Ze względu na obecne tempo życia, a także spożywanie wysoko przetworzonej, niezdrowej żywności, zadbanie w codziennej diecie o potrzebną ilość pełnowartościowych składników odżywczych oraz kompletnego zestawu witamin i składników mineralnych, może być sporym wyzwaniem. Niedobory mikro i makroelementów  w diecie mogą skutkować wzmożonym wypadaniem włosów, a także łamliwymi paznokciami i pozbawioną blasku skórą. Co należy włączyć do codziennej pielęgnacji, aby włosy były silne i zdrowe? Kiedy należy sięgnąć po tabletki na wypadanie włosów, a kiedy z problemem udać się do specjalisty?

Dlaczego włosy wypadają? 

Ogólnie rzecz ujmując wypadanie włosów jest procesem fizjologicznym. Dziennie człowiek traci średnio około 100 włosów. Po etapie aktywnego wzrostu i fazie przejściowej, włos obumiera i zostaje usunięty ze skóry, a na jego miejsce zaczyna wyrastać nowy. 

Problem zaczyna się pojawiać kiedy cykl ten zostaje zaburzony lub przyspieszony, co skutkuje wzmożonym wypadaniem włosów. Jakie czynniki wpływają na utratę włosów?

 • Zmiany hormonalne (zmieniona praca tarczycy, menopauza, okres po porodzie)
 • Nadmierny stres (fizyczny i/lub emocjonalny, skutkujący przedwczesnym przechodzeniem włosów w fazę spoczynku i ich wypadaniem)
 • Palenie papierosów (dym tytoniowy wysusza skórę głowy i osłabia strukturę włosów)
 • Stosowanie leków (istnieją pewne leki, których stosowanie powoduje efekt uboczny w postaci wypadania włosów)
 • Niedobory żywieniowe (brak w diecie odpowiednich ilości witamin i składników mineralnych takich jak np. biotyna, cynk czy żelazo),
 • Stosowanie diet redukcyjnych (deficyt kaloryczny, zwłaszcza niska podaż białka, będącego podstawowym budulcem dla włosów)
 • Osłabienie włosów wywołane czynnikami zewnętrznymi (np. zbyt częste farbowanie, poddawanie włosów pod działanie wysokich temperatur, wypadanie włosów po lecie).

Oczywiście jeśli wypadanie włosów staje się niepokojące, wówczas, warto zgłosić się do lekarza. W pierwszej kolejności może być to lekarz pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania krwi. Jeśli ich wyniki nie wzbudzą niczego niepokojącego, a utrata włosów nadal się utrzymuje warto poszukać przyczyny zaburzeń dalej, wtedy już z pomocą dermatologa najlepiej specjalizującego się we włosach (trychologa).

Jeśli wypadanie włosów związane jest jednak z niedoborami w diecie składników mineralnych i witamin bądź nasila się sezonowo (tj. wypadanie włosów na wiosnę i/lub na jesień) warto rozważyć uzupełnienie w codziennym menu składników, które korzystnie wpływają na struktury włosa, a także stymulują wzrost nowych. 

Tabletki na wypadanie włosów – co powinny zawierać?

Włosy zbudowane są z keratyny (białka), wody oraz szeregu składników mineralnych, m.in. siarki, selenu, krzemu, manganu, wapnia, magnezu. Martwą częścią włosa jest łodyga. Natomiast zagłębiona w skórze głowy cebulka pobiera składniki odżywcze z krwi i wzmacnia włosy. Gdy włos wypadnie z cebulki wyrasta nowa łodyga. 

W jaki zatem sposób składniki mineralne i witaminy działają na włosy stymulując ich wzrost i ogólne wzmocnienie? 

 • Biotyna – wpływa na syntezę keratyny, czyli białka budującego strukturę włosa
 • Miedź – odpowiada m.in. za zachowanie właściwej pigmentacji włosów
 • Cynk, witamina B12 foliany, – biorą udział w procesach podziału komórek mieszka włosowego, ale też skóry i paznokci
 • Siarka, której źródłem są aminokwasy: L-cysteina, L-metionina i L-lizyna – utrzymanie właściwej struktury łodygi włosa
 • Mangan, miedź, cynk, resweratrol – ochrona przed działaniem wolnych rodników i stresem oksydacyjnym, a tym samym prawidłowe funkcjonowanie komórek, w tym komórek włosów
 • Krzem – wzmocnienie włosa
 • Kwas pantotenowy, cynk – wzrost włosów, poprawa ich gęstości i objętości.

Składniki mineralne i witaminy na wypadanie włosów to zwykle kompozycje wieloskładnikowe, które uzupełniają codzienną dietę w komponenty korzystnie wpływające na odżywienie i wzrost włosów. Wybierając witaminy na włosy najlepiej sięgać po takie, które mają odpowiednio dobrany skład jeśli chodzi o ilość i jakość, a ich producent deklaruje najwyższą jakość produktu popartą np. badaniami przez niezależne laboratoria. Dodatkowo warto sprawdzić czy zostały przeprowadzone testy wśród konsumentów wskazujące na efektywność i skuteczność działania. 

 

Chcąc kompleksowo podejść do problemu wzmożonej utraty włosów warto - oprócz ich odżywienia od środka - zastosować preparat na wypadanie włosów w formie wcierki, szamponu lub odżywki, które pozwolą na ich wsparcie od zewnątrz. Ważna jest też poprawa ukrwienia skóry głowy, którą można uzyskać poprzez regularny masaż.

Witaminy na wypadanie włosów dla kobiet po ciąży i karmiących piersią

Za wypadanie włosów w ciąży, jak i po porodzie, odpowiadają zmiany w gospodarce hormonalnej. Nie bez znaczenia są także niedobory niektórych witamin i składników mineralnych w diecie mamy, na które zwiększa się zapotrzebowanie organizmu w tym okresie przy trudach dbania o siebie zwłaszcza w pierwszych etapach macierzyństwa. Zwykle młoda mama stosuje witaminy dla kobiet w ciąży, ale kiedy maluszek przyjdzie na świat, wówczas różnie bywa z suplementacją. Jeśli po porodzie występuje wzmożone wypadanie włosów, warto sięgnąć po wieloskładnikowy suplement na wypadanie włosów, którego składniki wspomogą ich kondycję. Dla mam karmiących ważne jest, aby był on bezpieczny dla maluszka. Taka rekomendacja producenta zawsze powinna znaleźć się na opakowaniu - jak w przypadku Vitapil® mama.

Suche i zniszczone włosy – przyczyny

Wiele czynników, które powoduje wypadanie włosów wpływa również na ich gorszy wygląd oraz kondycję. Przez nadmierny stres, brak w diecie odpowiednich ilości składników mineralnych i witamin, zmiany hormonalne czy sięganie po używki, włosy stają się suche, łamliwe oraz trudne do ułożenia. Negatywny wpływ na kondycję włosów mogą mieć również czynniki zewnętrzne:

 • zbyt częste mycie włosów,
 • za gorąca lub za zimna woda używana do mycia włosów,
 • częste zabiegi stylizujące, które wykorzystują wysoką temperaturę, np. suszenie, prostowanie, kręcenie, ondulacja,
 • stosowanie silnych chemicznych farb koloryzujących,
 • przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach,
 • brak nakrycia głowy zimą i latem,
 • kąpiele w morzu, basenie, wizyty w saunie,
 • stosowanie nieodpowiednio dobranych kosmetyków do pielęgnacji włosów.

Zabiegi i witaminy na piękne włosy

Zwykle, aby poprawić wygląd swoich włosów stosuje się kosmetyki odżywiające i regenerujące lub sięga się po domowe sposoby na piękne włosy. Tak modne ostatnio olejowanie włosów poprawia ich kondycję, podkreśla skręt loków, dociąża włosy z tendencją do puszenia, zmniejsza ich łamliwość i nadaje im piękny, lśniący wygląd. Włosy zniszczone i suche wymagają nawilżenia i regeneracji. Dlatego warto wybierać dedykowane dla tego typu włosów szampony, maski i odżywki.

Bardzo ważne jest wsparcie dla słabej kondycji włosów również od środka. Jeśli w codziennej diecie brak składników, które korzystnie wpływają na wygląd włosów i poprawę nawilżenia - również skóry głowy - to stosowanie nawet najlepszych kosmetyków na piękne włosy, raczej nie przyniesie oczekiwanego efektu. Oczywiście podstawą odżywienia człowieka jest zróżnicowana i zbilansowana dieta. Nie mniej jednak z bardzo wielu powodów,  nie jest łatwo o wystarczającą podaż wszystkich potrzebnych witamin i składników mineralnych. Na rynku pojawiają się suplementy diety, których skład zakłada wsparcie kondycji włosów i poprawę ich wyglądu. W składzie znaleźć można typowy zestaw składników mineralnych i witamin na włosy, ale nie tylko. Ważnym i wyróżniającym się związkiem jest kwas hialuronowy, który naturalnie występuje w macierzy zewnątrzkomórkowej brodawki skórnej mieszków włosowych, stymuluje namnażanie się  komórek włosów i ma zdolność zatrzymywania wody w skórze głowy. Jakie witaminy na włosy powinny znaleźć się jeszcze w składzie tego typu preparatu? Ważna jest również witamina B5, czyli kwas pantotenowy. Przyczynia się on do zwiększenia grubości włosa, a przyjmowany z cynkiem poprawia gęstość i objętość włosów. Kwas pantotenowy zapewnia również właściwy poziom nawilżenia włosów. Dzięki temu stają się one gładkie i błyszczące. 

 

Sprawdź: Vitapil® mama>> https://vitapil.pl/produkty/vitapil-mama

 

Piękne włosy to nie tylko oznaka zdrowia. Wpływają one na poprawę wyglądu, ale i samopoczucia. Warto zadbać o włosy nie tylko na zewnątrz, ale również od środka poprzez uzupełnienie diety w składniki korzystnie wpływające na ich witalność i stymulujące wzrost nowych włosów. Takie kompleksowe podejście daje niewątpliwie najlepsze efekty. 

Bibliografia:

 1. Brzezińska – Wcisło L. i inni; Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka; Postępy Dermatologii i Alergologii 2003; 20 (5): 260-266. 
 2. Patel, D. P., et al. Ski. Appendage Disord. 3, 166–169 (2017).
 3. Szklarczyk M., Goździalska A., Jaśkiewicz J.; Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów; Kraków: Oficyna Wydawnicza AFM, 2012, s. 65-73.
 4. Błecha K.; Nadmierne wypadanie włosów – racjonalna fitoterapia i suplementacja diety; Post Fitoter 2021; 22(1): 70-73.
 5. Salehi B,Mishra AP, Nigam M,et al. Biomedicines.2018 Sep 9;6(3):91.
 6. Siavash, M., et al. J. Res. Pharm. Pract. 6, 89 (2017). (stosowanie 100 mg pantotenianu wapnia dziennie).
 7. Musia, C. Aesthetic Cosmetology and Medicine 10, 33–37 (2021)
 8. Kalabusheva, E., et al. Stem Cells Int. 2017, (2017).
 9. Kogan, G., et al. Biotechnol. Lett. 29, 17–25 (2007).
 10. Pasricha, J.S.(1981). 47, 311–313. (stosowanie 200 mg pantotenianu wapnia dziennie).
 11. Siavash, M., et al. J. Res. Pharm. Pract. 6, 89 (2017). (stosowanie 100 mg pantotenianu wapnia dziennie).
 12. Goluch-Koniuszy, Z. S. Menopause Rev. 15, 56 (2016).