Kręgosłup można przyrównać do rusztu, utrzymującego całe ciało w pionie. To on odpowiada za postawę ciała i skupia na sobie cały jego ciężar. Ze względu na czynniki współczesnego stylu życia, przede wszystkim związane z pracą siedzącą oraz małą aktywnością fizyczną, kręgosłup często jest przeciążony, co powoduje jego ból.

Jakie jeszcze są przyczyny bólu kręgosłupa? Jak sobie z nim radzić? Czy stosować jakieś leki? Sprawdź!

Ból kręgosłupa – skąd się bierze?

Ból kręgosłupa może mieć różne przyczyny. Najczęściej jest to przeciążenie tej struktury na skutek złej postawy ciała. Negatywny wpływ ma zarówno zbyt długie przebywanie w pozycji zarówno stojącej, jak i siedzącej. Dla kręgosłupa optymalna jest zmiana ustawienia ciała co jakiś czas.

Kręgosłup dzieli się na różne odcinki i najczęściej odczuwany jest ból jednego z nich: szyjnego, lędźwiowego lub piersiowego. Rzadko zdarza się, aby odczuwać ból kręgosłupa w całości. Taka sytuacja możliwa jest np. po upadku, choć wówczas również jeden z odcinków jest w większym stopniu uszkodzony.

Jednak poza obciążeniem sylwetki i urazami, są inne powody, które mogą generować ból w tej strukturze. Ból kręgosłupa może pojawić się również:

  • na skutek uszkodzenia krążka międzykręgowego – jest to jedna z bardzo częstych przyczyn;
  • nadwyrężenie na skutek jednorazowego dźwignięcia – zdarza się to wówczas, gdy szarpiącym i zbyt gwałtownym ruchem podnosimy ciężki przedmiot;
  • u osób trenujących siłowo. Ból kręgosłupa u sportowców pojawić się może przede wszystkim na skutek naderwania mięśni lub ich przeciążenia, np. w wyniku niewłaściwej techniki ćwiczeń;
  • zmiany zwyrodnieniowe, w których dochodzi do stopniowej degradacji tkanek kostnych, m.in. chrząstek;
  • rwa kulszowa – powstaje pod wpływem ucisku wywieranego na nerw kulszowy. W tym przypadku ból jest bardzo charakterystyczny – promieniuje od kręgosłupa lędźwiowego w kierunku pośladka;
  • wady postawy, np. skolioza, lordoza czy kifoza.

Osteoporoza

Oprócz tego ból kręgosłupa może być spowodowany takimi stanami chorobowymi jak osteoporoza lub zesztywniające zapalenie stawów. Osteoporoza to schorzenie układu kostnego, związanego z utratą dotychczasowej gęstości kości. To sprawia, że stają się one bardziej podatne na urazy i inne dolegliwości. Odczuwalny jest ból kręgosłupa, karku, głowy, a nawet ból brzucha.

Zesztywniające zapalenie stawów

Zesztywniające zapalenie stawów (ZZS) to choroba kręgosłupa o charakterze zapalnym. Atakuje każdy odcinek kręgosłupa – szyjny, lędźwiowy oraz piersiowy. Ból ma bardzo uciążliwy charakter, a oprócz tego może pojawiać się sztywność kręgosłupa. Choroba najczęściej jest uwarunkowana genetycznie.
 

Na ból kręgosłupa mogą mieć wpływ również takie czynniki jak nadwaga czy buty na wysokim obcasie. Przyczyną może być także niewłaściwa pozycja podczas spania lub niedostosowany materac. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie wtedy, gdy pojawia się ból kręgosłupa po przebudzeniu.

Ból głowy od kręgosłupa – o czym świadczy?

Ból kręgosłupa może mieć różne przyczyny i tym samym dość różnorodny charakter. Może być miejscowy, promieniujący, gwałtowny czy przewlekły. Niekiedy zdarza się, że ze względu na dolegliwości kręgosłupa, pojawiają się także bóle głowy. Wynika to z faktu, iż odcinek szyjny kręgosłupa jest bezpośrednio połączony z czaszką. Dlatego też m.in. przeciążenie kręgosłupa może być odczuwalne również w postaci bólu głowy.

Ból głowy od kręgosłupa może mieć miejsce również w przypadku stanów chorobowych tej struktury. Najczęściej obserwuje się to w przypadku stanów zwyrodnieniowych kręgosłupa. Wynika to z faktu, iż zwyrodnienie kręgosłupa powoduje ograniczony miejscowo przepływ krwi, co wpływa na częściowe niedokrwienie mózgu i może powodować ból głowy.

Ból kręgosłupa w ciąży – jak sobie radzić?

Ból kręgosłupa w ciąży to naturalne zjawisko i występuje właściwie u każdej przyszłej mamy. Spowodowane jest to wzrostem malucha, który z czasem zaczyna ważyć coraz więcej, a to powoduje przeciążenie kręgosłupa – zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Oprócz rosnącej maluszka, przyszłej mamie powiększają się piersi, co stanowi kolejny dodatek kilogramów. Dodatkowo zwiększa się ogólna masa ciała kobiety, przez co kręgosłup, jako struktura utrzymująca cały ciężar ciała, jest nadwyrężony.

Ból kręgosłupa zaczyna być odczuwalny szczególnie w II trymestrze, a w III jego intensywność może się jeszcze bardziej nasilić, co spowodowane jest dodatkowym rozrostem macicy, wynikającym z coraz większych rozmiarów dziecka oraz przygotowań do porodu.

W ciąży nie zaleca się przyjmowania żadnych lekarstw (oprócz tych niezbędnych), dlatego aby przynieść sobie ulgę, warto stosować przede wszystkim odpoczynek. Oprócz tego przyszła mama powinna postawić na wygodne obuwie oraz starać się spać na boku. Warto również przemyśleć aktywność fizyczną, taką jak np. basen.

Lek na ból kręgosłupa – co może pomóc?

Aby przynieść ulgę w trakcie męczących dolegliwości, można sięgnąć po leki na ból kręgosłupa. Bardzo często preparaty te mają nie tylko właściwości przeciwbólowe, ale także – przeciwzapalne. Dzięki temu działają skuteczniej. Leki na ból kręgosłupa są dostępne m.in. w postaci kapsułek (np. Ketonal Active). Przy silnych dolegliwościach można sięgnąć również po krem rozgrzewający, np. Dip Hot.

Plastry na ból kręgosłupa – jak je stosować?

Przy bólach kręgosłupa warto skorzystać również z plastrów. Dostępne są zarówno w wersji chłodzącej, jak i rozgrzewającej, choć na bóle przeciążeniowe, zwyrodnieniowe itd. najlepszym wyborem są rozgrzewające. Chłodzące sprawdzą się np. przy kontuzjach, urazach czy upadkach. Jak stosować plastry rozgrzewające? To bardzo proste! Wystarczy plaster przykleić na suchą i czystą skórę oraz trzymać je przez czas wskazany przez producenta.