Hemoroidy powodują przekrwienie śluzówki odbytu, co z kolei sprawia ból w trakcie wypróżniania i prowadzi do jej podrażnienia.

Czopki nie tylko wspomagają jej regenerację, ale również łagodzą dolegliwości bólowe, pojawiają się w trakcie wydalania mas kałowych. Zawierają w swoim składzie przede wszystkim substancje nawilżające i łagodzące.

Warto jednak pamiętać o tym, że czopki na hemoroidy są jedynie elementem wspierającym leczenie. Schorzenie to powinno być pod stałą opieką medyczną, a jedną z ważniejszych kwestii w łagodzeniu hemoroidów, jest zmiana dotychczasowego trybu życia, głównie – wprowadzenie aktywności fizycznej, ograniczenie nadmiernego spędzania czasu w pozycji siedzącej oraz odpowiednia dieta.

Czopki przeciwbólowe

Czopki przeciwbólowe stosuje się najczęściej u pacjentów, którzy z różnych powodów nie mogą przyjąć doustnych leków przeciwbólowych. Najczęściej są to sytuację, gdy pacjent jest nieprzytomny lub posiada np. zaburzenia przełyku, utrudniające mu przyjmowanie doustnych lekarstw. Działanie czopka przeciwbólowego utrzymuje się zwykle ok. 4–6 godzin.

Czopki przeciwgorączkowe

Czopki przeciwgorączkowe to z kolei rozwiązanie najczęściej stosowane u najmłodszych dzieci i niemowląt. Wynika to przede wszystkim z mechanizmu działania czopków, czyli omijania wątroby w procesie pierwszego rozkładu leku. Dzięki temu, rozwijające się narządy dziecka nie są narażone na bezpośrednie działanie substancji aktywnych.

Jak włożyć czopek? Aplikacja

Właściwa aplikacja czopka to podstawa do tego, aby lek przyniósł oczekiwane efekty i przede wszystkim nie wypadł z odbytu. Aplikując czopek, należy pamiętać o tym, aby wsunąć go okrągłą częścią. Lek musi zostać zaaplikowany głęboko, dlatego warto zrobić to w wygodnej pozycji. Po wsunięciu czopka należy na kilka minut mocno zacisnąć pośladki, a następnie wrócić do swojej naturalnej pozycji.