Koniczyna czerwona, określana również jako koniczyna łąkowa, to niepozorna roślina, która skrywa w sobie ogromne bogactwo substancji odżywczych. Ma przede wszystkim znaczących wpływ na układ trawienny – wspomaga jego pracę, pobudza metabolizm i reguluje apetyt. Na dodatek jest silnym antyoksydantem. Sprawdź, jakie właściwości ma jeszcze czerwona koniczyna, gdzie możesz ją zastosować i jak przygotować!

Koniczyna czerwona – co to za roślina?

Koniczyna czerwona to znana wszystkim koniczyna łąkowa, występująca na terenach Europy, Azji i północnej Afryki. Co ciekawe, na surowo jadalne są wszystkie części rośliny z wyjątkiem korzeni, które należy wcześniej ugotować. Koniczyna czerwona jest bogata m.in. w antyoksydanty, flawonoidy, olejki eteryczne, kwas salicylowy, fitoestrogeny, a także w witaminę C i E. Takie zasób substancji odżywczych wpływa na szerokie zastosowanie rośliny.

Koniczyna czerwona – właściwości i zastosowanie

Koniczyna czerwona to przede wszystkim bogate źródło antyoksydantów. Substancje te zwalczają wolne rodniki oraz skutki ich działań, prowadzące m.in. do uszkodzeń komórek i ich osłabienia. Wolne rodniki sprzyjają m.in. zmianom nowotworowym oraz starzeniowym komórek, wpływają więc na powstawanie tzw. zmarszczek. Dzięki zawartości antyoksydantów koniczyna czerwona działa przeciwzmarszczkowo.

Inne właściwości koniczyny czerwonej to:

działanie przeciwzapalne – redukuje zarówno zmiany zapalne skóry (np. trądzik), jak i wspomaga regenerację organizmu w czasie infekcji;

pobudzanie układu odpornościowego w czasie infekcji bakteryjnej lub wirusowej;

wsparcie w procesie gojenia ran;

działanie uspokajające i łagodzące napięcie (jej nadmiar może spowodować większą senność);

regulacja apetytu;

poprawa metabolizmu;

łagodzenie niestrawności;

obniżanie poziomu złego cholesterolu;

działanie wykrztuśne, wspomagające w leczeniu kaszlu;

łagodzenie objawów napięcia przedmiesiączkowego.

Koniczyna z powodzeniem jest stosowana również w kosmetyce, jako składnik działający przeciwzmarszczkowo, łagodzący trądzik czy ograniczający wypadanie włosów spowodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Koniczyna czerwona na odchudzanie – czy jest skuteczna?

Koniczyna czerwona dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów działa oczyszczająco na organizm, dlatego też może być pomocna w walce z odchudzaniem. Warto jednak pamiętać o tym, że suplementy z czerwoną koniczyną lub przygotowywane napary stanowią jedynie element wspierający odchudzanie.

Podstawą jest odpowiednio zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna. Koniczyna czerwona wspomaga także trawienie i poprawia pracę metabolizmu, dzięki czemu może dodatkowo wspierać walkę z nadmierną tkanką tłuszczową.

Koniczyna czerwona a tarczyca – o czym pamiętać?

Koniczyna czerwona wpływa na aktywność enzymów wątrobowych i może nieco modyfikować ich pracę. Informacja ta jest szczególnie ważna w przypadku osób stosujących farmakoterapię w leczeniu innych chorób, np. tarczycy.

Dlatego też, lecząc farmakologicznie nadczynność lub niedoczynność tarczycy, warto wcześniej skonsultować z lekarzem przyjmowanie czerwonej koniczyny. W miarę możliwości należy poszukać suplementów bazujących na neutralnych substancjach czynnych lub dobrać odpowiednią dawkę suplementu po konsultacji z lekarzem.

Koniczyna czerwona a menopauza – czy warto stosować tabletki z koniczyną?

Koniczyna czerwona jest jedną z substancji szczególnie polecanych w okresie klimakterium. Dlatego też często można ją znaleźć w suplementach na menopauzę, takich jak np. Promensil Forte. Wynika to przede wszystkim z zawartości izoflawonów w roślinie. Substancje te mają budowę podobną do żeńskich hormonów – estrogenów, dzięki czemu łączą się z ich receptorami. W okresie menopauzy gwałtownie spada poziom estrogenów, co odpowiada za większość objawów klimakterium. Dzięki budowie zbliżonej do tych hormonów, izoflawonoidy łagodzą dolegliwości menopauzalne.

Koniczyna czerwona pomaga łagodzić takie objawy klimakterium, jak:

bóle stawów i zwiększone ryzyko osteoporozy;

bóle głowy;

uderzenia gorąca;

wahania nastroju i zwiększona drażliwość;

suchość pochwy;

spadek libido.

Oprócz tego koniczyna wspomaga prawidłową pracę serca i zapobiega jego kołataniu. Są to dolegliwości, na które często narażone są kobiety w okresie klimakterium. Suplementy z koniczyną dostępne są w postaci tabletek lub soku, np. EkaMedica Czerwona Koniczyna.

Herbata z czerwonej koniczyny – jak ją przygotować?

Z koniczyny czerwonej można przygotować m.in. nalewkę lub herbatę. Do przygotowania herbaty wystarczą suszone kwiaty koniczyny – należy zalać je wrzącą wodą, a po ok. 30 minutach wypić powstały napar. Dla najlepszych rezultatów herbatkę warto pić 2 razy dziennie.

Czerwona koniczyna – jakie są przeciwwskazania?

Choć koniczyna jest bezpieczną substancją, to jednak istnieją sytuacje, w których warto zrezygnować z jej spożycia lub skonsultować je z lekarzem. Czerwonej koniczyny nie zaleca się u kobiet w ciąży i karmiących piersią, dzieci poniżej 12. roku życia oraz osób przyjmujący leki hormonalne.