Drgająca powieka, znana również jako mioklonia powieki, to dość częsty problem zdrowotny, który dotyka wielu z nas. Choć zwykle nie zagraża zdrowiu, jest objawem uciążliwym i pogarsza komfort życia. Istnieje wiele przyczyn drgania powieki. Często są one związane ze stylem życia jaki prowadzimy. Stres, zmęczenie, duża ilość wypijanej dziennie kawy to tylko niektóre z nich. W poniższym artykule przedstawimy najczęstsze przyczyny drgania powieki oraz odpowiemy na pytanie jak skutecznie radzić sobie z dyskomfortem jaki może powodować.

Drgająca powieka

Drgająca powieka czy też skacząca powieka to niekontrolowane skurcze mięśnia okrężnego oka. Wymieniony mięsień odpowiada za ruchy powiek – zaciskanie powiek oraz mruganie. Mimowolne drganie powiek najczęściej dotyczy powieki górnej, choć zdarza się również, że mówimy o drganiu powieki dolnej lub obu powiek. Napad drgawek zwykle trwa kilka minut. Problem choć może być uciążliwy, zwykle nie zagraża naszemu zdrowiu. Jeżeli nie ustępuje lub często się powtarza, warto wybrać się do apteki po poradę i dobór odpowiednich leków. W przypadku, gdy drganie powieki nie ustąpi po preparatach zakupionych w aptece, zaleca się konsultacje z lekarzem w celu wykonania dodatkowych badań, pozwalających na dokładniejszą diagnozę.

Czemu drga powieka? Przyczyny drgania powieki

Często problemy z drgającą górną powieką są związane z trybem życia jaki prowadzimy. Przemęczenie, osłabienie czy też przepracowanie to jedne z możliwych przyczyn drgania powieki. Zmęczenie oczu przyczynia się do skurczu powieki wskutek długotrwałego napięcia mięśni oka. Wśród innych powodów wymienia się także stres – szczególnie długotrwały, duży wysiłek fizyczny, pracę przed ekranem komputera, telefonu czy też tabletu. Do niekontrolowanego skurczu powieki przyczynia się również nadmiar wypijanej kawy, herbaty, alkoholu oraz palenie tytoniu, a także dieta uboga w mikroelementy, w szczególności w magnez, potas oraz wapń, witaminę B1.

Pulsowanie powieki może być również objawem chorób o podłożu neurologicznym. Wśród nich wymienia się:

  • chorobę Parkinsona;
  • dystonię;
  • stwardnienie rozsiane;
  • porażenie Bella – samoistne porażenie nerwu twarzowego (tj. VII nerwu czaszkowego). Istotą choroby jest nagłe osłabienie lub paraliż mięśni twarzy po jednej stronie;
  • zespół Tourette’a.

Skacząca powieka może być także objawem choroby Hashimoto czy też guza mózgu. Może być także efektem zaburzeń mięśniowo-powięziowych w obrębie szyi i głowy czy też mieć związek z podrażnieniem spojówek (na przykład w przebiegu alergii) .

Drganie powieki może również stanowić objaw choroby oczu. Niekontrolowane skurcze mięśnia okrężnego oka występują w przebiegu jaskry oraz w zespole suchego oka. Drganie powieki może być również spowodowane stanem zapalnym powiek, podrażnieniem spojówek oraz uszkodzeniem powierzchniowych warstw nabłonka rogówki. Jeśli drżenie utrzymuje się przez dłuższy czas lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Niekontrolowane skurcze mięśnia okrężnego oka mogą wywoływać również leki, zwłaszcza te które przyczyniają się do wypłukiwania magnezu, potasu oraz wapnia z organizmu.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Drgająca powieka zwykle nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia i życia. Najczęściej ma charakter przemijający. Są jednak sytuacje, w których nie należy bagatelizować problemu i trzeba zgłosić się na konsultację do lekarza okulisty. Po pierwsze, takie wskazania ma dolegliwość, która pomimo zmiany stylu życia czy też suplementacji magnezu, potasu nie ustępuje lub często nawraca. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na inne objawy towarzyszące, takie jak ból i łzawienie oka, opadanie powieki, drętwienie twarzy, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, kołatanie serca, krwawienie oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego, moczowego, parestezje. Celem wizyty lekarskiej jest zlecenie dodatkowych badań diagnostycznych, które pozwolą określić przyczynę problemu. Wśród nich wymienia się morfologię krwi, oznaczenie magnezu, potasu we krwi, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową oraz badanie EEG.

Jak poradzić sobie z drganiem powieki? Metody leczenia

Skacząca powieka to najczęściej sygnał, że naszemu organizmowi brakuje witamin i mikroelementów lub że jest przemęczony i potrzebuje regeneracji. W pierwszej kolejności warto zapewnić sobie odpoczynek i odpowiednią ilość snu. Warto również zwrócić uwagę na właściwą higienę pracy przed ekranem komputera poprzez robienie przerw, skracanie spędzanego czasu oraz nawilżanie oczu, przy użyciu odpowiednich kropli. Warto również ograniczyć ilość wypijanej dziennie kawy, odstawienie alkoholu czy też palenia tytoniu. Kolejnym krokiem, który pomoże w walce ze skaczącą powieką jest zadbanie o właściwą dietę, dobrze zbilansowaną i bogatą w witaminy i minerały. Jakich witamin brakuje gdy drga powieka? Warto sięgać po produkty bogate w magnez, potas oraz wapń, witaminę B1 takie jak produkty pełnoziarniste, warzywa oraz owoce. Wapń znajduje się w dużych ilościach w nabiale, orzechach oraz roślinach strączkowych. Magnez z kolei w kakao, orzechach oraz produktach pełnoziarnistych. Potas znajdziemy między innymi w brukselce, brokułach oraz w bananach, suszonych owocach. Zboża takie jak kasza, pełnoziarniste makarony oraz mięso dostarczą nam witaminy B1.

W przypadku uporczywych epizodów i braku efektów leczenia można zastosować miejscowo botoks – czyli wstrzyknięcie toksyny botulinowej, które porażają część mięśnia okrężnego oka. Toksyna botulinowa to substancja wytwarzana przez bakterie jadu kiełbasianego, stosowana w medycynie estetycznej, a także w leczeniu zeza i chorobach neurologicznych, które przebiegają z nadmiernym napięciem mięśni. Botoks wstrzyknięty w mięsień poraża go i w konsekwencji uniemożliwia skurcz. Jego działanie jest odwracalne. Efekt utrzymuje się przez około 3–4 miesiące, w zależności od uwarunkowań indywidualnych. Należy jednak a pamiętać, że zabieg wiąże się z dość znacznym ryzykiem powikłań (zwłaszcza jeśli wykonuje go mało doświadczona osoba i niekompetentna) w postaci bólu i osłabienia mięśni twarzy czy problemów z mimiką.

W drganiu powiek oraz w połowiczym kurczu twarzy istnieje również możliwość leczenia farmakologicznego, z podaniem leków miorelaksacyjnych. W przypadku braku efektu iniekcji toksyny botulinowej i leków miorelaksacyjnych, można rozważyć leczenie operacyjne poprzez usunięcie części mięśnia, który ulega skurczowi. Zmniejsza to intensywność skurczu mięśnia.

Jaki magnez na drganie powieki? Jak wybrać odpowiedni magnez?

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów zawierających w swoim składzie jony magnezu. Czy się kierować, aby kupić właściwy produkt, który skutecznie odpowie na nasze problemy i pomoże zaradzić problem drgającej powieki? Warto zwrócić uwagę czy kupujemy lek czy też suplement. Za zakupem leku z pewnością przemawiają badania kliniczne. Warto również zażywać preparaty, które zawierają w swoim składzie organiczną postać magnezu o większej wchłanialności, co z kolei przekłada się na skuteczniejsze działanie. Wśród form organicznych wymienia się mleczan i cytrynian magnezu. W walce z drgającą powieką warto również zakupić magnez w większej dawce.

Podsumowując, drgająca powieka, znana również jako mioklonia powieki, to dość powszechna dolegliwość, która może być spowodowana różnymi przyczynami. Jeśli drganie powieki pojawia się sporadycznie i ustępuje po zmianie stylu życia i modyfikacji diety, nie jest powodem do zmartwień. Jeśli drgająca powieka jest przewlekła lub uporczywa, a przyczyny nie są jasne, zawsze warto skonsultować się z lekarzem okulistą. Należy wówczas przeprowadzić dodatkowe badania i wykluczyć bardziej poważne choroby, zwłaszcza o podłożu neurologicznym. W większości przypadków zmiany w stylu życia, takie jak redukcja stresu, odpowiedni sen i dieta, mogą pomóc w złagodzeniu objawów drżenia powieki. W poważniejszych przypadkach lekarz może zalecić dodatkowe leczenie, takie jak leki przeciwbólowe i przeciwzapalne