z krótką datą
Przedział cenowy

Panadol – efektywny lek na ból

Panadol to popularny lek na ból. Konsumenci sięgają po niego w przypadku wystąpienia bólu głowy, gardła, zębów, kości, stawów czy mięśni. Panadol jest też pomocą podczas bolesnych miesiączek. Wspomaga proces leczenie stanów grypopodobnych oraz przeziębienia. Podstawową substancją czynną jest paracetamol, a lek można kupić bez recepty. Co warto wiedzieć na temat panadolu?

Sortuj:
Wysyłka jutro
Panadol Femina 10 sztuk

Panadol Femina 10 sztuk

14.41 zł
Wysyłka jutro
Panadol dla dzieci 100 ml

Panadol dla dzieci 100 ml

22.94 zł
Wysyłka jutro
Panadol Extra 12 tabletek

Panadol Extra 12 tabletek

10.88 zł
Wysyłka jutro
Panadol Extra 24 tabletki

Panadol Extra 24 tabletki

15.88 zł
Wysyłka jutro
Panadol Sprint 0,5 g 12 tabletek

Panadol – podstawowe informacje

Podstawą efektywnego działania Panadolu jest paracetamol. To lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który stosuje się do tymczasowego łagodzenia bólu o stopniu od łagodnego do umiarkowanego, a także gorączki. Paracetamol jest powszechnie dołączanym składnikiem do leków na przeziębienie i grypę. Jest też stosowany samodzielnie.

Paracetamol, który jest substancją czynną, to dokładnie to samo co acetaminofen, czyli Tylenol. Uważa się, że działa poprzez blokowanie przekaźników chemicznych w mózgu. Dają one znać o tym, kiedy odczuwamy ból. Jednym z nich jest prostaglandyna. To element wytwarzany przez organizm po to, żeby mógł on poradzić sobie z chorobą lub urazem. Co więcej, paracetamol oddziałuje na szlaki serotoninergiczne, opioidowe, tlenek azotu oraz kannabinoidy.

Warto też dowiedzieć się więcej na temat powstania paracetamolu. Środek wyprodukowano po raz pierwszy w 1878 roku. Został upowszechniony w latach 50. Aktualnie to jeden z najczęściej stosowanych środków przeciwbólowych na całym świecie.

Dawkowanie Panadolu – ważne wiadomości

W leku Panadol znajduje się 500 mg paracetamolu, a także substancje pomocnicze takie jak skrobia kukurydziana, potas sorbinianu, talk, kwas stearynowy, powidon (K 25) oraz skrobia żelowana. Dotyczy to Panadolu w tabletkach. Produkt jest też dostępny w formie zawiesiny doustnej i znajduje się w saszetkach.

Panadol można przyjmować doustnie po 2 tabletki. Dawki nie można spożywać częściej niż co 4 godziny i po 4 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu to 4000 mg, czyli 8 tabletek.

Dzieci mogą przyjmować 0,5 tabletki lub 1 również do 4 razy na dobę. Maksymalna dawka dla najmłodszych w wieku od 6 do 12 lat to 2000 mg. Należy pamiętać o tym, że w trakcie przyjmowania Panadolu nie można stosować innych leków zawierających paracetamol. Oprócz tego Panadol nie może być spożywany u dzieci poniżej 6 lat.

Kiedy stosować Panadol?

Po lek przeciwbólowy można sięgać w sytuacji, gdy pojawi się ból głowy, migrena lub ból pleców albo reumatyczny i mięśniowy. Panadol stosuje się też w przypadku powstania łagodnego zapalenia stawów, bolesnego okresu czy bólu zatok lub pooperacyjnego. We wszystkich z wymienionych przypadków warto sięgać po Panadol, który zawiera efektywną substancję czynną – paracetamol.

Nie zawsze konsument może zdecydować się na Panadol. Do przeciwwskazań zalicza się nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, choroba alkoholowa, ciężka niewydolność wątroby lub nerek, pierwszy trymestr ciąży lub niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Oprócz tego Panadol nie może być podawany dzieciom poniżej 6. roku życia bez wyraźnego zalecenia lekarza.