Zakrzepica to poważna choroba żył, w przypadku której brak leczenia może doprowadzić do nagłej śmierci chorego. Schorzenie polega na powstawaniu zakrzepów żylnych w obrębie naczyń krwionośnych, co utrudnia przepływ krwi do kluczowych organów organizmu, takich jak płuca czy mózg. Zakrzepica może mieć różne przyczyny i może dotyczyć żył na nogach (najczęściej) czy żył płucnych.

Jakie są rodzaje zakrzepicy? Po czym ją rozpoznać? W jaki sposób leczyć? Sprawdź!

Zakrzepica – co to za choroba?

Zakrzepica żylna jest chorobą, którą zawsze powinno się leczyć, gdyż powstające w jej przebiegu zakrzepy utrudniają swobodny przepływ krwi, co może wpłynąć m.in. na stan niedokrwienny kluczowych organów, np. mózgu czy serca. Warto zaznaczyć, że zakrzepy mogą również odrywać się od ścian naczyń krwionośny i zatykać ujście np. do płuc.

Zakrzepica jest schorzeniem dotykającym najczęściej seniorów, po ok. 60. roku życia, jednak może wystąpić również u osób młodszych. Najczęstszym rodzajem choroby jest zakrzepica żył głębokich nóg.

{%PRODUCTS_WIDGET%}

Zakrzepica żylna – jakie są rodzaje?

Zakrzepica jest schorzeniem, które może rozwinąć się w różnych obszarach na ciele. Wiąże się to z nieco innym ryzykiem i przebiegiem. Wyróżnia się:

  • zakrzepicę żył głębokich – zakrzepy powstają w żyłach głębokich kończyn dolnych;
  • zakrzepicę dystalną – powstaje głównie w żyłach łydki;
  • zakrzepicę żył powierzchniowych – najczęściej dotyczy żylaków i powstaje na skutek zaburzeń w krążeniu krwi;
  • zakrzepica wątrobowa – jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku zakrzepy tworzą się w obrębie żył wątrobowych.
  • Istnieje także specyficzny rodzaj schorzenia, jakim jest zakrzepica ciążowa. Wynika ona z nacisku, jaki macica wywiera na sąsiadujące z nią naczynia krwionośne.

Typowe objawy zakrzepicy ciążowej to ból i obrzęk kończyny dolnej, a także objawy typowe dla zatorowości płucnej, czyli duszności i kłopoty z oddychaniem. Ze względu na ryzyko wspomnianej zatorowości, zakrzepica ciążowa stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego wymaga natychmiastowej konsultacji medycznej. Co pocieszające, częstotliwość tego zjawiska jest dość niska.

Zakrzepica – przyczyny. Co ją wywołuje?

Za wystąpienie zakrzepicy żylnej odpowiadają przede wszystkim 3 główne czynniki (może występować jeden z nich):

  • zaburzenia krążenia,
  • zmiany zachodzące w syntezie krwi (np. zmiana ilości produkowanych erytrocytów),
  • uszkodzenie naczyń krwionośnych pod wpływem czynników zewnętrznych lub wewnętrznych.

Są to 3 główne przyczyny, prowadzące do rozwoju zakrzepicy. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że każda sytuacja jest mocno indywidualna, a kluczowe znaczenie dla rozwoju schorzenia ma ogólne funkcjonowanie układu krwionośnego.

W związku z tym wpływ na rozwój choroby mogą mieć również przyjmowane leki, szczególnie jeśli ich rola wiąże się ze zmianą składu krwi lub np. jej rozrzedzaniem. Bezpośrednią przyczyną rozwoju zakrzepicy, jest powstawanie zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Dzieje się tak w momencie, gdy krew nie przepływa zgodnie z wyznaczonym jej rytmem, a cofa się, powodując stan zapalny.

Zakrzepica – objawy. Jak rozpoznać?

Niektóre objawy zależne są od miejsca występowania zakrzepicy. Zalicza się do tego przede wszystkim obrzęki nóg oraz silne dolegliwości bólowe, które świadczą o zakrzepicy żył głęboki. Oprócz tego mogą wystąpić również przejściowe utraty czucia w kończynach, zarówno górnych lub i dolnych, jak i ich drętwienie.

Do ogólnych objawów zakrzepicy, wynikających z utrudnionego przepływu krwi, zalicza się:

  • zaburzenia funkcji poznawczych – trudności w koncentracji, zapamiętywaniu, a nawet werbalizowaniu myśli;
  • zaburzenia widzenia – chorym zdarza się widzieć w sposób niewyraźny, nieco rozmazany;
  • gorączka – może świadczyć o zatorowości płucnej;
  • ocieplenie jednej kończyny;
  • większa męczliwość i skłonność do zadyszki – szybkie męczenie się oraz trudności ze złapaniem czy wyrównaniem oddechu mogą świadczyć o zatorowości płucnej lub innych schorzeniach w obrębie tego narządu;
  • pogorszone samopoczucie.

Jednym z objawów zakrzepicy może być również ból w klatce piersiowej. Tego symptomu nie wolno lekceważyć, gdyż może wskazywać na zatorowość płucną, czyli stan bezpośredniego zagrożenia życia. W takim przypadku należy natychmiast wezwać pomoc medyczną.

Zakrzepica mózgu – co to jest?

Oprócz wspomnianych rodzajów choroby istnieje również coś takiego jak zakrzepica zatok żył mózgowych (CVST). Jest to sytuacja, w której zakrzep pojawia się w dużej żyle mózgu. Zakrzepica mózgu odczuwalna jest przede wszystkim w funkcjonowaniu układu nerwowego – pojawiają się dolegliwości takie jak zaburzenia widzenia, kłopoty ze świadomością, niedowład, bóle głowy czy ogólne osłabienie.

Zakrzepica – jak wygląda leczenie?

Leczenie zakrzepicy polega na stosowaniu leków przeciwzakrzepowych, opartych m.in. na heparynie. Istnieje również możliwość skorzystania z zabiegów rozpuszczających skrzep oraz z ich chirurgicznego usunięcia. Ważna jest także profilaktyka zakrzepicy, która oprócz odpowiedniego stylu życia opiera się na noszeniu rajstop uciskowych czy podkolanówek. Warto również stosować profilaktycznie suplementy wspierające ogólną kondycję układu krążenia, takie jak np. Hepatica Gotu Kola.

Aktywność fizyczna przy zakrzepicy – czy jest wskazana?

Przy zakrzepicy zalecany jest umiarkowany wysiłek fizyczny, dlatego warto zrezygnować z ciężkich treningów i np. udać się na spacer. Całkowity brak wysiłku fizycznego nie jest wskazany, gdyż nie sprzyja rehabilitacji choroby.