Zioła, a dokładnie ich susz bądź gotowe herbatki, często są stosowane jako naturalne wsparcie w różnych dolegliwościach. Najczęściej stosuje się zioła na niestrawność czy dolegliwości bólowe. Niektóre z nich działają również przeciwzapalnie i antybakteryjnie, dzięki czemu sprawdzają się zarówno w łagodzeniu infekcji, jak i zmian zapalnych, np. w czasie trądziku.

Jakie są najczęściej stosowane zioła? Jak z nich korzystać? Czy można przedawkować zioła? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Najczęściej stosowane zioła – na co pomagają?

Istnieje cała gama ziół, które z powodzeniem są stosowane w postaci np. naparów czy okładów. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Mięta

Zioło to stosowane jest przede wszystkim w dolegliwościach układu trawiennego. Mięta ma właściwości pobudzające produkcję soków trawiennych, co ogranicza ryzyko niestrawności. Oprócz tego wspomaga ruchy perystaltyczne jelit, co pozwala im na sprawniejsze przesuwanie treści pokarmowej, a tym samym mniejsze ryzyko zaparć i wzdęć.

Mięta jest stosowana jako wsparcie w chorobach jelit oraz stanów zapalnych dróg żółciowych, a także pomaga złagodzić dolegliwości bólowe, np. podczas migreny.

Melisa

Roślina ta ma przede wszystkim właściwości uspokajające i wyciszające. Filiżanka naparu jest szczególnie polecana wieczorem przed snem, gdyż pomaga ukoić i wyciszyć organizm. Melisa sprawdzi się więc u wszystkich osób, które zmagają się z nadmiernym stresem, napięciem nerwowym i ogólnym rozdrażnieniem.

Oprócz tego roślina ta korzystnie wpływa na układ trawienny, pobudzając produkcję soków trawiennych. Może być pomocna w leczeniu grzybicy stóp, a niektóre badania wskazują na jej pomocne działanie w łagodzeniu opryszczki wargowej.

Rumianek

Rumianek to kolejna roślina o niezwykłym znaczeniu dla układu trawiennego. Wspomaga przede wszystkim produkcję soku żółciowego, co pozwala zapobiegać wzdęciom czy zaparciom. Pomaga również przy stanach zapalnych żołądka oraz jego skurczach. Łagodzi również dolegliwości pojawiające się w czasie miesiączki.

Rumianek znany jest głównie ze swoich właściwości łagodzących, dlatego jego napar sprawdzi się również w przypadku podrażnionej cery (wówczas warto zastosować go jako domowy tonik). Roślina ta przyspiesza również gojenie się ran oraz łagodzi podrażnione gardło.

Pokrzywa

Pokrzywa ma bardzo szerokie zastosowanie zarówno pod kątem właściwości zdrowotnych, jak i pielęgnacyjnych.

Pod kątem zdrowotnym, pokrzywa łagodzi dolegliwości bólowe oraz działa moczopędnie. Tym samym polecana jest osobom zmagającym się z dolegliwościami układu moczowego. Oprócz tego, pokrzywa ma właściwości krwiotwórcze, a więc może być naturalnym wsparcie w leczeniu anemii. Roślina pomaga także uregulować ciśnienie krwi, poprawić trawienie i przyspieszyć metabolizm.

To jednak nie koniec właściwości pokrzywy – roślina ta z ogromnym zainteresowanie wykorzystywana jest także w pielęgnacji włosów oraz skóry trądzikowej. Poleca się zarówno picie naparu z pokrzywy, jak i przygotowanie własnego toniku do przemywania cery czy płukanki, przeznaczonej do włosów (roślina pomaga je wzmocnić i zagęścić).

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski to kolejna roślina, która ma ogromne znaczenie dla układu pokarmowego. Napar z tego zioła pomaga m.in. przy problemach z trawieniem, pobudza produkcję soku żółciowego i poprawia funkcjonowanie wątroby.

Mniszek lekarski polecany jest także przy problemach z apetytem oraz zaburzonej pracy kłębuszków nerkowych. Właściwości rośliny mogą być również pomocne w regulowaniu poziomu glukozy we krwi. Co istotne, mniszek lekarski jest również źródłem antyoksydantów, dlatego jego regularne spożywanie może opóźnić m.in. procesy starzeniowe skóry.

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec posiada właściwości rozkurczające, które szczególnie działają na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Dlatego roślina ta może przynieść ulgę w czasie niestrawności czy skurczów żołądka. Napar z tej rośliny można stosować także przy schorzeniach wątroby. Ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne oraz przyspiesza gojenie się ran.

Dziurawiec może również pomóc w łagodzeniu objawów depresji, jeśli jednak przyjmowane są lekarstwa, wówczas koniecznie należy skonsultować z lekarzem chęć stosowania naparów lub suplementów z dziurawca.

Lipa

Lipa to niemal pierwszy wybór w czasie infekcji. Roślina ta działa napotnie i odkażająco, dzięki czemu pomaga szybciej pozbyć się infekcji. Oprócz tego wpływa na ogólne wzmocnienie odporności. Może również pomóc w obniżeniu gorączki (tu sprawdzą się np. okłady nasączone naparem z lipy). Roślina jest wsparciem w infekcjach oraz stanach zapalnych krtani czy oskrzeli. Oprócz tego ma właściwości uspokajające.

Jak przygotować napar z ziół?

Do przygotowania naparu z ziół potrzebny jest susz. Proces przygotowania jest bardzo prosty – wystarczy odpowiednią ilość suszu zalać wskazaną ilością wrzątku, a następnie całość przykryć, np. naczyniem. Po wskazanym czasie zaparzania (zwykle jest to ok. 10 minut, ale może być dłużej lub krócej, dlatego należy szukać informacji indywidualnie dla każdej z roślin) można wypić napar. Dla ułatwienia warto także skorzystać z gotowych herbat ziołowych.

Czy zioła można pić bez ograniczeń?

Zioła wspierają funkcjonowanie organizmu, a więc mają realny wpływ na pewne jego działania. Tym samym nie mogą być stosowane bez ograniczeń, gdyż spożywanie ich w nadmiarze, zamiast korzyści przyniesie szkody. Zioła należy pić zgodnie z zaleceniami.

Czy można przedawkować zioła?

W pewnym sensie tak. „Przedawkowanie” ziół należy rozumieć jako ich nadmierne spożycie. Wówczas, w zależności od konkretnej rośliny, mogą pojawić się symptomy, takie jak nudności, ból brzucha czy wymioty. Warto również pamiętać o tym, że istnieje pewna grupa ziół, których nie wolno spożywać w czasie ciąży.