Wygląd paznokci dużo nam mówi o stanie naszego organizmu. Zdrowe paznokcie są mocne, gładkie i mają jednolitą barwę. Pojawienie się w obrębie płytki paznokciowej jakichś zmian może wskazywać na niedobory żywieniowe lub świadczyć o problemach zdrowotnych, dlatego nie powinno się ich bagatelizować. Dość powszechne u ludzi w różnym wieku są białe plamki na paznokciach. Co mogą oznaczać i czy da się ich pozbyć? Odpowiadamy!

Białe plamki na paznokciach – a może to leukonychia?

Leukonychia, nazywana także bielactwem paznokci, to jedna z najczęstszych przypadłości dermatologicznych powodująca zmiany barwnikowe w obrębie płytki paznokciowej. Objawia się drobnymi białymi plamkami, które mogą być pojedyncze lub obejmować cały paznokieć albo nawet kilka. Zmiany mogą przybierać rozmaite kształty i występować samodzielnie lub w skupiskach.

Wyróżnia się bielactwo paznokci wrodzone i nabyte. Przyczyną nabytego mogą być niewielkie urazy, nadmierne usuwanie skórek w celach kosmetycznych czy długotrwałe uciskanie płytki paznokciowej. Leukonychia może być ponadto wynikiem niedoborów witamin i składników mineralnych oraz innych wartości odżywczych lub objawem chorób takich jak łuszczyca, niewydolność serca czy nerek, łysienie plackowate.

Chcąc pozbyć się białych plamek z paznokci, trzeba wyeliminować przyczynę leukonychii. Kluczem do sukcesu jest więc postawienie właściwej diagnozy.

Leukonychia – rodzaje

Ze względu na charakter zmian wyróżnić można różne postacie leukonychii. Należą do nich:

  • leukonychia kropkowana – małe białe plamki rozsiane są nieregularnie po całej płytce paznokciowej. Pojawia się w dzieciństwie lub w wyniku powtarzających się urazów;
  • leukonychia prążkowana – objawia się jako równoległe i poprzeczne kreski o białawym zabarwieniu. Jest wynikiem częstego robienia manicure, występuje także przy chemioterapii;
  • leukonychia podłuża – pojawia się wzdłuż płytki paznokciowej, w liniach podłużnych, a do jej powstania prowadzą niewielkie mikrouszkodzenia;
  • leukonychia częściowa – obejmuje jedynie część płytki paznokciowej;
  • leukonychia całkowita – plamki w białym kolorze występują na dużej części paznokcia.

Białe plamki na paznokciach a niedobory składników żywieniowych

Jedną z najczęstszych przyczyn plamek o białym zabarwieniu występujących na płytce paznokciowej są niedobory żywieniowe. Chodzi tutaj przede wszystkim o witaminy i minerały, których deficyt może prowadzić między innymi do wystąpienia zmian w obrębie paznokci.

Jeśli pojawiły się białe plamki na paznokciach, to można podejrzewać, że brakuje organizmowi takich składników jak:

Podstawowym źródłem składników odżywczych dla człowieka jest dieta, dlatego wskazane składniki można dostarczyć organizmowi, włączając do codziennego jadłospisu pokarmy je zawierające. W razie potwierdzonych badaniami niedoborów witamin i minerałów można zastosować leki i suplementy diety zawierające związki, których brakuje.

Białe plamki na paznokciach a urazy

Powiedziane zostało, że jedną z możliwych przyczyn plamek w białym kolorze na płytce paznokciowej są urazy. Jest to jednak dość ogólne pojęcie, pod którym kryją się wszelkiego rodzaju uszkodzenia paznokcia, zarówno te niepozorne, jak i poważniejsze.

Wśród obrażeń mogących powodować białe plamki na paznokciach wymienia się:

  • uszkodzenia powstałe podczas czynności wykonywanych na paznokciach w ramach zabiegów takich jak manicure czy pedicure,
  • codzienne urazy paznokci, np. uderzenia, przytrzaśnięcia etc.,
  • uszkodzenia będące wynikiem obgryzania paznokci,
  • nadmierny nacisk na paznokcie spowodowany noszeniem ciasnego obuwia.

Niestety nie wszystkich uszkodzeń da się uniknąć, jednak w miarę możliwości postarajmy się wystrzegać zachowań czy czynności, które prowadzą do ich powstania. Szczególne znaczenie w tym kontekście ma korzystanie z usług prawdziwej specjalistki od pielęgnacji paznokci, która wykonuje zabiegi takie jak manicure z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Białe plamki na paznokciach a choroby ogólnoustrojowe

Białe plamki powstałe w obrębie paznokci mogą być jednym z objawów różnego rodzaju chorób. Dlatego warto spojrzeć na nie jako na sygnał ostrzegawczy od organizmu, że dzieje się z nim coś niedobrego.

Przyczyną wystąpienia plamek białego zabarwienia na paznokciach mogą być takie choroby i przypadłości jak:

  • cukrzyca,
  • niewydolność serca,
  • choroby nerek,
  • nadczynność tarczycy,
  • marskość wątroby,
  • łuszczyca,
  • egzema,
  • problemy z trawieniem białek,
  • nadmierna utrata białek w jelitach.

W tym przypadku jednak bez specjalistycznych badań trudno wskazać winowajcę. Dlatego występowanie dużej ilości białych plamek na kilku lub wszystkich paznokciach powinno skłonić nas do konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu czy dermatologiem.

Białe plamki na paznokciach a stosowanie leków i zatrucia

Źródłem białych plamek na paznokciach może być też przewlekłe przyjmowanie leków w przebiegu różnych chorób. Do grupy leków powodujących taki objaw zalicza się między innymi sulfonamidy, czyli leki stosowane w infekcjach wywołanych przez bakterie, w tym zwłaszcza w infekcjach skóry, dróg moczowych i przy posocznicy. Może być ich jednak znacznie więcej, dlatego osoby stale przyjmujące leki, a zmagające się ze zmianami w obrębie paznokci, powinny skonsultować to ze swoim lekarzem.

Białe plamki na paznokciach mogą być też konsekwencją zatrucia organizmu metalami ciężkimi takimi jak ołów czy arsen. Inna możliwa przyczyna ich wystąpienia to chemioterapia.