Koper włoski od wieków wykorzystywany jest jako roślina, pomagająca złagodzić dolegliwości układu pokarmowego. Wszystko to zawdzięcza swoim właściwościom, wpływającym rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Roślina ta jest tak łagodna i jednocześnie skuteczna, że herbatkę z kopru włoskiego podaje się nawet dzieciom podczas kolki.

Jakie jeszcze właściwości ma herbatka z kopru? Kiedy może być pomocna? Jaką wybrać i o czym pamiętać, pijąc herbatkę z kopru w czasie ciąży? Sprawdź!

Herbatka z kopru włoskiego – czym jest? Właściwości

Herbatka z kopru włoskiego to susz roślinny, zamknięty w jednej saszetce. Takie zastosowanie umożliwia łatwe parzenie naparu i nie wymaga samodzielnego zbierania suszu. Oprócz tego, na rynku są dedykowane herbatki z kopru włoskiego dla dzieci (np. Herbatka koperkowa), które od razu można przygotować maluchom.

Koper włoski jest cennym źródłem witamin, takich jak witamina A czy C. Oprócz tego zawiera minerały, m.in. żelazo, wapń czy potas. Olejek eteryczny, pozyskiwany z rośliny, wykorzystuje się często w inhalacjach podczas przeziębienia. Wszystko dzięki właściwościom wykrztuśnym kopru.

Najważniejsze jednak zastosowanie kopru włoskiego to wpływ na układ trawienny. Roślina ta zmniejsza napięcie mięśni gładkich układu pokarmowego, co łagodzi wiele dolegliwości trawiennych, w tym niemowlęce kolki. Dodatkowo poprawia metabolizm i ogólne procesy trawienne, dzięki polepszaniu perystaltyki jelit. Herbatka z kopru włoskiego polecana jest również przy problemach z wypróżnianiem się.

Herbatka z kopru włoskiego dla dzieci pomaga także przy dolegliwościach bólowych brzucha.

Kiedy sięgnąć po herbatkę z kopru włoskiego?

Po herbatkę z kopru włoskiego warto sięgnąć przede wszystkim przy problemach trawiennych. Taki napar sprawdzi się podczas nudności, wymiotów czy ogólnej niestrawności. Przy zatruciu pokarmowym herbatka z kopru włoskiego również może być pomocna.

Herbatka z kopru włoskiego dla dzieci

U dzieci taki napar najlepszy będzie na złagodzenie kolki, choć warto pamiętać, że takiej herbatki nie wolno stosować w nadmiarze. Podając napar dziecku, zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta, umieszczonymi na opakowaniu. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem, w przypadku kolki dziecięcej dodatkowo delikatnie pomasować brzuszek. Może to pomóc w szybszym poradzeniu sobie z dolegliwością.

Herbatka z kopru włoskiego – od kiedy podawać?

Herbatka z kopru włoskiego ma dość znaczące działanie na organizm, dlatego należy wcześniej zapoznać się z informacjami na opakowaniu. Producent zwykle podaje wiek, od którego można pić herbatkę z kopru włoskiego. Jeśli takiej informacji nie podano, to warto trzymać się zasady, że tego typu napary podaje się dzieciom w wieku ok. 5 lat i starszym.

Herbatka z kopru włoskiego dla noworodka – czy można podawać?

Herbatki z kopru włoskiego nie powinno podawać się tak małym dzieciom. Choć istnieją różne teorie wokół herbatki koperkowej, to najnowsze doniesienia medyczne mówią o tym, aby napar z kopru włoskiego podawać nieco starszym dzieciom. Wyjątkiem są sytuacje, gdy herbatki z kopru włoskiego są przeznaczone dla dzieci i niemowląt oraz istnieje przesłanie do tego, aby faktycznie z nich korzystać.

Herbatka z kopru włoskiego w ciąży – czy można pić?

Herbatka z kopru włoskiego posiada całkiem znaczną ilość substancji estrogennych, dlatego ich nadmiar w czasie ciąży może mieć bezpośredni wpływ na rozwijającego się w brzuchu maluszka.

Dlatego też w tym okresie zaleca się maksymalne unikanie mieszanek ziołowych. Herbatka z kopru w ciąży może być stosowana w bardzo niewielkiej dawce. Warto pamiętać o tym, aby taki napar dodatkowo rozcieńczyć, np. z wodą. Herbatka z kopru włoskiego w ciąży zalecana jest głównie przy męczących dolegliwościach, takich jak wzdęcia czy niestrawność.

Herbatka z kopru włoskiego dla matek karmiących – o czym pamiętać?

Czy herbatka z kopru włoskiego dla matek karmiących to dobry pomysł? Otóż wbrew powszechnym opiniom, sugerujących pozytywny wpływ tej rośliny na laktację, okazuje się, że spożycie naparu z kopru włoskiego nie jest polecane w czasie karmienia piersią. Wynika to przede wszystkim z obecności substancji estrogennych, które podnoszą ogólny poziom tego hormonu w organizmie kobiety.

Chcąc zastosować herbatkę z kopru włoskiego w czasie karmienia piersią, należy wcześniej skonsultować się z lekarzem. Specjalista oceni, czy rzeczywiście metoda ta może pomóc karmiącej mamie oraz wesprze w dopasowaniu bezpiecznej dawki.

Herbatka z kopru włoskiego – jaką wybrać?

Na rynku dostępne są różne ziołowe herbatki z kopru włoskiego. Niektóre zawierają czysty susz tego ziela (np. Tylko Natura Koper Włoski Fix), a inne – są połączeniem kopru włoskiego i innych ziół. Takie mieszanki zwykle mają swój określony cel, np. łagodzenie dolegliwości trawiennych. Niektóre herbatki mogą też mieć działanie wyciszające, np. Herbatka na dobranoc dla dzieci.

Herbatka z kopru włoskiego – ile razy dziennie pić?

Herbatkę z kopru włoskiego należy pić zgodnie z informacjami zamieszczonymi na opakowaniu. Znajduje się tam również konkretna instrukcja tego, jak zaparzyć napar. Herbatkę z kopru włoskiego można również przygotować samodzielnie. Wówczas zebrany susz należy zalać wrzątkiem i zostawić taką miksturę na ok. 10–15 minut pod przykryciem (można do tego wykorzystać np. spodek od filiżanki lub całość przygotować w zaparzaczu). Następnie herbatkę można wypić.