Piękne i zadbane stopy to marzenie wielu osób, nie tylko w okresie letnim. Gabinety kosmetyczne i podologiczne dysponują bogatą ofertą zabiegów regenerujących, upiększających, takich jak odżywcze maski, masaże, manicure oraz pedicure. Niewłaściwa pielęgnacja, źle dobrane obuwie mogą być przyczyną powstania modzeli, nagniotków czy też odcisków, które powodują dyskomfort estetyczny. Dodatkowo mogą im towarzyszyć dolegliwości bólowe. W poniższym artykule omówimy możliwe przyczyny powstania modzeli, nagniotków oraz odcisków, a także przedstawimy dostępne metody ich usuwania.

Modzele, nagniotki, odciski – co to takiego? Jak powstają?

Ogólnie rzecz ujmując modzele, nagniotki i odciski to zmiany skórne, zgrubienia, które występują głównie u osób dorosłych, często na stopach. Mogą powstawać wskutek ucisku, tarcia skóry. Ich pojawienie się powoduje dyskomfort estetyczny, szczególnie latem, gdy duża część osób chodzi w obuwiu odsłaniającym stopy. To jednak niejedyne utrudnienie jakie mogą powodować wymienione zmiany. Często towarzyszy im także ból, który może utrudniać poruszanie się. Zmiany występują najczęściej na piętach, palcach czy też podeszwie stóp. W zależności od stopnia rozwoju można je usunąć samodzielnie lub z pomocą lekarza dermatologa, podologa. Podstawą zażegnania problemu jest wyeliminowanie czynnika, który przyczynia się do powstania modzeli, nagniotków lub odcisków. Czym różnią się od siebie wymienione zmiany skórne? Jak je rozpoznać?

Modzele

Modzele, zwane także kłykcinami, to grube, często spiczaste zrogowaciałe zgrubienia, które występują na stopach, głównie na podeszwie stóp. Zwykle mają żółtawe lub szare zabarwienie. Mogą powodować ból oraz ucisk na zdrowe tkanki podczas poruszania się. Modzel na stopie powstaje wskutek nasilonego procesu rogowacenia naskórka. Jest zazwyczaj wynikiem ucisku i tarcia, na przykład spowodowanego niewłaściwym obuwiem. Szczególnie na powstanie modzeli są narażeni pacjenci z cukrzycą oraz z otyłością. Modzele mogą również pojawić się na dłoniach oraz rzadziej na kolanach. W odróżnieniu od odcisków i nagniotków nie mają wyraźnej granicy ze skórą. W ich budowie nie wyróżniamy składowych – są to zmiany jednolite.

Odciski

Odciski to obszary zgrubiałej skóry, zazwyczaj w postaci okrągłych plam, które powstają na skutek długotrwałego nacisku lub tarcia mechanicznego. Są wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. W ich budowie rozróżniamy centralnie umiejscowiony korzeń, rdzeń. Odciski z korzeniem mogą być bolesne, zwłaszcza gdy nacisk na daną część skóry utrzymuje się przez długi czas. Zwykle pojawiają się na stopach. Obserwuje się między innymi odciski na pięcie, odciski na dużym palcu, na najmniejszym palcu, w przestrzeniach międzypalcowych. Często przyczyną ich powstania jest źle dopasowane obuwie – zbyt ciasne, za małe.

Nagniotki

Nagniotki to niewielkie, zwykle bolesne zgrubienia skóry, ostro zakończone. Powstają w wyniku ucisku lub tarcia. Stanowią rodzaj odcisków. Zwykle nie mają zabarwienia. Często mamy do czynienia z nagniotkami na palcach, zwłaszcza między nimi. Mogą powstawać także na stopach. W budowie nagniotków wyróżnia się charakterystyczny rdzeń, który może wbijać się w skórę, powodując tym samym dolegliwości bólowe, które mogą skutkować utrudnieniem w poruszaniu się. Dzieje się tak w sytuacji, gdy pacjent nie podejmie odpowiednio wcześnie leczenia/usunięcia zmiany skórnej. Nagniotki na stopach podobnie jak odciski i modzele powstają wskutek nadmiernego rogowacenia naskórka, zwykle pod wpływem długotrwałego ucisku czy też tarcia. Rozróżniamy następujące typy nagniotków:

  • twarde;
  • miękkie.

Przyczyny powstania modzeli, nagniotków i odcisków

Z czego robią się modzele, odciski i nagniotki? Jak już wspomniano, często przyczyną powstania modzeli, nagniotków czy też odcisków jest niewłaściwie dobrane obuwie. W szczególności chodzi o noszenie za ciasnego obuwia, zbyt wąskiego lub w za małym rozmiarze. W efekcie dochodzi do obcierania naskórka, co powoduje nadmierne rogowacenie i powstanie niekorzystnych zmian skórnych. Na powstanie modzeli, nagniotków oraz odcisków są narażone zwłaszcza osoby otyłe, kobiety, również ciężarne oraz osoby starsze, a także osoby z wadami postawy. Opisywane zmiany mogą również powstać w wyniku noszenia butów na gołą stopę, zbyt luźnego obuwia. Mogą być również wynikiem takich chorób jak reumatoidalne zapalenie stawów, a także płaskostopie, ostroga piętowa. Ryzyko zwiększa cukrzyca oraz choroby układu krążenia.

Dlatego też, tak istotne jest dbanie o stopy i dobór odpowiedniego obuwia. Warto zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar butów, grubość podeszwy, a także wysokość obcasa. W przypadku zmian deformacyjnych stopy, płaskostopia, warto skonsultować się z podologiem. Pomocne mogą się okazać specjalne wkładki do butów. Warto również zadbać o dobrą kondycję skóry, w szczególności stóp. Naskórek należy regularnie złuszczać oraz nawilżać, używając w tym celu odpowiednich maści i kremów. Szczególnie polecane są te zawierające w swoim składzie mocznik, wykazujący działanie złuszczające oraz nawilżające. W przypadku nadpotliwości stóp można zastosować odpowiednie preparaty blokujące nadmierną pracę gruczołów potowych czy też mieszanki do moczenia stóp.

Jak usunąć modzele, nagniotki lub odciski?

Istnieje wiele sposobów na usunięcie modzeli, nagniotków lub odcisków. Wśród nich wymienia się również metody domowe. Jakie są domowe sposoby na odciski? Również w aptekach są dostępne preparaty, proste w użyciu, które mogą pozwolić na skuteczne usunięcie zgrubień skóry. Istotne jest by wyeliminować czynniki, które sprzyjają powstawaniu zgrubień skóry.

Ogólnie rzecz ujmując należy wziąć pod uwagę:

  • dobór odpowiedniego obuwia;
  • zmiękczenie skóry;
  • stosowanie plastrów ochronnych;
  • stosowanie leków dermatologicznych przeciwdziałających nadmiernemu rogowaceniu naskórka;
  • usunięcie mechaniczne w gabinecie podologicznym/lekarskim.

Podstawą domowych sposobów usuwania modzeli, nagniotków i odcisków, jest zmiękczenie skóry. W jaki sposób można to zrobić? Jaki krem na modzele zastosować? Najprostszym sposobem jest moczenie w wodzie z mydłem. Dodatkowo można użyć pumeksu lub odpowiedniej tarki. Ponadto, jak już wspomniano, w aptekach są dostępne różne preparaty w postaci maści, kremów czy też plastrów, płynów. Popularnymi składnikami są mocznik, kwas salicylowy czy też mlekowy. W przypadku aplikacji preparatów, warto zwrócić uwagę, aby nakładać substancje czynne na zgrubiałą zmianę. W przypadku niektórych produktów, nałożenie płynu czy też maści na zdrową skórę może skutkować podrażnieniem. Kwas salicylowy działa keratolitycznie, zmiękcza i rozpulchnia zrogowaciały naskórek, ułatwiając jego złuszczanie. Leki dostępne w aptece stosowane przeciw nadmiernemu rogowaceniu naskórka mogą dodatkowo zawierać substancje pomocnicze, które działają antyseptycznie i natłuszczająco. W przypadku kwasu salicylowego warto zwrócić uwagę na stosowane stężenie. W stężeniu do 2% kwas salicylowy działa keratoplastycznie, a w stężeniach od 5% do 40% keratolitycznie - zmiękcza warstwę zrogowaciałą naskórka powodując jej złuszczanie. W celu dokonania właściwego wyboru leku dermatologicznego warto skonsultować się z farmaceutą w aptece. Godne polecenia są plastry na odciski, które zawierają kwas salicylowy. Oprócz kwasu, plastry mogą zawierać również substancje o działaniu antyseptycznym, natłuszczającym i wygładzającym. W przypadku, gdy skóra w okolicy zmian jest zraniona lub obtarta, należy zastosować miękkie plastry z opatrunkiem, bez kwasu salicylowego.

Nagniotków, modzeli czy też odcisków na stopie z korzeniem nie należy lekceważyć. Pozornie nieszkodliwe zmiany mogą być przyczyną poważniejszych dysfunkcji. W szczególności mogą powodować dolegliwości bólowe, które z kolei mogą być przyczyną trudności w poruszaniu się. Opisywanym zmianom skórnym może towarzyszyć stan zapalny. Jest to spowodowane wchodzeniem zrogowaciałego naskórka w zdrowe tkanki. Im dłużej rozwija się schorzenie, tym trudniejsze jest jego usuwanie.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Wskazaniem do wizyty lekarskiej są zmiany skórne zaawansowane, oporne na leczenie domowymi sposobami lub z wykorzystaniem preparatów aptecznych. W takim przypadku zaleca się konsultację z dermatologiem lub podologiem. Jednym z możliwych rozwiązań jest chirurgiczne usunięcie zmiany przez lekarza.

Jak wygląda leczenie modzeli, nagniotków, odcisków w gabinecie podologicznym?

Sposób leczenia zależy od stopnia zaawansowania zmian skórnych oraz ich umiejscowienia.

Odciski na stopach to jedna z najczęstszych przypadłości, z którymi podolodzy spotkają się w na codzień. Usunięcie zgrubiałej skóry to jeden z najskuteczniejszych sposobów na walkę z odciskami, modzelami oraz nagniotkami.

Sposób eliminacji zależy od charakteru zmiany skórnej. Szczególnie należy wziąć pod uwagę ewentualne powstanie stanu zapalnego w obrębie modzeli, odcisków czy też nagniotków.

Najbardziej powszechną metodą jest mechaniczne usuwanie odcisków. W tym celu podolodzy korzystają z:

  • dłuta;
  • frezarki;
  • skalpela.

Zabieg rozpoczyna się od właściwego przygotowania naskórka, to znaczy oczyszczenia i zmiękczenia stwardniałej skóry, za pomocą odpowiednich preparatów. Warstwę rogową naskórka usuwa się zwykle za pomocą skalpela. Następnie, przy użyciu specjalnego dłuta dochodzi do usunięcia zgrubienia. W ostatnim kroku podolog wyrównuje i wygładza warstwę naskórka za pomocą frezarki i nakłada opatrunek, który daje efekt łagodzący po zabiegu oraz może przyspieszać regenerację skóry. Całość po zabiegu należy zabezpieczyć wodoodpornym opatrunkiem. Zabieg wykonywany u podologa jest bezbolesny. Leczenie odcisków może zakończyć się na jednej wizycie lub kilku. Wszystko zależy od kondycji nagniotków w momencie zgłaszania się do gabinetu podologicznego. Im wcześniej, tym większa szansa na jednorazowe pozbycie się problemu. Ile kosztuje usunięcie odcisku u podologa? Koszt ten jest uzależniony od gabinetu. Warto porównywać ceny dostępne na rynku.

W przypadku trwałego usunięcia opisywanych zmian skórnych istotne jest unikanie złych nawyków, które zapobiega nawrotom dolegliwości. W czasie leczenia należy przede wszystkim stosować się do zaleceń podologa czy też lekarza oraz stosować zalecone leki, preparaty. Warto również rozważyć zmianę obuwia.

Jak dbać o stopy po usunięciu odcisku? Jak je pielęgnować?

Usunięcie odcisków, modzeli, nagniotków u podologa nie oznacza, że problem nie będzie się powtarzał. Dużo zależy od nas samych i od unikania czynników, które sprzyjają nawrotom. Istotną rolę w ochronie przed odciskami, modzelami, nagniotkami odgrywa właściwa pielęgnacja skóry stóp.

Domowa pielęgnacja stóp powinna się opierać przede wszystkim na regularnym usuwaniu zrogowaciałego naskórka – za pomocą frezarki, elektrycznego pilnika, pumeksu lub klasycznej tarki, a także na stosowaniu produktów zmiękczających skórę, natłuszczających i regenerujących naskórek. Szczególnie polecane są preparaty ze wspomnianym już mocznikiem, o właściwościach złuszczających, nawilżających. Dla wzmocnienia efektu można korzystać z peelingów gruboziarnistych. Można je wykonywać 2–3 razy w tygodniu.

Jak usunąć modzele?

Podstawowym sposobem jest moczenie stóp w ciepłej wodzie z mydłem lub sodą oczyszczoną oraz mechaniczne usuwanie zrogowacenia pumeksem, tarką. Przy bardziej zaawansowanych zmianach, które powodują dolegliwości bólowe, zwłaszcza podczas chodzenia, warto skontaktować się z dermatologiem, podologiem, który zaproponuje skuteczne i bezpieczne rozwiązanie problemu.. Jak usunąć modzele na stopach u podologa? Zazwyczaj rogowacenia są usuwane skalpelem, a następnie wyrównuje się powierzchnię frezarką. Po zabiegu skóra jest opatrywana, by uniknąć zakażenia i stworzyć odpowiednie warunki do procesu gojenia.

Jak usunąć odciski? Jak domowym sposobem pozbyć się odcisków?

Podobnie jak w przypadku modzeli podstawowym sposobem na usunięcie odcisków jest moczenie stóp w ciepłej wodzie z mydłem, a następnie ścieranie przy użyciu na przykład pumeksu, tarki. Zaleca się także stosowanie preparatów złuszczających, które dostępne są bez recepty w aptece, takich jak plastry z kwasem salicylowym, maści, kremy lub płyny. W przypadku braku skuteczności, warto skonsultować się z podologiem, który zaproponuje skuteczne i bezpieczne działanie. Podobnie jak w przypadku modzeli, usunięcie odcisków w gabinecie podologicznym może polegać na usunięciu zmian skalpelem. Następnie specjalista wyrównuje powierzchnię przy użyciu frezarki. W końcowym etapie zabiegu następuje zabezpieczenie opatrunkiem. Czy usuwanie odcisków boli? Nie, prawidłowo przeprowadzony zabieg nie wiąże się to z odczuwaniem bólu.

Jak usunąć nagniotki?

Odpowiedź brzmi: podobnie jak modzele i nagniotki. Procedury są takie same. Przy niewielkich zmianach warto zastosować moczenie skóry w ciepłej wodzie z mydłem lub sięgnąć po gotowe preparaty z apteki, które zawierają odpowiednie składniki o działaniu złuszczającym. W przypadku braku powodzenia, warto udać się do gabinetu podologicznego, w którym specjalista może usunąć zmiany. Można to zrobić przez mechaniczne ścieranie, a następnie wygładzanie skóry.

Podsumowując, modzele, odciski i nagniotki to dość częste zmiany skórne. To również częsty powód zgłaszania się pacjentów do gabinetu podologicznego. W duże mierze ich powstanie jest związane z niewłaściwie dopasowanym obuwiem. Wymienionych zmian skórnych nie należy lekceważyć, gdyż mogą one prowadzić do dolegliwości bólowych, które utrudniają poruszanie się. W aptekach jest dostępnych wiele preparatów, które ułatwiają usunięcie modzeli, odcisków i nagniotków. W ich składzie można znaleźć substancje o działaniu złuszczającym, takie jak mocznik, kwas salicylowy czy też kwas mlekowy. W przypadku przewlekłych dolegliwości warto skonsultować się z dermatologiem i/lub podologiem.