Odczuwanie bólu związanego ze stosunkiem płciowym i w jego trakcie w obrębie narządów płciowych i/lub miednicy określane jest mianem dyspareunii. Problem ten może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć częściej zmagają się z nim kobiety. Przyczyny odczuwania bólu podczas stosunku seksualnego są różne, wielu z nim da się jednak zaradzić. Dowiedz się, co może być źródłem bólu w trakcie współżycia i jak z nim walczyć.

Ból podczas stosunku, czyli dyspareunia – co to jest?

Dyspareunia jest dysfunkcją seksualną, której charakterystyczną cechą jest ból odczuwany w czasie stosunku seksualnego. U niektórych dolegliwości bólowe pojawiają się również przed i po zbliżeniu. Ból podczas stosunku jest dość powszechnym zjawiskiem, który może dotyczyć nawet 1 na 5 kobiet i 1 na 10 mężczyzn.

Występowanie bólu podczas współżycia bardzo często uniemożliwia czerpanie przyjemności ze zbliżeń i odbiera całą radość z seksu. Jeśli problem ten zostanie zbagatelizowany, to stanie się przyczyną unikania kontaktów intymnych, a nawet awersji seksualnej. To z kolei może przełożyć się na problemy w związku. Jeśli zatem ból podczas stosunku nie jest zjawiskiem incydentalnym, lecz pojawia się za każdym razem, należy udać się do lekarza i poszukać pomocy.

Jakie są przyczyny bólu podczas stosunku u kobiet?

Odczuwanie bólu podczas zbliżenia przez kobietę to zwykle dość złożony problem, na który wpływ może mieć bardzo wiele czynników. Często związany jest z mimowolnym skurczem mięśni dolnej ściany miednicy.

Sam skurcz mięśni, utrudniający lub wręcz uniemożliwiający wprowadzenie członka do pochwy określany jest mianem pochwicy. Zaburzenie to w większości przypadków ma podłoże psychogenne. Jeśli chodzi o ból podczas stosunku odczuwany przy próbie lub w trakcie penetracji na różnej głębokości może być wywołany przez czynniki biologiczne, psychiczne lub behawioralne albo związany z zachowaniami seksualnymi w trakcie relacji partnerskiej.

Wśród możliwych przyczyn bólu podczas stosunku u kobiet wymienia się takie jak:

  • endometrioza lub inna choroba w obrębie miednicy,
  • infekcja układu moczowo-płciowego wywołana przez bakterie lub grzyby,
  • stan zapalny bez infekcji (nadreaktywność komórek układu immunologicznego),
  • wady anatomiczne (np. agenezja pochwy, włóknista błona dziewicza),
  • niedobory hormonalne,
  • nadreaktywność i skurcze mięśni,
  • choroby neurologiczne,
  • choroby naczyniowe,
  • radioterapia narządów miednicy,
  • nieprawidłowe zaopatrzenie po porodzie,
  • zaburzenia depresyjne i lękowe,
  • nadużycie seksualne.

Niekiedy ból w czasie seksu ma nieco mniej poważną przyczynę i jest wywołany np. niewystarczającą grą wstępną, brakiem wystarczającego podniecenia czy niedostosowaniem anatomicznym partnerów.

Co może powodować ból podczas stosunku u mężczyzn?

Ból w trakcie zbliżenia u mężczyzn może dotyczyć prącia, jąder lub krocza, a także być odczuwalnym głęboko w miednicy.

Powodem odczuwania bólu podczas stosunku u mężczyzn może być:

  • bakteryjna lub grzybicza infekcja układu moczowego,
  • uszkodzenie skóry w obrębie narządów intymnych,
  • choroba Peyroniego,
  • zapalenie cewki moczowej lub prostaty,
  • stulejka (w tym powstawanie załupka),
  • zapalenie pęcherzyków nasiennych, prostaty, cewki moczowej lub pęcherza moczowego,
  • deformacje narządów płciowych.

Przyczyna bólu podczas stosunku u mężczyzn może leżeć także po stronie kobiety. Za pojawienie się dolegliwości bólowych może odpowiadać m.in. słabe nawilżenie pochwy lub całkowita suchość, a także wady anatomiczne pochwy uniemożliwiające wprowadzenie członka.

Czy da się trwale pozbyć bólu podczas stosunku seksualnego?

Ból w trakcie współżycia dla wielu osób jest tematem, o którym wstydzą się mówić, zupełnie niepotrzebnie. Jest to dość powszechny problem, który może mieć znaczący wpływ na pożycie seksualne, a także na wiele innych aspektów życia. Dlatego, jeśli ból dokucza przez długi czas i przy każdej próbie zbliżenia, czas poszukać pomocy u specjalisty.

Znalezienie przyczyny bólu podczas stosunku nie zawsze jest proste. Diagnostyka zwykle wymaga odbycia konsultacji seksuologicznej, ginekologicznej i psychologicznej lub psychiatrycznej. Niekiedy wskazane jest spotkanie z terapeutą obojga partnerów.

Jeśli tylko istnieje taka możliwość, należy wyeliminować przyczynę bólu podczas stosunku. Lekarz często zaleca stosowanie miejscowych środków znieczulających czy leków rozluźniających mięśnie. Na zakażenia stosuje leki na infekcje dróg moczowych. Jeśli problem ma podłoże psychologiczne, pomocne mogą okazać się leki przeciwlękowe, a w przypadku zaburzeń hormonalnych dobre efekty daje miejscowa terapia hormonalna. W przypadku pochwicy stosuje się iniekcje botuliny. W walce z bólem podczas seksu wykorzystuje się także metody treningowe.

Jak poradzić sobie z suchością pochwy?

Jedną z przyczyn odpowiedzialnych za ból podczas seksu, której dość prosto zaradzić, jest suchość pochwy. Jeśli wilgotność jest zbyt mała, warto sięgnąć po dostępne preparaty nawilżające jak żel intymny do stosowania zewnętrznego, czy żel dopochwowy. Produkty tego typu są całkowicie bezpieczne i nie powodują podrażnień. Kobietom polecane są także specjalne globulki dopochwowe, które zapewniają odpowiednie nawilżenie i odnowę błony śluzowej pochwy.

Nie zapominajmy też o tym, jak ważna w kontekście suchości pochwy jest odpowiednia gra wstępna. Niekiedy wystarczy poświęcić jej kilka minut dłużej niż zwykle, a problem zniknie i żadne dodatkowe intymne środki nawilżające nie będą potrzebne.